• Egzaminy już za nami

28.05.2023

W dniach 23 - 25 maja został przeprowadzony pisemny egzamin ósmoklasisty, który kończy etap szkoły podstawowej. W naszej szkole z testem z języka polskiego,  matematyki i języków obcych nowożytnych zmagało się 23 uczniów. Dla wielu z nich takie kontrolowanie umiejętności z pewnością okazało się dość stresującym momentem, gdyż był to pierwszy tak poważny egzamin podczas nauki w całej szkole podstawowej. Jego zadaniem było sprawdzenie wiedzy, którą uczniowie nabyli w trakcie wszystkich lat nauczania. Wyniki testów w dużej mierze zdecydują o tym, do jakiej szkoły dostanie się uczeń.

Czy egzaminy w tym roku szkolnym były trudne? Wielu naszych ósmoklasistów zaraz po egzaminach wypowiadało się, że spodziewali się dużo trudniejszych pytań, a tegoroczne testy nie sprawiły im wielu kłopotów z ich rozwiązaniem. Oczywiście bardzo cieszy nas fakt, że nasza młodzież bez większych problemów poradziła sobie z testami egzaminacyjnymi, co świadczy o tym, że uczniowie byli bardzo dobrze do nich przygotowani.

Teraz pozostało nam już tylko trzymać kciuki za jak najlepsze rezultaty egzaminów, które poznamy 3 lipca br. Życzymy też naszym ósmoklasistom, by każdy z nich spełnił swoje marzenia i dostał się do swojej wymarzonej szkoły.

• Wycieczka klas pierwszych do „Muzeum Chleba” w Radzionkowie

26.05.2023

12 maja uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami brali udział w wycieczce szkolnej do „Muzeum Chleba” w Radzionkowie.

Wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 9.00 autokarem wycieczkowym. Już przy wsiadaniu towarzyszyły nam wielkie emocje, ponieważ był to nasz pierwszy wspólny klasowy wyjazd.

Gdy dojechaliśmy na miejsce, czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po muzeum, demonstrując, w jaki sposób wykorzystywano przeróżne zgromadzone tam narzędzia oraz opowiadając, do czego służyły oglądane przedmioty. Większość z nich jest do zobaczenia już tylko w muzeum. Obejrzeliśmy wspólnie film o tym, w jaki sposób powstaje chleb i jak wielu ludzi trudzi się, abyśmy mogli jeść „nasz chleb powszedni”.

Podczas pogadanki wygłoszonej przez założyciela tego muzeum – pana Mankiewicza zrozumieliśmy jak ważny jest szacunek do chleba i do drugiego człowieka. Obejrzeliśmy też narzędzia i przedmioty, które potrzebne są do wypieku chleba oraz jak ten proces na przełomie lat się zmieniał i unowocześniał.

Największą atrakcją były warsztaty wypieku chleba, podczas których każdy uczestnik własnoręcznie wykonał chlebek z przygotowanego wcześniej ciasta. Po zwiedzeniu muzeum, w przestronnej sali każdy mógł skonsumować swój chlebek upieczony w piecu chlebowym. Trzeba przyznać, że smakował wyśmienicie!

Niemniej ciekawa była lekcja w dawnej szkole. Siedząc w starych drewnianych ławkach, słuchając opowieści naszej pani przewodnik i oglądając stare fartuszki, tornistry, piórniki, liczydła i wiele innych przedmiotów szkolnych odbyliśmy podróż w przeszłość do czasów dzieciństwa naszych pradziadków i prababć.

Zwiedzaniu tego fascynującego miejsca towarzyszyła radość, ciekawość, wielkie zainteresowanie a czasami nawet niedowierzanie…

Na pewno zapamiętamy, że chleb to pokarm, który zasługuje na największy szacunek.

Do szkoły wróciliśmy późnym popołudniem pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.

Maria Poloczek