• „Mamy rady na odpady”

            14.11.2023

            „Mamy rady na odpady” - to kompleksowa kampania edukacyjna na temat gospodarowania odpadami, skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców województwa opolskiego. 

            W dniu 14 listopada br. uczniowie klas 6-8 naszej szkoły zostali zaproszeni przez Związek Międzygminny „Czysty Region” do zwiedzania instalacji przetwarzającej odpady komunalne w Kędzierzynie-Koźlu oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Ujeździe. Młodzież wzięła udział w lekcjach edukacyjnych, podczas których poznała działanie tych obiektów i ich rolę w gospodarce odpadami.

            Gospodarowanie odpadami dotyczy każdego mieszkańca. Ważne, abyśmy wszyscy wiedzieli jak radzić sobie ze śmieciami, jak je segregować i przede wszystkim co zrobić, żeby stworzyć przestrzeń przyjazną do życia i chroniącą ograniczone zasoby naturalne naszej planety. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wyjazd przyczyni się do większej odpowiedzialności za to, co i gdzie wyrzucamy.

             

            Dorota Leja-Kaufmann

          • Elektryzująca dawka wiedzy z "Akademią Mocy"

            14.11.2023

            Jak powstaje prąd elektryczny? W jaki sposób energia dostarczana jest do domu? Dlaczego potrzebujemy sieci elektroenergetycznych? Jak się zachować, gdy ktoś w naszym otoczeniu zostanie porażony prądem?

            Dzięki innowacyjnym warsztatom edukacyjnym "Akademia Mocy" nasi uczniowie już znają odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z energią. Projekt edukacyjny Polskich Sieci Energetycznych przybliżył najstarszym uczniom naszej szkoły podstawowe pojęcia z fizyki, skupiając się głównie na zagadnieniach związanych z energetyką, prądem, jego mocą, przepływem i właściwościami. Pan Nikola Tesla przy pomocy superbohatera Power Mana w bardzo przystępny oraz zabawny sposób wprowadzili młodzież w skomplikowany i często niezrozumiały świat fizycznych doświadczeń.

            Na specjalnie przygotowanych stanowiskach uczniowie klas 6-8 mogli poczuć na sobie siłę energii elektrycznej  czy samodzielnie wygenerować prąd. Jednak największy entuzjazm wywołało doświadczenie z energią elektrostatyczną, które dosłownie postawiło jego uczestnikom włosy na głowach. To było niesamowite przeżycie. Oprócz tych eksperymentów młodzież, przy użyciu generatora Van de Graaffa, miała również okazję wytworzyć pioruny, zbadać czym jest plazma bądź uruchomić świetlówki bez podłączenia ich do gniazdka.Ten fenomenalny program zajęć zdecydowanie okazał się ciekawszy niż zwykłe szkolne lekcje. Doświadczalna forma przekazywania wiedzy jest bardzo atrakcyjna dla młodego pokolenia i uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w jej realizację. Mali laboranci chętnie brali udział w eksperymentach, do których angażowali ich prowadzący i bez oporów pocierali balonami o włosy, mieszali różnorodne mikstury, obserwując efekty, a nawet pozwolili zrobić z siebie żywy przewód elektryczny, by na własnej skórze poczuć przepływ energii.

            Zajęcia w ramach „Akademii Mocy” były bardzo ciekawe i okazały się świetnym przykładem nauki poprzez zabawę oraz doświadczanie. Uczniom tak bardzo spodobały się te niezwykłe warsztaty, że nie chcieli kończyć swojej przygody z szalonymi pracami badawczymi.

             

            Victoria Początek

          • Uczciliśmy Niepodległą

            11.11.2023

            Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska - te słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego powinny zapaść w pamięci każdego Polaka. Nasz naród się nie ugiął, walczył i po 123 latach zaborów, w 1918 roku, Polska nareszcie odzyskała niepodległość. To był ogromny sukces naszych rodaków. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w dniu 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ten corocznie celebrowany dzień, jest świętem państwowym, a we współczesnej Polsce jednym z najważniejszych świąt patriotycznych.

            W piątek, 10 listopada br. uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii, zorganizowanej dla uczczenia tej niezwykle istotnej w historii Polski chwili. Zgromadzona społeczność szkolna miała okazję przypomnieć sobie wydarzania od okresu rozbiorów do czasów I wojny światowej i 11 listopada 1918 roku. 

            W bieżącym roku uczniowie Szkolnego Koła Historycznego, Koła Teatralnego oraz członkowie chóru postanowili połączyć siły, by wspólnie stworzyć niezwykle przejmujący słowno-muzyczny spektakl z elementami tańca. Organizatorki apelu postanowiły poruszyć publiczność i sprawić, by patriotyczne sceny z historii Polski na długo zapadły w pamięci widzów. Głównym motywem tegorocznej inscenizacji były losy orła białego oraz działania bohaterów, którzy walczyli o polską niepodległość. Ich życiorysy miały posłużyć jako wzorce osobowe do kształtowania młodych pokoleń XXI wieku.

