Kopalnia Soli, Wawel i Smocza Jama, czyli krótka historia naszej wyprawy do Krakowa i Wieliczki...
Wszystkim od dawna wiadomo, że podróże kształcą. Tę teorię postanowili sprawdzić w praktyce uczniowie klas 5a i 5b, którzy 16 października wraz z wychowawcami wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Tężni Solankowej usytuowanej w Parku św. Kingi w Wieliczce. Poznaliśmy zalety tej niezwykłej budowli, wdychaliśmy dobroczynne dla naszego organizmu związki lecznicze, jednocześnie napawając się pięknem krajobrazu z tarasu widokowego. Następnie rozpoczęliśmy trzygodzinną wędrówkę w głąb czasu i odkrywaliśmy różnorodne oblicza zabytkowej Kopalni Soli, która od wieków pozostaje żywym pomnikiem polskiej historii. Niezwykłe, monumentalne posągi wykonane z soli zrobiły na nas ogromne wrażenie, a wycieczka 135 metrów w głąb ziemi rozbudziła wyobraźnię. Oczywiście nie obyło się bez polizania każdej rzeźby, na co nasza przewodniczka sprytn
Dzień Edukacji Narodowej
,,Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji.“
13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Samorząd Szkolny w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożył Gronu Pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia oraz wręczył niezwykły list od uczniów.
III Festiwal Śląskiej i Powstańczej Piosenki
10 października 2023r. w Strzelcach Opolskich odbyła się trzecia edycja konkursu muzycznego, poświęconego piosence śląskiej i powstańczej. Organizatorami festiwalu są Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - oddział Muzeum Śląska Opolskiego oraz Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich.
ŚWIĘTA GÓRA ŚLĄZAKÓW
Relacja z 42 Zlotu Młodzieży Szkolnej PTTK „Góra św. Anny” - 07.10.2023 r.
Dawniej zwana Górą św. Jerzego, Górą Chełmską, dzisiejsza Góra św. Anny (404 m) była celem naszej sobotniej PTTK-owskiej wyprawy pieszo-autokarowej. To już 42 Zlot Młodzieży Szkolnej PTTK „Góra Św. Anny”, organizowany przez OZ PTTK ”Huta Andrzej” w Zawadzkiem, adresowany szczególnie do młodzieży szkolnej zrzeszonej w Oddziale.
Gazetka szkolna
Gazetka szkolna - zachęcamy do czytania ;)
SPOTKANIE ZE ŚREDNIOWIECZEM
Podczas lekcji historii uczniowie klasy 6 mogli naocznie przekonać się jak wyglądali przedstawiciele czterech stanów społecznych, żyjących w średniowiecznej Europie: duchowieństwa, rycerstwa, mieszczan i chłopstwa. Uczestnicy kółka historyczno-turystycznego: Emilia, Judyta, Lena, Sonia, Ola, Vanessa, Janek i Tomek nie tylko realistycznymi strojami i rekwizytami, ale również opowieściami o obowiązkach i przywilejach, o rozrywkach, warunkach mieszkaniowych przybliżyli realia życia poszczególnych stanów. Zabawa w historię, nauka poprzez zabawę, może to metoda na lepsze zapamiętywanie faktów z przeszłości, a z pewnością pozostanie dłużej w pamięci samych aktorów.
Kręgle i ognisko, czyli obchodów dnia chłopaka ciąg dalszy...
4 października uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w kręgielni "POD LASEM" w Kolonowskiem. Celem wyjścia było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów nietypową dyscypliną sportu oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Spotkanie zorganizowane było w ramach obchodów dnia chłopaka i zostało połączone z wieczornym biesiadowaniem przy ognisku. Uczniowie mieli możliwość poznania jeden ze sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu, a także uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.
Hejter! - czy warto niszczyć życie innym?
Hejt to zjawisko obecnie już powszechne, a przy tym szkodliwe i groźne. Definicja hejtu jest prosta: to przekraczanie ustalonych norm społecznych, obrażanie i poniżanie innych ze względu na wygląd, pochodzenie czy poglądy.
2 października mieliśmy okazję zobaczyć spektakl pt. „Hejter”.
Został on zrealizowany przez aktorów z Teatru Profilaktycznego Alert. Cyberprzemoc, kradzież tożsamości i obrażanie w Internecie to problemy, z którymi każdy może się spotkać i będzie musiał sobie z nimi radzić.
Teatralnie o profilaktyce
Październik przywitaliśmy niezwykle kulturalnie, gdyż od razu pierwszego dnia miesiąca wyruszyliśmy do Kinoteatru w Zawadzkiem na przedstawienie profilaktyczne pt. „Dzieci@sieci” przygotowane przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Ten niezwykły spektakl opowiadał o współczesnej młodzieży, która od najmłodszych lat wychowuje się w środowisku medialnym i jest przyzwyczajona do otaczającej nas wirtualnej rzeczywistości.
XXIII RAJD ROWEROWY PTTK ŚCIEŻKAMI GMIN DOLINY MAŁEJ PANWI „JESIEŃ 2023” I IX RAJD ŚLADAMI PETERA SCHRATA
W sobotnie przedpołudnie 30.09. czterdziestoosobowa grupa miłośników turystyki rowerowej z naszej szkoły, pod opieką 5 rodziców i nauczycieli : p.I.Cierpich, p.J.Zganiacz i p.B.Jendruś, wyruszyła na trasę XXIII Rajdu Rowerowego Wokół Gmin Doliny Małej Panwi „ Jesień 2023” i IX Rajdu Śladami Petera Schrata, organ. przez OZ PTTK „ Huta Andrzej” w Zawadzkiem, przy współpracy BiCK w Kolonowskiem.
Dzień Chłopaka na sportowo i nie tylko :)
Jak wszystkim wiadomo, sport to zdrowie, dlatego w tym roku Dzień Chłopaka świętowaliśmy na sportowo i troszkę wcześniej, bo w piątek, 29 września.
Tego dnia nasza szkoła zapełniła się sportowcami, najwięcej było chyba piłkarzy, ale można było spotkać też reprezentantów innych dyscyplin sportowych.
Wyjazd do kina
20 września klasy drugie z wychowawcami wyjechały do kina Helios w Opolu na film „O psie, który jeździł koleją”. Ta bardzo wzruszająca opowieść nawiązuje do znanej lektury szkolnej o tym samym tytule. Głównymi bohaterami filmu są 11-letnia Zuzia, borykająca się z ciężką chorobą serca i owczarek podróżujący pociągami od Krakowa po Gdańsk. Dziewczynkę czeka trudna i bardzo kosztowna operacja za granicą. Wielka przyjaźń dziecka z psem pomaga jednak pokonać wszystkie problemy.
Poszukiwacze złota i siła przyjaźni
Wielu z nas marzy o wielkiej przygodzie i znalezieniu skarbu. Rzadko kiedy te marzenia stają się rzeczywistością, jednak to udało się bohaterowi filmu przygodowego pt. "Kompas szkieletora", na który wybraliśmy się 20 września. Nasza wyprawa do kina była bardzo udana, gdyż w planach mieliśmy nie tylko obejrzenie filmu, ale i spacer nad Jeziorem Turawskim, i wizytę w Mc Donaldzie. Lubimy takie wycieczki, gdy edukacja łączy się z rekreacją. Film przeniósł nas w czasy XIX - wiecznej Ameryki, kiedy to rozpoczęła się "gorączka złota" i pokazał nam, że gdy jesteśmy odważni i mamy przyjaciół, możemy osiągnąć nasz cel. Nie możemy się również poddawać, tylko walczyć do końca.
Narodowe czytanie
Już od początku nowego roku szkolnego nauczyciele i uczniowie naszej szkoły rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa i włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Ta impreza jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość słowa pisanego oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.
"Z ekologią za pan brat"
15 września grupa czwartoklasistów wraz z opiekunami: p. B. Derengowską i p. Elżbietą Cieślą wyruszyła pociągiem na warsztaty ekologiczne do Ozimka. Ich organizatorem było Stowarzyszenie LGD „Kraina Dinozaurów”. Na miejscu czekało na nas 15 stoisk, gdzie mogliśmy zgłębiać i uporządkować wiedzę ekologiczną. Prowadzący w ciekawy i atrakcyjny sposób przekazywali wiedzę ze swojej dziedziny. Największą popularnością cieszyło się stoisko z wykorzystaniem energii słonecznej. Napędzane promieniami słonecznymi roboty były wielką frajdą dla uczestników. Dopisywała zarówno pogoda, jak i humory. Wszyscy pięknie się bawili. Około 14.30 zmęczeni ale pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Spotkanie z policjantem
15 września klasę 1 odwiedził pan policjant. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole oraz poza nią. Dzielnicowy przeprowadził z dziećmi rozmowę m.in. na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kontaktów z osobami obcymi. Nasi pierwszoklasiści wykazali się sporą wiedzą dotyczącą poruszanych tematów. Dziecięca ciekawość i dociekliwość dyktowały wiele pytań. Najciekawsze były te wypływające z wyobraźni np. Czy złapał pan już złodzieja przebranego za policjanta? Spotkanie było bardzo pouczające i wartościowe. Dziękujemy.
Wszyscy mamy talenty
15 września obchodzony jest Dzień Kropki. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów i pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą odwagę, by powiedzieć o tym światu. W klasie 1 odkryto i dostrzeżono tego dnia wiele talentów np. talenty kodowania, spostrzegawczości, staranności, plastyczne i in. Celem podjętej inicjatywy było rozwijanie wśród uczniów poczucia własnej wartości, kreatywności i odkrywanie ich mocnych stron. A wszystko to miało dodać naszym pierwszoklasistom odwagi i przekonania, że szkoła i nauka nie są takie straszne, że wiele zależy od nas samych i naszego zaangażowania. To był wyjątkowy dzień, który zakończyliśmy wspólnym wnioskiem: O talenty trzeba dbać, należy je rozwijać i nie zdziwić się, gdy pojawią się kolejne...:) I tego życzymy naszym wszystkim uczniom: rozwijajcie swe ta
Mamy nowy samorząd
11 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Podstawowym zadaniem samorządu jest aktywizowanie uczniów do działalności społecznej, nauka odpowiedzialności oraz inicjowanie zadań twórczych.
Przedstawiciele klas IV - VIII przedstawili się i zaprezentowali swoje „programy wyborcze”. Następnie odbyło się głosowanie, które było tajne.
Aby telefon nie był jedyną przyjemnością człowieka...
Telefon komórkowy we współczesnym świecie stał się nieodłącznym elementem życia człowieka. Dawno już minęły czasy, w których telefon służył wyłącznie do wykonywania połączeń. Dziś używamy tego urządzenia do wszystkiego – słuchania muzyki, oglądania filmów, surfowania po Internecie, robienia zakupów online, robienia zdjęć i nagrywania filmów. To małe multimedialne centrum rozrywki, które można schować do kieszeni i zawsze pozostawać w kontakcie ze światem.
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
- sty
- 27
- Rada klasyfikacyjna
- 27.01.
- Inne wydarzenie
- sty
- 31
- Zebranie ogólne rodziców
- 31.01.
- Inne wydarzenie
- lut
- 03
- Ferie zimowe
- 03.-14.02.
- Inne wydarzenie
- kwi
- 17
- Przerwa świąteczna
- 17.-22.04.
- Święto
- maj
- 02
- Dodatkowy dzień wolny
- 02.05.
- Dzień wolny
- maj
- 12
- Konsultacje dla rodziców uczniów zagrożonych w ramach godzin dostępności
- 12.05.
- Inne wydarzenie
- maj
- 13
- Egzamin ósmoklasisty
- 13.-15.05.
- Inne wydarzenie
- maj
- 16
- Dodatkowy dzień wolny
- 16.05.
- Inne wydarzenie
- cze
- 18
- Rada klasyfikacyjna
- 18.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 19
- Boże Ciało
- 19.06.
- Święto
Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 987924