• "Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”

            01.05.2024

            Święto Konstytucji 3 Maja to bardzo ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. W kraju organizowane są różnorakie uroczystości, pochody czy koncerty, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Podobnie było i u nas...

            29 kwietnia, tuż przed dłuższym weekendem w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pod hasłem "Nauczmy się na pamięć tego kraju..." Program artystyczny został przygotowany przez uczniów szkolnego koła teatralnego oraz chór.

            Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu w niezwykle podniosłym nastroju. Następnie młodzi aktorzy przenieśli nas do sali lekcyjnej, w której zastanawiali się, jak zaskoczyć historyczkę, by nauczycielka nie zrobiła klasówki.

            Uczniowie, usiłując uniknąć konfrontacji ze sprawdzianem, wymyślali różne formy przekonania pani pedagog, że sprawdzenie ich wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja jest zupełnie niepotrzebne. Przygotowali scenkę historyczną, kłócili się o fakty z dziejów naszego kraju, przeprowadzili sondę uliczną wśród Polaków, obejrzeli filmy i prezentacje, czytali Konstytucję, recytowali okolicznościowe wiersze, a nawet odtworzyli słynny obraz Jana Matejki, by na samym końcu stwierdzić, że właściwie już nie muszą odwoływać klasówki, gdyż taka forma współpracy była doskonałą techniką na powtórzenie materiału. Takim sposobem uczniowie niepostrzeżenie przygotowali się do pisania pracy klasowej i nikt już nie wspominał o jej odwołaniu. Artyści z koła teatralnego dość niekonwencjonalnie przybliżyli wszystkim sceny z historii naszego kraju, kiedy to Sejm Wielki uchwalił Ustawę Zasadniczą.

            Mocnym punktem programu artystycznego była także oprawa muzyczna. Szkolny chór pod batutą pani Iwony Cierpich odśpiewał wzruszającą pieśń "Ojczyzno ma" oraz kultowy utwór "Mury". Obie piosenki doskonale podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości i były komentarzem do uczniowskich występów.

            Akademia w nieco humorystyczny sposób pomogła uczniom lepiej poznać i zrozumieć fakty związane z Konstytucją 3 Maja, a także przygotowała do celebrowania tego święta w domach rodzinnych. Skłoniła również do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, ale także była niewątpliwą okazją do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że możemy nazywać się Polakami.

             

            Victoria Początek

          • Konkurs języka angielskiego dla klas trzecich

            30.04.2024

            Dnia 3 kwietnia 2024 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Języka angielskiego dla klas III. Zgłosiło się 16 uczniów, którzy zmagali się z rozwiązaniem testu językowego. Miejsca na podium zajęli:

            I miejsce: Zuzanna Spałek

            II miejsce: Nikola Gajewska i Anna Dudarewicz

            III miejsce: Amelia Skwara i Nikodem Grycz

            IV miejsce: Patrycja Ebelt, Mateusz Jorge Lopes i Natalia Kosek

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki oraz nagrody ufundowane przez Pana Burmistrza. Bardzo dziękujemy za to wsparcie, a uczniom serdecznie gratulujemy.

             

            Joanna Zganiacz, Weronika Węgrzyńska

          • JA. Tu zaczyna się zdrowie

            25.04.2024

            JA. Tu zaczyna się zdrowie - projekt sfinansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego. Realizacja zadania pt.„Marszałkowskie wsparcie zdrowia psychicznego”

             

            22 kwietnia szkoły: PSP Kolonowskie, PSP Kolonowskie 3 oraz PSP Staniszcze Małe - Spórok wyjechały na 2-dniowe warsztaty do Branic.

            Po dojechaniu na miejsce uczniowie zostali przywitani przez organizatorkę projektu - Panią Violettę. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jedna z nich miała zajęcia pt. JA. Kim jestem”. Za to druga grupa poszła zwiedzać Specjalistyczny Szpital im. Ks. Biskupa Józefa Nathana w Branicach.

            Po pierwszych zajęciach uczniowie mieli krótką przerwę na zjedzenie drugiego śniadania, a następnie zamienili się zajęciami. Po zakończonych warsztatach, wszyscy razem udali się do stołówki na wspólny obiad.

            Później uczestnicy zagrali w grę interpersonalną, w której opisywali życie danej osoby.

            Na zakończenie dnia uczniowie mieli zajęcia z psychoterapeutą i psychologiem, na których obejrzeli film o Januszu, który miał problemy z alkoholem. Obraz ten dał młodym ludziom materiał do przemyślenia.

            Po wszystkich zajęciach uczestnicy udali się do bazy noclegowej „Stajnia na Warszawskiej”, w której razem zjedli kolację. Tak zakończył się dzień pierwszy.

            Po spokojnej nocy rozpoczął się drugi dzień warsztatów. Niezwykle ważne zajęcia o emocjach, przekraczaniu granic i przekonaniach człowieka. Następnie zagrali w grę, w której zabawili się w detektywów i namalowali obrazek o emocjach na konkurs.

            W ostatniej części odbyła się pogadanka pana psychoterapeuty wraz z panią psycholog. Mówili oni o uzależnieniach od alkoholu i o swoich myślach.

            Sądzimy, że ta wycieczka była bardzo potrzebna dla wielu z nas. Dowiedzieliśmy się, jak panować nad sobą i naszymi emocjami.

            Zdobyliśmy nowe doświadczenie i poznaliśmy nowe osoby z innych szkół.

            Zajęcia tam prowadzone były bardzo ciekawe i pomagające nam w naszym życiu .

             

            Julia Szymik, Paulina Leja, Emilia Rozik -  kl. 7  

          • Jak świętowaliśmy Dzień Ziemi

            24.04.2024

            22 kwietnia Samorząd Szkolny w ramach obchodów Dnia Ziemi przygotował wspaniałą akcję ,,Pchli targ - daj rzeczom drugie życie", która udowodniła, że przedmioty, których już nie potrzebujemy mogą dać radość innym. Używane zabawki, planszówki, pluszaki, torebki, książeczki i ubrania szybko znajdowały nowego właściciela.

            Kolejnym zadaniem dla klas było wykonanie ekologicznego stroju z materiałów z recyklingu. Nasza kreatywność nie zna granic, bo niektóre stroje nadawałyby się na wybieg , a wielcy kreatorzy mody mogliby się zainspirować :).

            Impreza spełniła swoje zadanie. Miło było patrzeć na radość dzieci, ale przecież najważniejsze jest budowanie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko.

            To pewne, że to wydarzenie, promujące ekologiczną postawę, na stałe wejdzie do terminarza imprez naszej szkoły.

            Dziękujemy Rodzicom z R. R. za pomoc w przygotowaniu wystawy :).

            Samorząd Szkolny

          • Nasza wizyta w Bělotínie

            24.04.2024

            Szkoła uczy, ale podróże kształcą

            Nasza wizyta w Bělotínie

             

            Historia naszej współpracy z Základní a Mateřská škola Bělotín  jest już bardzo długa. Zarówno nasi uczniowie jak i czescy mieli okazję odwiedzać się kilkukrotnie podczas realizacji różnych projektów. Spotkania te były bardzo owocne i obfitowały w wiele pozytywnych wydarzeń i emocji.

            W dniach 18 i 19 kwietnia odbył się kolejny wyjazd do naszych przyjaciół z partnerskiej gminy. Tym razem zostali zaproszeni uczniowie klasy 6 i 7 wraz z opiekunami.

            Głównym celem wyjazdu było ponowne nawiązanie bliższych kontaktów między polskimi i czeskimi uczniami i być może stworzenie wspólnego projektu.

            Kolejny raz mieliśmy okazję przekonać się, że szkoła uczy, ale to podróże kształcą, gdyż dają młodym ludziom niepowtarzalną okazję zdobycia nowych doświadczeń, poszerzenia horyzontów i doskonalenia umiejętności językowych.

            Dwa dni naszego pobytu wypełnione były po brzegi wspaniałymi zajęciami. Nauczyciele i uczniowie czeskiej szkoły przygotowali dla nas ogrom atrakcji.

            Po niezwykle miłym i uroczystym powitaniu ,,chlebem i solą, zjedzeniu pysznego obiadu, udaliśmy się do zamku Helfsztyn - pochodzącego z XIV w. inależącego do największych zamków Europy. Naszym przewodnikiem był dyrektor szkoły - pan Tomasz oraz grupa jego uczniów. Podział na grupy sprzyjał integracji i przełamaniu bariery językowej. Trzeba przyznać, ze nasi podopieczni szybko znaleźli wspólny język.

            Ten świetnie zachowany i odrestaurowany obiekt zrobił na nas wielkie wrażenie. Z dużą przyjemnością podziwialiśmy roztaczające się widoki z wysokiej wieży. Po intensywnym zwiedzaniu i robieniu zdjęć, wróciliśmy do szkoły, a tam czekały na nas kolejne atrakcje.

            Wybór był duży, można było uczestniczyć w warsztatach i ozdobić sobie torbę lub wykonać notes. Na sportowców czekały rozgrywki sportowe: unihokej, tenis stołowy, ścianka wspinaczkowa. Było coś dla fanów esportu, gracze mogli się sprawdzić w komputerowej rywalizacji. Można było również pobawić się drukarką 3D i wydrukować sobie breloczek.

            Nie zabrakło również warsztatów kulinarnych, chętni własnoręcznie wykonali i upiekli pyszne bułeczki, których potem mogliśmy skosztować podczas kolacji.

            To był dzień pełen wrażeń, niesamowitej energii, podziwu i trochę zazdrości, że mają tak wspaniale wyposażoną szkołę.

            Drugiego dnia pobytu mogliśmy również doświadczyć, że Bělotín, gmina i niezwykle urokliwa miejscowość, o której pierwsza wzmianka pochodzi z XIII wieku, oferuje cały wachlarz atrakcji. Tym razem eksplorując świat podziemny.

            Najpierw mogliśmy podziwiać najgłębszą zalaną jaskinię świata zwaną Przepaścią Hranicką - powstałą poprzez zawalenie stropu jaskini, którą wyżłobiły w wapieniach agresywne, kwaśne wody mineralne, napływające szczelinami ku powierzchni. We wrześniu 2016r. zdalnie kierowany robot osiągnął rekordową głębokość 404m. Hranicka przepaść dzięki temu została uznana za najgłębszą zalaną jaskinię świata. Jej całkowita głębokość wynosi aktualnie 473,5m., jednak jeszcze nie sięgnięto dna. Może, jak zażartował pan Tomasz, sięga aż Australii:)

            Następnie nadszedł czas na - Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe - unikalny system jaskiń, który powstał w wyniku tzw. krasowienia hydrotermalnego, czyli rozpuszczania wapieni w podgrzanych wodach mineralnych bogatych w dwutlenek węgla. Panujące w jaskini specyficzne warunki mikroklimatyczne umożliwiły powstanie unikalnej szaty naciekowej. Ściany zdobią kryształy wyjątkowego minerału - aragonitu i różnego typu nacieków hydrotermalnych; np. stalagmity raftowe lub kuliste polewy naciekowe, wszystkim kojarzące się z pączkami posypanymi pudrem.

            Zauroczeni pięknem przyrody i troszkę zmęczeni, wróciliśmy na obiad, by następnie pożegnać się z naszymi czeskimi przyjaciółmi.

            Wszystko co piękne, szybko się kończy. Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy prezent. Wyjeżdżaliśmy pełni pozytywnych wrażeń i ogromnego podziwu dla wspaniałej organizacji naszego pobytu.

            Podsumowując, takie wyjazdy pomagają przełamywać barierę kulturową i językową, a co za tym idzie, zwiększają motywację do nauki języków obcych, dają szansę poznania nowych przyjaciół i są szkołą tolerancji.

            Wielkie podziękowania składamy Panu Dyrektorowi i Nauczycielom Základní a Mateřská škola Bělotín za wielki profesjonalizm, wspaniałe przyjęcie i wspaniałą gościnność. Takowe należą się również pani dyrektor Elżbiecie Cieśli i opiekunom p. Sabinie Nowak i p. Dorocie Leja-Kauffman - za opiekę, zaangażowanie i przygotowanie wyjazdu.

             

            A. Szewczyk

          • Dzień Kostki Rubika

            25.04.2024

            17 kwietnia Samorząd Szkolny po raz pierwszy w historii szkoły zorganizował Dzień Kostki Rubika. Okazało się, że wśród naszych uczniów jest jej wielu wielbicieli, a nawet prawdziwych mistrzów w jej układaniu. Do takich należy Julia Palus z kl. 4, Janek Budny z kl. 5b, no i ja, czyli Tomasz Bogdoł.

            Zorganizowane przez nas warsztaty dla klas młodszych zaciekawiły i zmobilizowały do dalszej, cierpliwej nauki.

            Układania kostki Rubika to same zalety:

            • to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu, a co więcej, mały rozmiar zabawki pozwala na zabranie jej ze sobą dosłownie wszędzie - na wyjazd, w podróż czy do lekarskiej poczekalni;
            • ćwiczy koncentrację, cierpliwość i precyzję, a także pamięć poprzez zapamiętywanie kolejnych sekwencji;
            • umożliwia pracę nad skupieniem, a jednocześnie wyciszeniem, co jest ważne i potrzebne szczególnie w przypadku nadpobudliwości psychoruchowej;
            • ćwiczy mózg w obszarze wyobraźni i orientacji przestrzennej oraz poszukiwania rozwiązań;
            • uczy skupionego działania, powoli doprowadzającego do końca i oczekiwanego efektu;
            • świetnie rozwija motorykę małą oraz precyzję i siłę dłoni;
            • przyczynia się do rozwoju sprawności manualnej, sprawdzi się również w ćwiczeniach rehabilitacyjnych narządu ruchu.
              To chyba wystarczająca liczba powodów do zakupu, jeśli jeszcze nie masz i do zabawy kostką :).

             

            Tomasz Bogdoł, kl. 5b

          • MAMY KOLEJNEGO MISTRZA KLAWIATURY!

            21.04.2024

            15 kwietnia w naszej szkole odbył się komputerowy konkurs szybkiego pisania o tytuł Mistrza Klawiatury Klas Starszych przeznaczony dla uczniów z klas V - VIII. Wzięło w nim udział aż 12 uczniów, którzy podjęli wyzwanie przepisania tekstu w jak najkrótszym czasie i z jak najmniejszą ilością błędów. Konkurs sprawdzał poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną oraz umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze.

            Zmagania konkursowe okazały się niezwykle emocjonujące. Uczestnicy wykazali się sporymi umiejętnościami i chęcią rywalizacji. Niczym wirtuozi przesuwali dłońmi po klawiaturze z zawrotną prędkością, gdyż każdy błąd mógł ich kosztować cenne sekundy i przesądzić o końcowym wyniku.

            Po zaciętej walce i intensywnej pracy, z ogromną dumą ogłaszamy zwyciężczynię konkursu - Karolinę Muszkiet - uczennicę klasy VII, która zadziwiła wszystkich swoją ambicją, determinacją, precyzją i szybkością. Wykonała zadanie z minimalną ilością błędów i sporą przewagą nad innymi uczestnikami konkursu, czym zapewniła sobie zaszczytne pierwsze miejsce i tym samym zdobyła tytuł MISTRZA KLAWIATURY KLAS STARSZYCH. Na podium stanęli również uczniowie klasy V b. Drugie miejsce zajął Robert Buraczyński, który imponował swoją koncentracją. Trzecie miejsce przypadło Julii Rogawskiej, która pokazała ogromną determinację i umiejętność radzenia sobie z presją czasu.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie konkursowe i udowodnili swoje umiejętności. Wasze zaangażowanie i wysiłek były godne podziwu!

            Mistrz Klawiatury to nie tylko okazja do rywalizacji, ale również doskonała nauka szybkiego i poprawnego pisania na klawiaturze. Dzięki udziałowi w konkursie jego uczestnicy nabrali cennego doświadczenia i doskonalili umiejętności, które z pewnością będą przydatne w kolejnych etapach nauki.

             

            Victoria Początek

          • MAGICZNY PROJEKT CZWARTOKLASISTÓW

            17.04.2024

            Praca z lekturą szkolną nie należy do łatwych, gdyż w dzisiejszych czasach karkołomnym zadaniem jest zachęcenie młodzieży do przeczytania książki. Z pomocą nauczycielom przychodzi jedna z technik aktywizujących - praca metodą projektu. Ta aktywność doskonale sprawdziła się wśród naszych czwartoklasistów, którzy z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w akcji dotyczącej dzieła Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Powieść bardzo spodobała się dzieciom, gdyż po jej omówieniu aktywnie uczestniczyły w zadaniach związanych ze zgłębianiem wiedzy na temat tego utworu.

            Jednym z działań akcji było wykonanie czerwonego krzesła według własnego pomysłu oraz przygotowanie instrukcji obsługi, a także wymyślenie dla tego przedmiotu użytkowego jakiejś szczególnej mocy. Podczas prezentacji efektów swojej pracy czwartoklasiści wykazali się niezwykłą kreatywnością. Choć wszystkie krzesła były czerwone, każde z nich wyglądało nieco inaczej. Uczniowie nie ograniczali swojej wyobraźni i do ich wykonania posłużyły im przeróżne materiały, między innymi: drewno z palet, stare panele podłogowe, rolki z papieru toaletowego, włóczka, patyczki do lodów, notes, klocki, tektura, a nawet pianka izolacyjna. Różnorodnością cechowały się także moce, które dzieci wymyśliły dla swoich magicznych przedmiotów. Niektóre z nich można zobaczyć na dołączonych do krzeseł instrukcjach, które zostały wyeksponowane na przygotowanej w szkole wystawie.

            Celem tego projektu było uświadomienie uczniom wartości czytania, podniesienie kultury czytelniczej, promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań oraz kompetencji czytelniczych, kształtowanie postaw twórczych, rozwijanie wyobraźni, wspomaganie rozwoju emocjonalnego oraz dostarczanie pozytywnych przeżyć podczas pracy z tekstem literackim.

            Zabawa z lekturą była dla małych projektantów krzeseł wartościowym doświadczeniem, a przeczytanie pierwszej części cyklu powieści i towarzyszące temu zadania rozbudziły ciekawość uczniów oraz zainspirowały do sięgnięcia po kolejne dzieła Andrzeja Maleszki. I o to właśnie chodziło!

             

            Victoria Początek

          • WIELKANOC - NASZE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

            28.03.2024

            "Są takie dni w kalendarzu, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowujemy, by przeżyć je jak najpiękniej. Już wkrótce uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew Alleluja oznajmią nam, że nadeszły największe dla chrześcijan święta - Wielkanoc."      

            27 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej akademii z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowany przez uczniów klasy czwartej pod kierownictwem siostry Sawiany. Czwartoklasiści w słowno – muzycznym programie artystycznym przypomnieli całej społeczności szkolnej, na czym polega chrześcijańskie przygotowanie się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przybliżyli też wszystkim zebranym zwyczaje i tradycje związane z tymi ważnymi świętami, począwszy od Niedzieli Palmowej, a kończąc na Wielkanocy. Uczniowie zapoznali z nimi widzów nie tylko poprzez piękne recytacje, scenki z życia oraz męczeńskiej śmierci Chrystusa, ale także piosenki o tematyce paschalnej. Spotkanie nawiązywało również do krzyża, który dla chrześcijan był, jest i będzie znakiem szczególnym. Bo krzyż to coś więcej niż kawałek drewna, coś więcej niż tradycja i zdecydowanie więcej niż zwykły znak czy gest. Dla wszystkich katolików to miłość Boga do ludzi. Na scenie pojawiło się też wiele innych symboli nawiązujących do Triduum Paschalnego. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie znanych melodii wielkopostnych, do śpiewania których zachęcił nas szkolny chór pod batutą pani Iwony Cierpich. Całości dopełniała piękna dekoracja, barwne stroje aktorów, niebanalne rekwizyty i zastawiony stół wielkanocny.

            Występ młodych artystów wzbudził niemały zachwyt, o czym świadczyły rozlegające się gromkie brawa, a także serdeczne uśmiech kierowane w stronę występujących uczniów.

            Na zakończenie tego niezwykle uroczystego dnia pani dyrektor Elżbieta Cieśla złożyła życzenia świąteczne nauczycielom, uczniom i ich rodzinom.  Wraz z siostrą Sawianą wyróżniła i nagrodziła laureatów KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PRZESTRZENNĄ OZDOBĘ WIELKANOCNĄ.

            Uroczystość zakończyła się wspólnym  odśpiewaniem pieśni "Tam na krzyżu, na Golgocie" oraz "Alleluja, biją dzwony". Spotkanie dostarczyło całej społeczności uczniowskiej sporej dawki przeżyć i przygotowało do właściwego celebrowania świąt w swoich domach rodzinnych.

             

            Victoria Początek

          • "Wielkanoc ze wzorem opolskim"

            27.03.2024

            Konkurs "Wielkanoc ze wzorem opolskim" rozstrzygnięty! W tym roku jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ do konkursu wpłynęło wiele pięknych prac. Uczniowie naszej szkoły także wzięli udział w konkursie. Wyróżnienie otrzymali: Kamil Wydra, Wiktoria Pallek oraz Artur Słaboń.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu!

             

            Izabela Eichhorn

          • Pierwszy Dzień Wiosny czyli Jare Gody

            25.03.2024

                     Wiosna zawitała do naszej szkoły w tym roku tanecznym krokiem, w kolorowym wianku i śląskim stroju, gdyż obchody Pierwszego Dnia Wiosny były dla nas okazją do kultywowanie śląskiej tradycji.

                     Celem święta było pokazanie i uświadomienie, jak ważne są nasze korzenie, jak ważne jest to, że znamy gwarę, mówimy nią i jesteśmy z niej dumni, gdyż jest ona spuścizną po naszych przodkach.

                     Impreza została przygotowana przez Samorząd Szkolny pod kierunkiem jego opiekunki p. A. Szewczyk, uczniów Koła Historycznego z p. B. Jendruś na czele, a oprawę muzyczną zapewniła p. I. Cierpich.

                  Obchody zaczęliśmy od symbolicznego momentu - przekazania władzy przez panią dyrektor przewodniczącej szkoły - Karolinie. Następnie uczniowie Koła Historycznego przedstawili zwyczaje i obrzędy związane z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny, czyli jarymi godami.

                     Kolejnym punktem programu były występy artystyczne. Każda klasa zaprezentowała się w dowolnym repertuarze, więc usłyszeliśmy, jak pan Hilary szukał swoich "bryli", zobaczyliśmy, co się działo na "ołminym placu", zachwyciliśmy się wykonaniem Trojoka i pisaliśmy sprawdzian ze znajomości śląskich słówek.

                     Wreszcie przyszła pora na największą atrakcję, na którą wszyscy czekali - Konkurs na najbardziej oryginalny zamiennik plecaka szkolnego.

                     Szafka, suszarka na pranie, opona, klatka na kanarka, to tylko niektóre pomysły naszych koleżanek i kolegów. Można? Można. Nasza kreatywność nie zna granic. Gratulujemy pomysłowości. Jury nie miało łatwego zadania. Pani Krystyna Czupała - przedstawicielka Rady Rodziców ogłosiła wyniki:

            1 miejsce - przedstawiciel kl. 6 - suszarka na bieliznę

            2 miejsce - przedstawiciel kl. 5 b - szafka nocna

            3 miejsce - przedstawiciel kl. 3 b - auto - wywrotka

                     Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

                     W przerwie klasy młodsze udały się do wiosennej kawiarenki, gdzie mogły spróbować zdrowych przekąsek, a klasy starsze malowały świąteczne zwyczaje i obyczaje. Później nastąpiła zmiana.

                     W drugiej części było śpiewająco, gdyż odbył się Wiosenny Przegląd Piosenki. Artyści zaprezentowali się solo i w duetach. To był prawdziwy pokaz talentów, wszyscy świetnie się bawili. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominek.

                     Podsumowując, to było niezwykłe święto wiosny i radości poświęcone gwarze śląskiej oraz tradycjom - cennemu dziedzictwu kulturowemu, które warto pielęgnować, zwłaszcza współcześnie w dobie globalizacji.

                     Na koniec wielkie podziękowania dla naszych nauczycieli i wychowawców, którzy przygotowywali nas do występów, wykonali dekoracje, robili zdjęcia, nagrywali, ustawiali nagłośnienie oraz dla naszych rodziców - za zaangażowanie, pomoc i wsparcie.

             

            Kółko Redakcyjne

            Samorząd Szkolny

          • "Wielkanocny decoupage z jajem”

            25.03.2024

            Znamy wyniki konkursu "Wielkanocny decoupage z jajem”

            Tradycja tworzenia pisanek sięga odległych czasów. W wielu kręgach kulturowych te bogato zdobione jajka są symbolem życia, płodności i odrodzenia. Wśród chrześcijan stały się one nieodłączną częścią wielkanocnego obrzędu.

            Nawiązując do naszych wieloletnich szkolnych obyczajów, po raz kolejny zaprosiliśmy uczniów do udziału w konkursie świątecznym "Wielkanocny decoupage z jajem”. Jego celem było nawiązanie do zanikającej tradycji tworzenia własnoręcznie zdobionych jajek świątecznych, popularyzacja tradycji Świąt Wielkiej Nocy, poznanie nowej techniki zdobienia pisanek wielkanocnych oraz rozwijanie umiejętności własnoręcznego tworzenia ozdób metodą decoupage.

            Na konkurs wpłynęło czternaście prac. Uczniowie i tym razem wykazali się dużą kreatywnością, czego efektem są pięknie ozdobione jajka wielkanocne. Komisja dokonała oceny prac pod względem zgodności z tematem, pomysłowości i oryginalności, jakości oraz estetyki wykonania. Spośród wszystkich pisanek wyróżniła prace następujących uczniów:

            I miejsce zajął Patryk Joszko z kl. IV.

            Na II stopniu podium ex æquo stanęli Maja Wydra z kl. V a oraz Karol Muszkiet z kl. IV, natomiast III miejsce przypadło w udziale Adamowi Rathmannowi z kl. V b.

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłowości i talentu.

             

            Victoria Początek

          • Konkurs kroszonkarski rozstrzygnięty!

            24.03.2024

            W tegorocznym Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej Opolskie Kroszonki i Pisanki, wzięły udział także uczennice naszej szkoły. Po ośmiu tygodniach ciężkiej pracy pod okiem twórczyń ludowych - Pani Małgorzaty Mateja oraz Pani Bożeny Konieczko, spróbowały swoich sił szkrobiąc jajka w Bierkowicach. Okazało się, że ciężka praca zakończyła się sukcesem dla trzech uczennic, które w Niedzielę Palmową w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach odebrały dyplomy i nagrody. Zwyciężczyniom: Paulinie Leja - wyróżnienie, Alexandrze Pytel - II miejsce i Wanesie Poszała - III miejsce serdecznie gratulujemy ogromnego sukcesu!

             

            Izabela Eichhorn

          • Wycieczka po nowy zawód

            20.03.2024

            Dnia 15.03.2024 roku klasy 7 i 8 w ramach zajęć z doradztwa zawodowego wyjechały do zakładu pracy „Des Sofa Linew Myślinie. Zakład jest bardzo duży, obejmuje on strefę biurową, produkcyjną i logistyczną. W Firmie zatrudnionych jest 250 pracowników,  w zawodach takich jak: stolarz, pracownik biurowy, tapicer, kierownik jakości itp.

            Uczniowie mogli zobaczyć całą pracę, jaką wykonuje się przy tworzeniu mebli. Wycieczka pokazała uczniom spektrum możliwości zatrudnienia w przyszłości w tych zawodach.  Niektórym z nas może  pomóc wybrać zawód, w którym będziemy chcieli się realizować. To było bardzo pouczające i ciekawe wydarzenie.

             

            Igor Nowakowski

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
      • 77 46 11 126
      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland