42 ZLOT ŚLADAMI DAWNEGO HUTNICTWA „REGOLOWIEC 2023”
Kilka tygodni po Wiosennym Rajdzie Rowerowym, 20 maja ponownie wyruszyliśmy na rowerowe szlaki Doliny Małej Panwi, tym razem uczestnicząc w historycznym już, bo 42 Zlocie Dawnego Hutnictwa „Regolowiec 2023”. Zlot organizowany od ponad 40 lat przez Oddział PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem ma na celu propagowanie wiedzy o przeszłości hutniczej naszego regionu. Trasy rowerowe i piesze prowadzą przez miejsca w gminach Kolonowskie i Zawadzkie, w których w XVIII/XIX w. funkcjonowały huty żelaza, istniały osady hutnicze lub infrastruktura związana z przemysłem hutniczym lub ludźmi, zasłużonymi dla rozwoju hut i osadnictwa na naszym terenie. Nasza tegoroczna trasa była wprawdzie dość długa, ale bardzo atrakcyjna: wiodła z Kolonowskiego przez Staniszcze Wielkie, leśniczówkę „Jaźwin”, obok urokliwego, przeciwpożarowego punktu czerpania wody oraz śródleśnego zbiornika retencyjnego Dębina, dalej do
Wycieczka klas pierwszych do „Muzeum Chleba” w Radzionkowie
12 maja uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami brali udział w wycieczce szkolnej do „Muzeum Chleba” w Radzionkowie.
Wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 9.00 autokarem wycieczkowym. Już przy wsiadaniu towarzyszyły nam wielkie emocje, ponieważ był to nasz pierwszy wspólny klasowy wyjazd.
Gdy dojechaliśmy na miejsce, czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po muzeum, demonstrując, w jaki sposób wykorzystywano przeróżne zgromadzone tam narzędzia oraz opowiadając, do czego służyły oglądane przedmioty. Większość z nich jest do zobaczenia już tylko w muzeum. Obejrzeliśmy wspólnie film o tym, w jaki sposób powstaje chleb i jak wielu ludzi trudzi się, abyśmy mogli jeść „nasz chleb powszedni”.
Ankieta
Na prośbę Biura Związku Miast Polskich prosi się o wypełnienie ankiety dot. przeciążenia uczniów nauką.
Ankieta dla nauczycieli:
www.ibo.edu.pl/ankieta/nauczyciele
Ankieta dla rodziców:
www.ibo.edu.pl/ankieta/rodzice
Termin wypełnienia upływa dnia 19 maja br.
UCZNIOWIE DUMNI Z BIAŁO - CZERWONEJ
Flaga jest jednym z symboli narodowych, a jej barwy powinny napawać dumą każdego Polaka. Jest z nami obecna we wszystkich ważnych momentach, zarówno podczas wydarzeń podniosłych, uroczystych, jak i w smutnych chwilach wzruszeń.
Każdego roku 2 maja z okazji Dnia Flagi Polacy z dumą eksponują biało - czerwone barwy. My również postanowiliśmy uczcić to święto i pokazać, że już od najmłodszych lat jesteśmy częścią tego dumnego narodu, a pojęcie OJCZYZNA nie jest dla nas tylko pustym sloganem. Codziennie powinniśmy okazywać szacunek BIAŁO - CZERWONEJ, a w tym szczególnym dniu eksponujemy ją wyjątkowo uroczyście.
Jest takie miejsce, taki kraj...
W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy tak zabiegani, pochłonięci różnymi zajęciami, często zapominamy o tym, że nie zawsze było nam dane żyć w wolnym kraju. W ówczesnych czasach, żyjąc w zwariowanym tempie, zdarza się nam negować wszelkie wartości, odrzucać jakiekolwiek formy czczenia przeszłości. Jednak naród, który nie zna swojej przeszłości, nie będzie miał silnych i wartościowych obywateli. Dlatego też tak ważne jest celebrowanie wszelkich uroczystości już od najmłodszych lat. Pokazanie młodemu pokoleniu, co jest w życiu ważne, powinno być dla wszystkich priorytetem.
Gazetka szkolna
Gazetka szkolna - nowy numer!
Słoneczne pozdrowienia ze szlaków Doliny Małej Panwi…
Takie radosne słowa pisali na swoich kartkach uczestnicy konkursu plastycznego podczas XXII Wiosennego Rajdu Rowerowego PTTK „Ścieżkami Gmin Doliny Małej Panwi”, który odbył się w minioną sobotę 22.04. b.r.
Rzeczywiście, mieliśmy pogodę jak na zamówienie.
W sobotni słoneczny poranek, prawie 40 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. I. Cierpich, B. Jendruś i czwórki rodziców wyruszyło na szlaki XXII Rajdu Rowerowego, zorganizowanego przez OZ PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem. Ponad 20 km trasa wiodła przez Staniszcze Wielkie, Staniszcze Małe-Granicę, JuraPark w Krasiejowie, Spórok, do mety w „GIPROLU” w Staniszczach Małych, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie rajdu przez organizatorów z OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem. Po pysznej kiełbasce i przywitaniu prawie 200 uczestników rajdu przez organizatorów oraz właścicielkę gospodarstwa ekologicznego GIPROL, które tak gościnnie nas przyjęło
Ankieta
OT KOWR w Opolu poniżej przekazuje link do anonimowej ankiety elektronicznej dotyczącej działań promocyjnych realizowanych w bieżącym roku szkolnym w ramach unijnego „Programu dla szkół”. Ankieta jest skierowana do ogółu społeczeństwa: rodziców, dzieci oraz nauczycieli.
Zachęcamy do wypełnienia :)
„Laur” dla Laury
22 kwietnia br. w Sali Widowiskowej Strzeleckiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Laurów Ziemi Strzeleckiej za 2022 r.
W kategorii Młodzieżowego Lauru Kompetencji za 2022 r. została wyróżniona absolwentka naszej szkoły - Laura Czupała.
„Młodzieżowy Laur Kompetencji” przyznawany jest za osiągnięcia w zakresie dydaktyki, szczególne uzdolnienia w dziedzinie nauki, sztuki, sportu, funkcjonowanie ucznia w środowisku szkoły, respektowanie zasad współżycia społecznego.
Sadzenie drzew
22 go kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu szczególną uwagę zwraca się na potrzebę ochrony środowiska oraz podejmuje szereg działań proekologicznych. Uczniowie klasy 2 a w przeddzień tego święta udali się do Leśnictwa Jaźwiny w celu zasadzenia drzew. Uczniowie zasadzili czereśnie, jabłonie oraz śliwy.
Pamiętajmy o naszej planecie nie tylko w dniu jej święta, ale każdego dnia: segregując śmieci, oszczędzając wodę i prąd oraz używając siatek wielokrotnego użytku.
Rejonowe eliminacje XXIX Konkursu Recytatorskiego
21 kwietnia odbyły się rejonowe eliminacje XXIX Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję”/„Jugend trägt Gedichte vor” 2023. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Knabel z klasy IV a. W jej kategorii wiekowej rywalizowało ze sobą około 50 uczestników. Natalia bardzo dobrze zaprezentowała się na scenie. Niestety nie znalazła się na podium. Dziękujemy Natalii za wysiłek i pracę włożoną w przygotowanie się do konkursu i liczymy na jej udział za rok.
Lekcja bezpieczeństwa z Rogatkiem, czyli o tym, jak tworzyliśmy film konkursowy
Miliony klocków, tysiące zdjęć, setki powtórek, kilkadziesiąt godzin spędzonych po lekcjach i spora dawka zaangażowania były potrzebne do nakręcenia filmu konkursowego zorganizowanego przez Kolejowe ABC. Konkurs "Akcja bezpieczeństwo" miał na celu zwrócenie uwagi najmłodszych na to, w jaki sposób należy zachować się w pobliżu torów kolejowych, przejazdów, na peronach, a także w pociągu.
Wielkanocna galeria na szkolnych drzwiach
W przededniu Świąt Wielkanocnych w naszej szkole zrobiło się nastrojowo i kolorowo za sprawą małych dzieł sztuki, które pojawiły się na drzwiach sal lekcyjnych.
Uczniowie wykonując z papieru i innych materiałów wielkie wielkanocne jaja, wykazali się kreatywnością i plastycznymi uzdolnieniami, czego rezultat możemy podziwiać na zdjęciach (patrz - Album fotogr.).
Poznajmy na nowo historię Świąt Wielkiej Nocy
„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość.”
Jan Paweł II
W chrześcijańskiej tradycji Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt. Niesie ono ze sobą duży ładunek emocjonalny, gdyż pojawiają się w tym okresie tematy trudne i niezrozumiałe dla dzieci. Jest w nim śmierć, cierpienie, smutek, ale także odrodzenie oraz radość. Wszystkie te odczucia owiane są wielką tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa. I te właśnie emocje postanowiła okiełznać siostra Sawiana, która wraz z uczniami klasy IV a i IV b przygotowała wspaniały słowno – muzyczny spektakl. Widowisko powstało w oparciu o piękne i niezwykle głębokie, a jednocześnie zrozumiałe dla młodego odbiorcy teksty oraz pieśni, recytowane i śpiewane przez naszych szkolnych artystów. Uczniowie wcielili się w role Ch
Szyfrowanie, kodowanie i dopasowywanie cieni, czyli o tym jak szukaliśmy zajączka
4 kwietnia uczniowie klasy IV a mieli okazję wziąć udział w przygotowanej przez rodziców zabawie - Laboratorium profesora Alberta. Była to gra na świeżym powietrzu, której celem było uzyskanie cyfr do sejfu i odnalezienie ukrytych przez profesora informacji. Mali agenci mieli za zadanie odszyfrować wiadomości napisane specjalnym kodem, które odczytywali z przygotowanych przez profesora listów. Następnie należało rozwiązać kolejne zadania i po strzałkach dojść do celu, którym okazał się wielkanocny zajączek.
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
- sty
- 27
- Rada klasyfikacyjna
- 27.01.
- Inne wydarzenie
- sty
- 31
- Zebranie ogólne rodziców
- 31.01.
- Inne wydarzenie
- lut
- 03
- Ferie zimowe
- 03.-14.02.
- Inne wydarzenie
- kwi
- 17
- Przerwa świąteczna
- 17.-22.04.
- Święto
- maj
- 02
- Dodatkowy dzień wolny
- 02.05.
- Dzień wolny
- maj
- 12
- Konsultacje dla rodziców uczniów zagrożonych w ramach godzin dostępności
- 12.05.
- Inne wydarzenie
- maj
- 13
- Egzamin ósmoklasisty
- 13.-15.05.
- Inne wydarzenie
- maj
- 16
- Dodatkowy dzień wolny
- 16.05.
- Inne wydarzenie
- cze
- 18
- Rada klasyfikacyjna
- 18.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 19
- Boże Ciało
- 19.06.
- Święto
Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 987940