BĄDŹ BEZPIECZNY - NOŚ ODBLASKI
WARSZTATY BEZPIECZEŃSTWA
Jak zachować się bezpiecznie na drodze, co zrobić, kiedy jesteśmy świadkami wypadku, kiedy wezwać pogotowie, na jaki numer zadzwonić i co powiedzieć?
Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki, poznali podczas niezwykle ważnego spotkania, które odbyło się 21 listopada 2023 r.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Tabliczkę mnożenia świetnie znamy
i niczego się nie obawiamy :)
Jak świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole świętowaliśmy tak jak wszyscy 17 listopada. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się klasa 4 wraz z wychowawczynią. Przygotowali na ten dzień mnóstwo niespodzianek oraz zadań, które miały sprawdzić naszą znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia.
Mały Opolanin
14 listopada uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w swej pierwszej wycieczce klasowej, a zarazem pierwszym wyjeździe w ramach projektu edukacji regionalnej „Mały Opolanin“ realizowanym przez Miejski Dom Kultury w Opolu. Jako uczniowie grupy wiekowej klas 1-3 - nasi pierwszoklasiści na czas wycieczki zostali giermkami. Przygodę z historią, zabytkami i ciekawymi zakątkami Opola, a także tradycją, obrzędami i opolską kulturą rozpoczęli pod pomnikiem księcia Kazimierza I Opolskiego. Po spotkaniu z panią przewodnik wysłuchali historii o powstaniu miasta i rozpoczęli zwiedzanie rynku, który jak się okazało, skrywa wiele osobliwych miejsc, historycznych wydarzeń i ciekawostek. Niezwykle interesujące, a czasem zadziwiające historie wiążą się z wieloma budynkami, kamienicami czy samym opolskim ratuszem. Podczas spaceru wysłuchali opowieści o dawnym życiu Opolan, wydarzeniach związanych z
Konkurs - Las w poezji
Poezja o lesie, czyli LAS W POEZJI
Król borowik prawdziwy zwyciężył
16 listopada 2023r. odbyła się XIV edycja Konkursu Recytatorskiego "Las w poezji" organizowanego przez Koło Przyjaciół Lasu ,,Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem, Nadleśnictwo Zawadzkie i Publiczną Szkołę Podstawową w Zawadzkiem.
Góra grosza
DRODZY UCZNIOWIE
Samorząd Szkolny zaprasza wszystkich uczniów do udziału w akcji GÓRA GROSZA, która będzie trwała do 29.02.2024 r.
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych.
Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
Zbiórka karmy
Zbiórka karmy dla psów i kotów
ze schroniska w Opolu
Wzorem ubiegłego roku, ogłaszamy zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska w Opolu.
Zbieramy tylko karmę mokrą, wyznaczonych firm np.:
Dolina Noteci, Gran Carno, Rocco (dla psów), Carny Kitten, Vom Feinsten, Feringa, Smilla (dla kotów).
„Mamy rady na odpady”
„Mamy rady na odpady” - to kompleksowa kampania edukacyjna na temat gospodarowania odpadami, skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców województwa opolskiego.
W dniu 14 listopada br. uczniowie klas 6-8 naszej szkoły zostali zaproszeni przez Związek Międzygminny „Czysty Region” do zwiedzania instalacji przetwarzającej odpady komunalne w Kędzierzynie-Koźlu oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Ujeździe. Młodzież wzięła udział w lekcjach edukacyjnych, podczas których poznała działanie tych obiektów i ich rolę w gospodarce odpadami.
Elektryzująca dawka wiedzy z "Akademią Mocy"
Jak powstaje prąd elektryczny? W jaki sposób energia dostarczana jest do domu? Dlaczego potrzebujemy sieci elektroenergetycznych? Jak się zachować, gdy ktoś w naszym otoczeniu zostanie porażony prądem?
Dzięki innowacyjnym warsztatom edukacyjnym "Akademia Mocy" nasi uczniowie już znają odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z energią. Projekt edukacyjny Polskich Sieci Energetycznych przybliżył najstarszym uczniom naszej szkoły podstawowe pojęcia z fizyki, skupiając się głównie na zagadnieniach związanych z energetyką, prądem, jego mocą, przepływem i właściwościami. Pan Nikola Tesla przy pomocy superbohatera Power Mana w bardzo przystępny oraz zabawny sposób wprowadzili młodzież w skomplikowany i często niezrozumiały świat fizycznych doświadczeń.
Uczciliśmy Niepodległą
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” - te słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego powinny zapaść w pamięci każdego Polaka. Nasz naród się nie ugiął, walczył i po 123 latach zaborów, w 1918 roku, Polska nareszcie odzyskała niepodległość. To był ogromny sukces naszych rodaków. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w dniu 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ten corocznie celebrowany dzień, jest świętem państwowym, a we współczesnej Polsce jednym z najważniejszych świąt patriotycznych.
Dzień Postaci z Bajek i Baśni
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya. W poniedziałek 6 listopada uczniowie klas 1-3 naszej szkoły z inicjatywy biblioteki szkolnej i Samorządu Uczniowskiego również włączyli się w obchody tego „bajkowego“ dnia. Do święta postaci z bajek włączyliśmy również bohaterów baśni. Już od rana podekscytowani, przebrani za postacie z bajek i baśni uczniowie oczekiwali odwiedzin niezwykłych gości. Otóż z samej wytwórni filmowej Walta Disneya przybyli do nas Mickey i Minnie oraz ich przyjaciel Pluto. Ich widok wywołał radość i uśmiechy na twarzach dzieci (a właściwie księżniczek, piratów, Czerwonych Kapturków, Calineczek, Els, Pszczółek Mai i plejady innych postaci). Było to niezwykle bajkowe spotkanie. Mickey i Minnie przeprowadzili wśród uczniów quiz sprawdzający ich wiedzę na temat przeznaczonych dla dzieci produkcji Di
Trening piłki ręcznej
31 października mieliśmy przyjemność gościć w naszej hali kilku zawodników Gwardii Opole. Mateusz Wojdan, Mateusz Lellek, Michał Milewski, poprowadzili trening piłki ręcznej dla uczniów z klas V-VII w ramach realizowanego przez nich projektu „ Od Klempela do Malchera – zajęcia piłki recznej z Gwardią Opole”. Poza uczniami naszej szkoły, zaprosiliśmy do udziału w tej akcji również uczniów z PSP Staniszcze Małe – Spórok oraz PSP Staniszcze Wielkie – Kolonowskie 3.
Gazetka szkolna
Gazetka szkolna - nowy numer!
Wycieczka klasy 6, 7 i 8 do Kotliny Kłodzkiej
We wtorek rano ruszyliśmy spod szkoły na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Niektórzy jeszcze nieco zaspani, ale z pysznym kakałkiem w żołądku, pomachali rodzicom na pożegnanie.
Udaliśmy się w kierunku Karłowa, gdzie czekał na nas przewodnik, który poprowadził nas na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy, poznaliśmy legendę o zakochanym Liczyrzepie, podziwialiśmy kamienne figury przypominające słonia, wielbłąda, stopę, czy nawet tzw. Głowę Emilki.
Szkoła nam pasuje, czyli o pasowaniu pierwszoklasistów
Pasowanie pierwszoklasistów to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w naszej szkole 26 października. Jest to szczególny dzień w życiu każdego ucznia, który na długo pozostaje w pamięci. Tego dnia dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów naszej szkoły.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości oraz przemówienia Pani Dyrektor Elżbiety Cieśli. Następnie mali artyści przy współpracy z piątoklasistami, którzy poprowadzili tę uroczystość, zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wiersze. Każdy pierwszoklasista starał się zaprezentować jak najlepiej. I choć dla naszych najmłodszych uczniów był to pierwszy ważny występ w nowym miejscu, wszyscy udowodnili, że potrafią pięknie śpiewać i recytować, a także wykazali się sporą dawką wiedzy na temat naszego kraju, symboli narodowych, języka oraz kultury. Ten test wszyscy zdali śpiewająco.
ODWIEDZINY PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje.”
Jan Paweł II
23 października naszą nową, szkolną świetlicę odwiedzili ci, którzy w ogromnej mierze przyczynili się do jej powstania, czyli pomysłodawcy oraz sponsorzy. To dzięki ich hojności i wytrwałości najmłodsi uczniowie naszej placówki mają piękną, nowoczesną i przestronną salę, w której mogą odpoczywać, bawić się i uczyć. Świetliczaki miały okazję podziękować za przepiękny dar i uhonorować wszystkich ofiarodawców własnoręcznie przygotowanymi medalami. Wysłuchały też kilku słów Burmistrza - Norberta Kostona oraz przewodniczącej Rady Rodziców - Pani Krystny Czupały.
Poczytaj mi, koleżanko/kolego
W naszej szkole często organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, mające na celu promowanie czytelnictwa oraz kształtowanie postawy dbałości o książki. Niedawno mieliśmy przyjemność wziąć udział w przygotowanym dla młodzieży Narodowym Czytaniu. Obecnie postanowiliśmy zadbać o naszych najmłodszych uczniów i w tym celu został przygotowany projekt czytelniczo- plastyczny z elementami medialnymi pod hasłem "Poczytaj mi, koleżanko/kolego" opracowany przez wychowawczynie klas pierwszej oraz piątej "a". Właśnie trwa pierwsza - jesienna - edycja tego przedsięwzięcia, w którą zaangażowali się uczniowie tych dwóch klas.
SZLAKAMI ŚREDNIOWIECZNEGO OPOLA
Warto czasem odwiedzić stolicę naszego województwa, nie w celach zakupowych, ale po to, aby je poznać, spojrzeć na nie z innej perspektywy. I taki był cel krótkiej wycieczki do Opola uczestników szkolnego kółka historyczno-regionalnego z kl. VI i VII.
Idąc spacerkiem od Dworca PKP wzdłuż pięknie zagospodarowanych brzegów Młynówki, dotarliśmy do secesyjnego Mostu Groszowego, przy którym w średniowieczu pobierano myto za przewóz rzeką towarów. Pierwszym celem naszej wycieczki śladami historii miasta, była Wieża Piastowska z XIII wieku -jedyna pozostałość po średniowiecznym Zamku Piastowskim na Ostrówku. Opowieść pani przewodnik przybliżyła uczestnikom barwną przeszłość dawnej stolicy Księstwa Opolsko-Raciborskiego i jej władców, a rozległa panorama rozciągająca się z platformy widokowej wieży (na wys. 35 m) dostarczyła sporo wrażeń wizualnych. Pozwoliła objąć wzrokiem nie tylko opolską St
Góra Ślęża i Kościół Pokoju w Świdnicy
19 października uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią panią Beatą Derengowską-Kałwak wybrali się na pierwsza wspólną wycieczkę klasową, której główną atrakcją było wejście na Górę Ślężę w pobliżu Wrocławia.
Góra Ślęża jest najwyższym punktem Przedgórza Sudeckiego i należy Korony Gór Polski. Ślęża to także doskonały punkt widokowy na Sudety – na Góry Sowie oraz na Nizinę Śląską. Niestety październikowa aura nie pozwoliła uczniom w pełni podziwiać widoków, gdyż wejście na górę odbywało się w deszczu i dość dużym zachmurzeniu. To jednak nie zniechęciło uczniów do aktywnego udziału w wędrówce, chętnie wspinali się w górę, po niełatwym nieraz bardzo stromym żółtym szlaku rozpoczynającym się na Przełęczy Tąpadła. Dzięki opiekunowi panu Romanowi Sandorskiemu uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającej ich przyrody, żyjących zwierzętach w tym rejonie oraz innych ci
Kopalnia Soli, Wawel i Smocza Jama, czyli krótka historia naszej wyprawy do Krakowa i Wieliczki...
Wszystkim od dawna wiadomo, że podróże kształcą. Tę teorię postanowili sprawdzić w praktyce uczniowie klas 5a i 5b, którzy 16 października wraz z wychowawcami wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Tężni Solankowej usytuowanej w Parku św. Kingi w Wieliczce. Poznaliśmy zalety tej niezwykłej budowli, wdychaliśmy dobroczynne dla naszego organizmu związki lecznicze, jednocześnie napawając się pięknem krajobrazu z tarasu widokowego. Następnie rozpoczęliśmy trzygodzinną wędrówkę w głąb czasu i odkrywaliśmy różnorodne oblicza zabytkowej Kopalni Soli, która od wieków pozostaje żywym pomnikiem polskiej historii. Niezwykłe, monumentalne posągi wykonane z soli zrobiły na nas ogromne wrażenie, a wycieczka 135 metrów w głąb ziemi rozbudziła wyobraźnię. Oczywiście nie obyło się bez polizania każdej rzeźby, na co nasza przewodniczka sprytn
Dzień Edukacji Narodowej
,,Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji.“
13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Samorząd Szkolny w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożył Gronu Pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia oraz wręczył niezwykły list od uczniów.
Godziny dzwonków
Sobota 19.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 1012696