            W uroczystości szkolnej nieodłączną część stanowiła jak zawsze oprawa muzyczna. Inscenizację rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" dokładnie o godz. 11.11. Chór pod batutą pani Iwony Cierpich przygotował również inne patriotyczne pieśni, które przeniosły oglądających spektakl w odległe czasy i pozwoliły poczuć atmosferę przedwojennego okresu.

            Mocną stroną akademii były również choreografie przygotowane przez opiekunkę Koła Teatralnego. Niejednego widza poruszył do głębi taniec białego orła oraz jego walka z zaborcami. Uwagę przykuł również metaforyczny układ taneczny ze wstęgami, w którym ogromną rolę odgrywała symbolika. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób zaborcy sterowali naszym narodem. Czarno-czerwono-biała kolorystyka występu oraz przejmująca muzyka miały za zadanie zwrócić uwagę na bolesny aspekt losów naszych przodków.

            Nad poprawnością historyczną apelu czuwała pani Beata Jendruś. Uczniowie należący do Szkolnego Koła Historycznego, wcielając się w rolę historycznych postaci, podali nam garść najważniejszych informacji z przeszłości naszego kraju. Usłyszeliśmy przemowę Józefa Piłsudskiego oraz szereg przepięknych i wzruszających wierszy, które w ustach młodego pokolenia nabierały nowych wartości.

            Przygotowana akademia zakończyła się niezwykle wzruszającą pieśnią "Uwierz Polsko", która wniknęła do serc oglądających ten wyjątkowy biało-czerwony spektakl. Pieczołowicie dobrane i przemyślane kostiumy sceniczne podkreśliły rangę tej uroczystości. Podczas występów młodych artystów niejednemu widzowi w oku zakręciła się łza. Jest to dowód na to, że tego typu wydarzenia są ważne, a rozbudzanie patriotycznych postaw w najmłodszych Polakach ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszego kraju.

             

            Victoria Początek

          • Dzień Postaci z Bajek i Baśni

            07.11.2023

            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya. W poniedziałek 6 listopada uczniowie klas 1-3 naszej szkoły z inicjatywy biblioteki szkolnej i Samorządu Uczniowskiego również włączyli się w obchody tego „bajkowego“ dnia. Do święta postaci z bajek włączyliśmy również bohaterów baśni. Już od rana podekscytowani, przebrani za postacie z bajek i baśni uczniowie oczekiwali odwiedzin niezwykłych gości. Otóż z samej wytwórni filmowej Walta Disneya przybyli do nas Mickey i Minnie oraz ich przyjaciel Pluto. Ich widok wywołał radość i uśmiechy na twarzach dzieci (a właściwie księżniczek, piratów, Czerwonych Kapturków, Calineczek, Els, Pszczółek Mai i plejady innych postaci). Było to niezwykle bajkowe spotkanie. Mickey i Minnie przeprowadzili wśród uczniów quiz sprawdzający ich wiedzę na temat przeznaczonych dla dzieci produkcji Disneya. Nasi goście sięgnęli również do historii. Zaprezentowali uczniom pierwszą udźwiękowioną i pokazaną szerokiej publiczności kreskówkę z Myszką Mickey z 1928 r. Czarno-biały obraz był dla dzieci sporym zaskoczeniem. Na zakończenie tego niecodziennego spotkania uczniowie obdarowani zostali łakociami.

            Ale to jeszcze nie koniec atrakcji naszego szkolnego Dnia Postaci z Bajek i Baśni. Wszystkie klasy 1-3 wzięły udział w zajęciach, podczas których spotkali się ze znanymi i nieznanymi bohaterami bajek z ekranu i książek, rozpoznawali tytuły, bohaterów, rekwizyty, muzykę. Włączali się we wspólne śpiewanie bajkowych utworów. Rozwiązywali „poplątane tytuły“ i główkowali nad „skojarzeniami“. Nie zabrakło również prezentacji bajkowych przebrań. To był wyjątkowy dzień, urozmaicający szkolną codzienność. Nauka poprzez zabawę oraz możliwość wcielenia się w postać z bajki to jednocześnie spotkanie z literaturą i skuteczna promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.

             

            Diana Bugajewska

          • Trening piłki ręcznej

            06.11.2023

            31 października mieliśmy przyjemność gościć w naszej hali kilku zawodników Gwardii Opole. Mateusz Wojdan, Mateusz Lellek, Michał Milewski, poprowadzili trening piłki ręcznej dla uczniów z klas V-VII w ramach realizowanego przez nich projektu „ Od Klempela do Malchera – zajęcia piłki recznej z Gwardią Opole”. Poza uczniami naszej szkoły, zaprosiliśmy do udziału w tej akcji również uczniów z PSP Staniszcze Małe – Spórok oraz PSP Staniszcze Wielkie – Kolonowskie 3.

            Wszystko zaczęło się od wspólnej rozgrzewki oraz gier i zabaw pobudzających organizm do dalszej pracy. Następnie uczestnicy (w sumie 50 osób!!!) zostali rozdzieleni na mniejsze podgrupy i gwardziści przeszli do zadań specjalistycznych – bezpośrednio nakierowanych na umiejętności związane z piłką ręczną. Na koniec doszło do krótkiego podsumowania i …. niespodzianki od klubu Gwardia Opole. Każdy z uczniów biorących czynny udział w treningu otrzymał bilet-zaproszenie, który uprawnia ich do wejścia na najbliższy mecz ligowy za darmo! Uczniowie dla zawodników przygotowali pamiątkowe medale z emblematem szkoły.

             

            Serdecznie dziękujemy klubowi Gwardia Opole i zawodnikom prowadzącym za wizytę w naszej szkole oraz szansę spotkania się z tak utalentowanymi sportowcami. Obiecujemy, że odwdzięczymy się dopingiem podczas starcia z Chrobrym Głogów w ramach rozgrywek Orlen Superligi

             

            Link do galerii na stronie FB Gwardii Opole: https://www.facebook.com/kprgwardiaopole/posts/pfbid02wV8ipiFrtnVLdKKrpweDKkyuXVcyDd4nALCaSP2uS7fyVfRd8JeLnuEMZzxVicyzl

             

            T. Kubik

          • Wycieczka klasy 6, 7 i 8 do Kotliny Kłodzkiej

            29.10.2023

            We wtorek rano ruszyliśmy spod szkoły na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Niektórzy jeszcze nieco zaspani, ale z pysznym kakałkiem w żołądku, pomachali rodzicom na pożegnanie.

            Udaliśmy się w kierunku Karłowa, gdzie czekał na nas przewodnik, który poprowadził nas na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy, poznaliśmy legendę o zakochanym Liczyrzepie, podziwialiśmy kamienne figury przypominające słonia, wielbłąda, stopę, czy nawet tzw. Głowę Emilki.

            W drodze do Kudowy Zdrój zatrzymaliśmy się w Czermnej , gdzie znajduje się słynna Kaplica Czaszek. W Kudowie poszliśmy do parku zdrojowego i do pijalni wody.

            Wieczorem szybko rozlokowaliśmy się w pokojach, zjedliśmy pyszną kolację i udaliśmy się na wieczorny spacer. Zmęczeni po całym dniu, przytuliliśmy swoje poduszki, kreciki, gąski i inne maskotki i prawie wszyscy, słodko zasnęliśmy, żeby nabrać sił na następny dzień.

            Noc, jak zwykle na wycieczkach, była zbyt krótka,  ale i tak już od rana pensjonat tętnił życiem… Młodzi ludzie, pełni energii, niemal od razu po śniadaniu, spakowali swoje niewielkie walizki i ruszyliśmy w kierunku zabytkowej papierni w Dusznikach Zdroju. Tam,  nie tylko poznaliśmy historię powstawania papieru, ale też sami mogliśmy „wyprodukować” swoje kartki. W Dusznikach zobaczyliśmy jeszcze Dworek F. Chopina i około godz. 13.00 wyjechaliśmy do Kłodzka. Zwiedzaliśmy Twierdzę Kłodzką z miłym przewodnikiem ubranym w mundur pruski. Dzięki niemu poznaliśmy historię tego  miejsca i do naszego słownika włączyliśmy nowe słowa: kazamata, lazaret i kotlina. Poza tym, okazało się, że jeden z naszych kolegów – Igor – świetnie zna serial „Czterej pancerni i pies”, którego niektóre sceny właśnie tam były kręcone.

            Niestety, jeden z punktów naszego programu nie mógł być zrealizowany. Obiad w Maku zamieniliśmy na pyszny rosołek, pomidorową i ruskie w barze o wdzięcznej nazwie „Obiadodmek”.

            Trochę już zmęczeni, ale zadowoleni i z pełnymi żołądkami ruszyliśmy do domu.

            Kierownikiem naszej wycieczki była p. Beata Jendruś, która o Kotlinie Kłodzkiej (i nie tylko), wie chyba wszystko.

             Na szczęście pogoda i humory nam dopisały. Uśmiechnięci, znowu powitaliśmy naszych rodziców na parkingu przed szkołą. Wycieczkę z pewnością można uznać za udaną!

             

            Joanna Zganiacz i Dorota  Leja-Kaufmann

          • Szkoła nam pasuje, czyli o pasowaniu pierwszoklasistów

            29.10.2023

            Pasowanie pierwszoklasistów to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w naszej szkole 26 października. Jest to szczególny dzień w życiu każdego ucznia, który na długo pozostaje w pamięci. Tego dnia dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów naszej szkoły. 

            Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości oraz przemówienia Pani Dyrektor Elżbiety Cieśli. Następnie mali artyści przy współpracy z piątoklasistami, którzy poprowadzili tę uroczystość, zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wiersze. Każdy pierwszoklasista starał się zaprezentować jak najlepiej. I choć dla naszych najmłodszych uczniów był to pierwszy ważny występ w nowym miejscu, wszyscy udowodnili, że potrafią pięknie śpiewać i recytować, a także wykazali się sporą dawką wiedzy na temat naszego kraju, symboli narodowych, języka oraz kultury. Ten test wszyscy zdali śpiewająco.

            Następnie pierwszaki głośno i z ogromnym zaangażowaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy, prezenty oraz inne upominki wręczone przez przewodniczącą Rady Rodziców, a także zaproszonych gości. 

            Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego ucznia ogromnym piórem, którego dokonała Pani Dyrektor. W ten sposób wszyscy zostali przyjęci w poczet społeczności uczniowskiej. Dla naszych milusińskich było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

            Wszystkim pierwszoklasistom w tym ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów podczas swojej edukacyjnej wędrówki.

             

            Victoria Początek

          • ODWIEDZINY PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

            24.10.2023

            "Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje.”

                                                                                    Jan Paweł II

             

            23 października naszą nową, szkolną świetlicę odwiedzili ci, którzy w ogromnej mierze przyczynili się do jej powstania, czyli pomysłodawcy oraz sponsorzy. To dzięki ich hojności i wytrwałości najmłodsi uczniowie naszej placówki mają piękną, nowoczesną i przestronną salę, w której mogą odpoczywać, bawić się i uczyć. Świetliczaki miały okazję podziękować za przepiękny dar i uhonorować wszystkich ofiarodawców własnoręcznie przygotowanymi medalami. Wysłuchały też kilku słów Burmistrza - Norberta Kostona oraz przewodniczącej Rady Rodziców - Pani Krystny Czupały.

            Uczniowie przygotowali również list z podziękowaniami i podpisami, który został wręczony najbardziej zaangażowanej w remont świetlicy przedstawicielce Rady Rodziców. 

            Świetlicę w piękne mebelki, sprzęt elektroniczny, zabawki, książki, miękkie poduchy, dywan, piankowe puzzle, gry oraz wiele innych akcesoriów wyposażyły okoliczne firmy, a zaangażowani rodzice włożyli wiele wysiłku i pracy, by sala zabaw nabrała obecnego kształtu.

            Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz cała społeczność uczniowska pragną serdecznie podziękować za finansowe wsparcie, pomoc i zaangażowanie następującym przyjaciołom szkoły oraz darczyńcom:

             

            RADA RODZICÓW PSP NR 1 W KOLONOWSKIEM

            PACKPROFIL SP. Z O.O

            IZOSTAL S.A.

            GMINA KOLONOWSKIE 

            PGL LP NADLEŚNICTWO ZAWADZKIE

            KARTONNAGE JOYE POLSKA

            PGL LP NADLEŚNICTWO STRZELCE OPOLSKIE

            E&A SP Z O.O.

            F.H.U. DREW-TRANS

            CZUPALLA POMPY CIEPŁA

            BANK SPÓŁDZIELCZY W ZAWADZKIEM O. W KOLONOWSKIEM

            PRZYSTAŃ KAJAKOWA AMAZONKA - ZIAJA KAJAKI

             

            Wyrażamy naszą ogromną wdzięczność i zapewniamy, że otrzymane od Państwa wsparcie służy całej społeczności szkolnej i wywołuje ogromną radość zarówno u tych najmniejszych jak i najstarszych uczniów. 

            Dziękujemy!

             

            Victoria Początek

          • Poczytaj mi, koleżanko/kolego

            22.10.2023

            W naszej szkole często organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, mające na celu promowanie czytelnictwa oraz kształtowanie postawy dbałości o książki. Niedawno mieliśmy przyjemność wziąć udział w przygotowanym dla młodzieży Narodowym Czytaniu. Obecnie postanowiliśmy zadbać o naszych najmłodszych uczniów i w tym celu został przygotowany projekt czytelniczo- plastyczny z elementami medialnymi pod hasłem "Poczytaj mi, koleżanko/kolego" opracowany przez wychowawczynie klas pierwszej oraz piątej "a". Właśnie trwa pierwsza - jesienna - edycja tego przedsięwzięcia, w którą zaangażowali się uczniowie tych dwóch klas.

            Starsi uczniowie czytają pierwszoklasistom różnorodne teksty literackie, przygotowują multimedialne prezentacje i pokazy, a także opracowują i prowadzą ciekawe zajęcia plastyczne, które są nawiązaniem do czytanej historii. Dzięki współpracy wychowawczyń obu klas projekt odniósł spory sukces i wśród zaangażowanych uczniów cieszy się ogromną popularnością. Zarówno pierwszoklasiści jak i starsi uczniowie bardzo polubili te projektowe zajęcia i z niecierpliwością oczekują kolejnych spotkań. 

            O tym, że książki skrywają niesamowitą wartość i mądrość oraz mają w sobie magię, niko nie musimy przekonywać. Codzienne czytanie dzieciom ma pozytywny wpływ na ich rozwój, doskonali umiejetność skupiania uwagi, wycisza organizm z jednoczesnym pobudzaniem wyobraźni, uczy także samodzielnego myślenia przyczynowo-skutkowego. Czytanie książek nie tylko bawi, ale i wychowuje, a ponadto skłania do głębszych przemyśleń, dzięki mądrym morałom, które w książkach dla dzieci są nieodzownym elementem. Dzięki nim przekonujemy się, że czas poświęcony literaturze jest wartością bezcenną.

             

            Victoria Początek

          • SZLAKAMI ŚREDNIOWIECZNEGO OPOLA

            19.10.2023

            Warto czasem odwiedzić stolicę naszego województwa, nie w celach zakupowych, ale po to, aby je poznać, spojrzeć na nie z innej perspektywy. I taki był cel krótkiej wycieczki do Opola uczestników szkolnego kółka historyczno-regionalnego z kl. VI i VII.

            Idąc spacerkiem od Dworca PKP wzdłuż pięknie zagospodarowanych brzegów Młynówki, dotarliśmy do secesyjnego Mostu Groszowego, przy którym w średniowieczu pobierano myto za przewóz rzeką towarów. Pierwszym celem naszej wycieczki śladami historii miasta, była Wieża Piastowska z XIII wieku -jedyna pozostałość po średniowiecznym Zamku Piastowskim na Ostrówku. Opowieść pani przewodnik przybliżyła uczestnikom barwną przeszłość dawnej stolicy Księstwa Opolsko-Raciborskiego i jej władców, a rozległa panorama rozciągająca się z platformy widokowej wieży (na wys. 35 m) dostarczyła sporo wrażeń wizualnych. Pozwoliła objąć wzrokiem nie tylko opolską Starówkę z jej zabytkowymi budowlami, ale również pozostałą część miasta z zakładami pracy, przedmieściami, a na horyzoncie  Górę św. Anny i Góry Opawskie. Dalsza trasa naszej wycieczki wiodła wokół opolskiego amfiteatru, Stawu Zamkowego (dziś im. Barlickiego) do budynku Urzędu Wojewódzkiego, w holu którego obejrzeliśmy słynną przedwojenną opolską windę tzw. „pater-noster”, jedną z zaledwie pięciu tego typu zachowanych na terenie Polski. Od Urzędu, zbudowanego w 1930 r. w miejscu zburzonego Zamku Piastowskiego do kolejnego punktu naszej wycieczki – gotyckiego kościoła franciszkańskiego pw. Trójcy Świętej , dzieliło nas zaledwie kilkadziesiąt metrów, wystarczyło przejść przez słynny żółty Most Zamkowy. Gotycki kościół pw. Świętej Trójcy, z p. XIV w. jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta, którego nie można ominąć podczas zwiedzania Starówki. W Kaplicy św. Anny, zwanej Piastowską spoczywają w zdobnych grobowcach z piaskowca opolscy książęta - fundatorzy kościoła i klasztoru Franciszkanów: Bolko I, Bolko II i Bolko III wraz z księżną Anną. W podziemiach, pod prezbiterium kościoła, spoczęli natomiast pozostali książęta opolscy, m.in. Władysław II Opolczyk, fundator sanktuarium jasnogórskiego, oraz księżna Elżbieta, wnuczka króla Władysława Łokietka. Zwiedzanie zakończyliśmy przed opolskim ratuszem, u stóp założyciela miasta i budowniczego zamku – księcia opolskiego Kazimierza. Jeszcze tylko pamiątkowa fotografia i słodka niespodzianka w „Sopelku”.

            Warto czasem spojrzeć na pozornie znane nam miasto z innej perspektywy, by docenić jego urok, barwną przeszłość, liczne zachowane zabytki oraz jego obecny potencjał kulturalny, naukowy i gospodarczy.

             

            Beata Jendruś

          • Góra Ślęża i Kościół Pokoju w Świdnicy

            06.11.2023

            19 października uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią panią Beatą Derengowską-Kałwak wybrali się na pierwsza wspólną wycieczkę klasową, której główną atrakcją było wejście na Górę Ślężę w pobliżu Wrocławia.

             Góra Ślęża jest najwyższym punktem Przedgórza Sudeckiego i należy Korony Gór Polski. Ślęża to także doskonały punkt widokowy na Sudety – na Góry Sowie oraz na Nizinę Śląską. Niestety październikowa aura nie pozwoliła uczniom w pełni podziwiać widoków, gdyż wejście na górę odbywało się w deszczu i dość dużym zachmurzeniu. To jednak nie zniechęciło uczniów do aktywnego udziału w wędrówce, chętnie wspinali się w górę, po niełatwym nieraz bardzo stromym  żółtym szlaku rozpoczynającym się na Przełęczy Tąpadła. Dzięki opiekunowi panu Romanowi Sandorskiemu uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającej ich przyrody, żyjących zwierzętach w tym rejonie oraz innych ciekawostek związanych z powstaniem Góry Ślęża. Po wejściu na górę, klasa udała się do Domu Turysty na krótki odpoczynek, po którym ponownie wyruszyła w drogę powrotną do autokaru. Następnie udali się do Świdnicy do Kościoła Pokoju, największej drewnianej barokowej świątyni w Europie, wpisanej również na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzieci wysłuchały krótkiej historii powstania kościoła, robili zdjęcia i podziwiali niesamowity styl i bogactwo kościoła. Ostatnim, bardzo wyczekiwanym punktem programu był pobyt w popularnej restauracji MC’…, gdzie wszyscy zaspokoili swoje pragnienia i udali się w dalszą podróż do domu.

            Wycieczka wszystkim bardzo przypadła do gustu, wspólny wyjazd, rozmowy, śmiech, przebywanie na świeżym, górskim powietrzu sprawiły, że dzieci mają „apetyt” na kolejne górskie wyzwanie i mimo pokonania niezliczonych ilości kroków w deszczu i chłodzie oraz ogólnym zmęczeniu już dopytują o kolejny wyjazd.

            Patryk J., kl. 4

          • Kopalnia Soli, Wawel i Smocza Jama, czyli krótka historia naszej wyprawy do Krakowa i Wieliczki...

            19.10.2023

            Wszystkim od dawna wiadomo, że podróże kształcą. Tę teorię postanowili sprawdzić w praktyce uczniowie klas 5a i 5b, którzy 16 października wraz z wychowawcami wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.

            Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Tężni Solankowej usytuowanej w Parku św. Kingi w Wieliczce. Poznaliśmy zalety tej niezwykłej budowli, wdychaliśmy dobroczynne dla naszego organizmu związki lecznicze, jednocześnie napawając się pięknem krajobrazu z tarasu widokowego. Następnie rozpoczęliśmy trzygodzinną wędrówkę w głąb czasu i odkrywaliśmy różnorodne oblicza zabytkowej Kopalni Soli, która od wieków pozostaje żywym pomnikiem polskiej historii. Niezwykłe, monumentalne posągi wykonane z soli zrobiły na nas ogromne wrażenie, a wycieczka 135 metrów w głąb ziemi rozbudziła wyobraźnię. Oczywiście nie obyło się bez polizania każdej rzeźby, na co nasza przewodniczka sprytnie przymykała oko.

            Później, by poczuć magię jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, przenieśliśmy się do Krakowa. Chłonęliśmy atmosferę miasta, zwiedzając wznoszący się na wapiennym wzgórzu Wawel wraz z gotycką Katedrą, która jest nekropolią królów polskich oraz bohaterów narodowych. Drewnianymi, wąskimi schodami weszliśmy na szczyt katedralnej wieży, gdzie zawieszono szereg dzwonów z największym Dzwonem Zygmunta. Nie obyło się także bez odwiedzenia jaskini wypłukanej wodami Wisły zwanej Smoczą Jamą, gdyż zgodnie z legendą zamieszkiwał w niej Smok Wawelski, z którym koniecznie musieliśmy zrobić sobie zdjęcie. Ciekawym miejscem podczas naszej wędrówki okazał się pałac biskupi ze słynnym "Oknem Papieskim" – miejscem spotkań papieży Jana Pawła II z młodzieżą.

            Odwiedziliśmy także najbardziej charakterystyczny punkt na Starym Mieście czyli Rynek Główny wraz z Sukiennicami oraz Kościołem Mariackim, gdzie mieliśmy okazję podziwiać słynny Ołtarz wielkiego mistrza Wita Stwosza. Nie zapomnieliśmy również o tym, że w pobliżu Rynku zachowały się najstarsze zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego z pięknym dziedzińcem Collegium Maius, który również obraliśmy sobie za cel. Spacerowaliśmy także uliczkami Kazimierza - dawnej dzielnicy żydowskiej, podziwialiśmy wyroby artystyczne tamtejszych rzemieślników i artystów. 

            Wycieczka została przygotowana w taki sposób, by w krótkim czasie dostarczyć maksymalnej ilości wrażeń oraz wartości edukacyjnych. Ogrom informacji podanych w sposób doświadczalny jest jednym z najbardziej efektywnych form przyswajania wiedzy. Uczniowie na długo zapamiętają opowiedziane przez przewodnika historie, uwiecznione na zdjęciach zabytki naszej kultury, a zacieśnione podczas wycieczki więzy koleżeństwa pomogą przyjemniej spędzić czas w murach szkoły.

             

            Victoria Początek

          • Dzień Edukacji Narodowej

            15.10.2023

            ,,Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji.“

             

            13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

            Samorząd Szkolny w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożył Gronu Pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia oraz wręczył niezwykły list od uczniów.

            Uczciliśmy wierszem i piosenką ten wyjątkowy dzień.

            W pięknych słowach wyraziliśmy nauczycielom swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o nasze dobro.

            Niespodzianką był występ grupy tanecznej dziewczyn kl. 5 b, które zaprezentowały taniec inspirowany popularnym serialem ,,Wednesday“.

            Był to dzień niezwykle radosny i pełen niespodzianek. Samorząd Szkolny przygotował słodkie upominki dla wszystkich pracowników szkoły.

            A nauczyciele otrzymali  od swoich wychowanków niezwykłe i tajemniczo wyglądające prezenty :).

            Dobry nauczyciel to taki, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil i za to dziękujemy naszym nauczycielom.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za ich niezwykłą inwencję twórczą :).

             

            Samorząd Szkolny

            A. Sz.

          • III Festiwal Śląskiej i Powstańczej Piosenki

            11.10.2023

            10 października 2023r. w Strzelcach Opolskich odbyła się trzecia edycja konkursu muzycznego, poświęconego piosence śląskiej i powstańczej. Organizatorami festiwalu są Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - oddział Muzeum Śląska Opolskiego oraz Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich.

            Festiwal ma na celu kultywowanie lokalnej spuścizny historycznej, edukację historyczną poprzez muzykę, promocję dziecięcej i młodzieżowej aktywności artystycznej oraz kształtowanie otwartych postaw społecznych i patriotycznych wśród młodych ludzi. Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-V i uczniowie klas VI-VIII, a swoim zasięgiem obejmował województwo opolskie i śląskie.

                  Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów w kategorii młodszej i dwie uczennice w kategorii starszej. A byli to: Wiktoria Pallek, Fabian Brzezina, Adam Rathmann oraz Wiktoria Swierc i Sonia Dudarewicz.

            W kategorii młodszej wyróżnienie otrzymał Adam Rathmann, natomiast w kategorii starszej III miejsce zdobyła Sonia Dudarewicz. Serdecznie gratuluję nagrodzonym uczniom, jak również bardzo udanych występów pozostałym uczestnikom.

             

            Iwona Cierpich

          • ŚWIĘTA GÓRA ŚLĄZAKÓW

            09.10.2023

            Relacja z 42 Zlotu Młodzieży Szkolnej PTTK „Góra św. Anny” - 07.10.2023 r.

            Dawniej zwana Górą św. Jerzego, Górą Chełmską, dzisiejsza Góra św. Anny (404 m) była celem naszej sobotniej PTTK-owskiej wyprawy pieszo-autokarowej. To już 42 Zlot Młodzieży Szkolnej PTTK „Góra Św. Anny”, organizowany przez OZ PTTK ”Huta Andrzej” w Zawadzkiem, adresowany szczególnie do młodzieży szkolnej zrzeszonej w Oddziale.

            Góra św. Anny to miejsce szczególne na mapie Opolszczyzny: malownicze ”górskie” szlaki Parku Krajobrazowego, ślady dawnego wulkanu w rezerwacie geologicznym, skalny amfiteatr sprzed II wojny św., muzeum i pomnik upamiętniający III powstanie śląskie i znane od wieków miejsce kultu religijnego, pielgrzymek do cudownej figurki Św. Anny Samotrzeciej.

            Podczas tegorocznego rajdu mieliśmy okazję osobiście zwiedzić każde z tych miejsc i poznać ich historię. Niebieskim szlakiem z Ligoty Górnej, malowniczo przebiegającym leśnymi ścieżkami przez wzgórze Biesiec, dotarliśmy do zabytkowego wiatraka holenderskiego w Wysokiej i dalej wiaduktem nad autostradą do miejscowości Góra Św. Anny. I tu przemierzyliśmy szlak bogatej historii Góry : od amfiteatru skalnego, zbudowanego na wzór greckich teatrów przez Niemców w 1938 r. w miejscu dawnego kamieniołomu, do monumentalnego Pomnika Czynu Powstańczego (dłuta Xawerego Dunikowskiego z 1955r.),upamiętniającego Polaków walczących w największej z bitew III powstania śląskiego w 1921r. Stamtąd podążyliśmy na platformę widokową, umiejscowioną nad rezerwatem geologicznym, chroniącym ślady po pradawnym wulkanie. Metą naszej wędrówki był Dom Pielgrzyma, gdzie czekała na nas oficjalna część Zlotu-przywitanie przez organizatorów z OZ PTTK ”Huta Andrzej” w Zawadzkiem, wręczenie drużynom pamiątkowych dyplomów i upominków oraz smaczny posiłek. Po obiedzie opiekunowie drużyn uczestniczących w Zlocie przeprowadzili dla swoich podopiecznych konkursy wiedzy historyczno-krajoznawczej dot. Masywu Chełmskiego, Góry Św. Anny. Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki ufundowane przez OZ PTTK „Huta Andrzej”. Obeznani z bogatą historią Góry Św. Anny, przeszliśmy dróżkami kalwarii, ufundowanej na wzór Kalwarii Zebrzydowskiej w XVII w. przez ród von Gaschin z Żyrowej, do Bazyliki Mniejszej p.w. Św. Anny Samotrzeciej – świętego miejsca Ślązaków. To piękna, barokowa świątynia, z ołtarzem, w którym od XV w. czuwa nad całym Śląskiem Św. Anna Samotrzecia w postaci cudownej figurki z lipowego drewna. Śladami Ojca Świętego Jana Pawła II, który równo 40 lat temu odwiedził to miejsce, zeszliśmy do Groty Lurdzkiej. Spacer zakończyliśmy przy pomniku papieża. I tu przyszedł czas na odrobinę rozrywki, czyli zakup pamiątek „pod budami” oraz słodkie co nieco w annogórskiej kawiarni. Miły, pogodny, pełen wrażeń i atrakcji rajd, zakończyliśmy na parkingu przed Zajazdem „Góra św. Anny ”, skąd roztaczał się niesamowity widok na Dolinę Odry, pasmo Gór Opawskich, a nawet odległych beskidzkich szczytów. Miły akcent na zakończenie tegorocznego sezonu turystycznego.

            Do zobaczenia na trasach kolejnych imprez turystycznym w przyszłym roku.

            Opiekun SKKT PTTK

            Beata Jendruś

          • SPOTKANIE ZE ŚREDNIOWIECZEM

            09.10.2023

            Podczas lekcji historii uczniowie klasy 6 mogli naocznie przekonać się jak wyglądali przedstawiciele czterech stanów społecznych, żyjących w średniowiecznej Europie: duchowieństwa, rycerstwa, mieszczan i chłopstwa. Uczestnicy kółka historyczno-turystycznego: Emilia, Judyta, Lena, Sonia, Ola, Vanessa, Janek i Tomek nie tylko realistycznymi strojami i rekwizytami, ale również opowieściami o obowiązkach i przywilejach, o rozrywkach, warunkach mieszkaniowych przybliżyli realia życia poszczególnych stanów. Zabawa w historię, nauka poprzez zabawę, może to metoda na lepsze zapamiętywanie faktów z przeszłości, a z pewnością pozostanie dłużej w pamięci samych aktorów.

            B. Jendruś

          • Kręgle i ognisko, czyli obchodów dnia chłopaka ciąg dalszy...

            06.10.2023

            4 października uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w kręgielni "POD LASEM" w Kolonowskiem. Celem wyjścia było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów nietypową dyscypliną sportu oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Spotkanie zorganizowane było w ramach obchodów dnia chłopaka i zostało połączone z wieczornym biesiadowaniem przy ognisku. Uczniowie mieli możliwość poznania jeden ze sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu, a także uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.

            Gra w kręgle była dla dzieci wspaniałą rozrywką i oderwaniem się od codziennej nauki. Piątoklasiści świetnie radzili sobie z tą dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów oraz rywalizacja między dwiema drużynami. Pobyt w kręgielni dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

            Jeszcze więcej radości sprawiła dzieciom wspólna biesiada przy ognisku. Samodzielne pieczenie kiełbasek i chleba było nauką radzenia sobie z codziennymi obowiązkami bez pomocy rodziców. Taki własnoręcznie przygotowany posiłek wyjątkowo smakował piątoklasistom, gdyż niektórzy zjedli podwójne, a inni nawet potrójne porcje.

            Spotkanie integracyjne zakończyło się wspólnym karmieniem ryb hodowlanych, pływających w pobliskim stawie oraz zabawą na placu zabaw. Nie obyło się również bez sesji zdjęciowej, do której uczniowie chętnie pozowali. To była niezapomniana przygoda.

             

            Victoria Początek

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
      • 77 46 11 126
      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland