Zakończyliśmy program "Umiem pływać" - szczegóły tutaj!
Poznaliśmy najciekawsze atrakcje Łodzi
26.11.202421 listopada uczniowie klas siódmej i ósmej wybrali się na ekscytującą wycieczkę do Łodzi. To duże miasto w centralnej Polsce, znane z bogatej historii przemysłowej i ciekawej architektury. Kiedyś Łódź była centrum przemysłu włókienniczego, a dziś łączy historię z nowoczesnością.
Rano o godzinie 6:20 uczniowie zebrali się pod szkołą w pełni gotowi na długą i wyczerpującą podróż. Pierwszą atrakcją, którą odwiedzili, było Centrum Nauki i Techniki, w którym mieli przyjemność poznać różne ciekawe informacje na temat świata fizyki i chemii. Dla młodzieży było to bardzo interesujące miejsce. Nabyli tu nowej, inspirującej wiedzy, a także mieli okazję samodzielne przeprowadzić doświadczenia i obserwacje.
Drugim punktem podczas tej przygody było odwiedzenie Planetarium. Młodzi odkrywcy mieli okazję zobaczyć niesamowity pokaz astronomiczny i zaznajomić się z różnymi ciekawostkami dotyczącymi gwiazd i planet w naszym wszechświecie. Był to bardzo wartościowy czas spędzony w przestworzach pośród planet naszego układu, Słońca oraz innych ciał niebieskich. Wszyscy czuli się, jakby byli częścią kosmosu. Po przeżyciach w Planetarium odbyły się zajęcia laboratoryjne. Uczniowie wzięli udział w różnego rodzaju warsztatach m.in. „Uzbrojone oko, czyli zobaczyć mikroświat”, „Od chromu do manganu, czyli kolory chemii” czy „Bez ciśnienia o ciśnieniu”.
Ostatnim punktem programu był spacer po ulicy Piotrkowskiej - najpopularniejszej w tym mieście ulicy. Tutaj znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Tam uczniowie poznali historię przemysłu włókienniczego w Łodzi.
Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale szczęśliwi, z mnóstwem wspaniałych wspomnień. To była naprawdę super wycieczka!
Vanessa K.
Śląsk w miniaturze oraz magia światła i kolorów
25.11.202420 listopada br. uczniowie klasy 2 i 3b poznali nasz sąsiedni rejon – Śląsk. Zwiedzali go w wyjątkowy sposób, w niecodziennym wymiarze i w niebanalnym miejscu. Dworzec PKP w Gliwicach, gliwicka radiostacja, zamek w Będzinie i wiele innych obiektów dzieci podziwiały w cudownym świecie miniatur Kolejkowo Gliwice, gdzie zwiedzać można największą makietę kolejową w Polsce. Ekspozycja liczy ponad 900 m kwadratowych powierzchni, 460 m torowiska, 235 autentycznych budynków ze Śląska, 195 samochodów, 3200 figurek ludzi i zwierząt. Olbrzymia platforma prezentuje miniaturowe mosty, tunele, akweny, zjawiska dnia i nocy, pory roku, a nawet burzę z opadami deszczu, błyskawicami i grzmotami. Wystawa dostarczyła naszym podopiecznym niezwykłych wrażeń i emocji. Zaskoczenie, radość, podziw i zachwyt to tylko niektóre z nich.
Po wizycie w Kolejkowie przyszedł czas na Funzeum, czyli muzeum światła i koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą. Eksperymentalnie zaprojektowane pomieszczenia to Centrum Zabawy Edukacyjnej, dostarczające wiedzy o świetle i kolorach w nietuzinkowy sposób. "Biegaj, śmiej się, doświadczaj, baw się fantastycznie i zdobywaj wiedzę" - to hasło przewodnie edukacyjnej zabawy, które przyświecało również naszym uczniom. Na wystawie kolorów nasi milusińscy zapoznali się z pryzmatem oraz wyruszli w podróż po tęczy. Zwiedzali także barwne pokoje, w których poznawali ciekawostki dotyczące danego koloru i zachwycali się interaktywnymi oraz multisensorycznymi eksponatami. Wystawa światła prowadziła drogą świecących elementów przez planetarium po przeróżne lustra, gdzie uczniowie zanurzyli się we własnych odbiciach, zagubili w magicznej fluo dżungli, zajrzeli w głąb kosmosu, poznali tajniki światła niewidzianego oraz historię luster, a także mnóstwo innych ciekawych atrakcji.
Pobyt w Kolejkowie i Funzeum uaktywnił wszystkie zmysły naszych uczniów, dostarczył wiedzy, wrażeń i emocji, które na długo pozostaną w ich pamięci.
Diana Bugajewska
Konkurs "Wiedza o rzemiośle"
24.11.2024Zachęcamy do udziału w konkursie uczniów klas 7 - 8!
Dzień Profilaktyki w naszej szkole
24.11.2024Jednym z zadań szkoły wynikającym z podstawy programowej jest realizacja zadań z zakresu profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków. Zadanie to powinno być bezwzględnie realizowane w każdej szkole, gdyż w przypadku osób młodych kontakt z używkami jest szczególnie niebezpieczny ze względu na wysokie ryzyko przyszłego uzależnienia rzutującego na zdrowie, naukę, relacje oraz karierę zawodową nastolatka.
18 listopada w ramach Dnia Profilaktyki gościliśmy w naszej szkole panią magister Monikę Kujawińską, która przeprowadziła warsztaty.
Tematami były:
Agresja i przemoc rówieśnicza - panuję nad emocjami - kl. VI a i V b. Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, dopalacze, narkotyki - kl. VIII. Uzależnienie od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych i portali społecznościowych kl. - VII.
O 17.00 odbyła się prelekcja dla rodziców uczniów klas VI - VIII dot. profilaktyki uzależnień.
Uczniowie uczestniczący w warsztatach, dowiedzieli się, jak mogą przeciwdziałać agresji i przemocy rówieśniczej, zostali uświadomieni, czym jest uzależnienie od telefonu, internetu, ale i od narkotyków, e-papierosów i innych używek.
Zajęcia miały charakter warsztatów, podczas których odbywała się praca w małych zespołach, każda grupa opracowywała jeden problem, a następnie został on omówiony i odpowiednio skomentowany przez prowadzącą.
Profilaktyka jest niezwykle ważna w kształtowaniu i promowaniu określonych sposobów postępowania i umiejętności życiowych młodych ludzi, by wiedzieli, na czym polega dojrzałe postępowanie i potrafili z tej wiedzy skorzystać w praktyce.
Kółko Redakcyjne
Wiedzę zdobywamy i tabliczkę mnożenia doskonale znamy!
17.11.202415 listopada nasza szkoła wzięła udział w obchodach kolejnej edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest to inicjatywa edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, innowacyjny i atrakcyjny sposób. Tego dnia dzieci bawiły się matematyką, rozwiązując łamigłówki, labirynty matematyczne, memory, wykreślanki czy grając w karty Grabowskiego lub układając puzzle. Ten sposób na powtórkę tabliczki mnożenia spodobał się uczniom i przyniósł im wiele pozytywnych emocji. Gry matematyczne rozbudziły w młodych umysłach chęć zdrowej rywalizacji i przypomniały o tym, jak ważna jest "królowa nauk". Do tego, że matematyka otacza nas przez całe życie i wszędzie towarzyszą nam liczby, nie trzeba było nikogo przekonywać.
Uczniowie klas czwartych pełnili tego dnia rolę ekspertów i przepytywali z tabliczki mnożenia wszystkich uczniów naszej szkoły. Do gry zaprosili również dorosłych, a nagrodami za udział w akcji były cukierki oraz odznaki Mistrza Tabliczki Mnożenia. Wszyscy z zaangażowaniem wypełniali zadania i doskonale się bawili.
Serdecznie gratulujemy tym, którzy otrzymali zaszczytny tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia, natomiast wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywność i wspólną zabawę.
Victoria Początek
Angażujemy się w projekty kulturalne
17.11.2024W listopadowy czwartek w sali widowiskowej budynku przy OSP w Kolonowskiem zgromadziła się spora grupa osób biorących udział w zadaniach projektowych „Wspólnota w kulturze nad Małą Panwią” w ramach Programu „Dom Kultury + Edycja 2024”. Koordynatorzy akcji spotkali się z uczestnikami, aby uroczyście podsumować prace projektowe i nagrodzić wszystkich, którzy zaangażowali się w działalność kulturalną. O sukcesie tego przedsięwzięcia świadczyło również olbrzymie zaangażowanie dzieci i młodzieży.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch różnych zadaniach. Pierwszym z nich były warsztaty odbywające się w ramach inicjatywy „Planszówkowy zawrót głowy”, w której dzieci projektowały elementy gry opartej na strategicznych punktach swojej gminy. W ten sposób powstała gra planszowa "Chińczyk znad Małej Panwi", którą zostali obdarowani wszyscy uczestnicy projektu, a kilka egzemplarzy trafiło do szkolnej świetlicy. Okazuje się, że w dobie wszechobecnej cyfryzacji i gier komputerowych miłośników gier planszowych nie brakuje, gdyż dzieci po otrzymaniu nagród natychmiast chciały zorganizować szkolny planszówkowy turniej. Taką formę spędzania czasu wolnego zdecydowanie popieramy.
Drugą aktywnością, w którą zaangażowali się nasi uczniowie, były warsztaty plastyczne prowadzone przez utalentowaną artystkę, panią Joannę Dubiel - Stonogę. Pod czujnym okiem malarki powstały piękne prace, które zostały opublikowane i wraz ze zdjęciami okolicznych atrakcji zgrabnie wkomponowane w ciekawy kolaż. Zarówno zdjęcia jak i prace malarskie małych artystów wydrukowano w postaci banerów, które w najbliższym czasie mają doczekać się swojej premiery.
Wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w działaniach projektowych, serdecznie gratulujemy kreatywności i ogromnego talentu. Takie inicjatywy są doskonałym przykładem na to, że warto inwestować w kulturę.
Victoria Początek
Wycieczka czwartoklasistów
15.11.2024Czy można zaprzyjaźnić się z pingwinem?
Wycieczka czwartoklasistów
13 listopada uczniowie klas czwartych pod opieką nauczycieli udali się do Opola. Celem wyjazdu było obejrzenie filmu pt. "Mój przyjaciel pingwin" oraz poznanie historii niektórych zabytków miasta.
Przed seansem odbyła się krótka prelekcja na temat ekologii, która uświadomiła młodym ludziom, że troska o środowisko jest obowiązkiem każdego z nas, a nasze działania mają bezpośredni wpływ na przyrodę.
"Mój przyjaciel pingwin" to poruszająca, inspirowana prawdziwą historią opowieść o przyjaźni między człowiekiem a pingwinem. Dindim, bo takie imię dostaje uratowany przez rybaka pingwin, będzie przemierzał tysiące mil oceanu, aby spotkać się z przyjacielem. Jego postępowanie udowadnia, że zwierzęta, nawet tak egzotyczne, są inteligentne i potrafią odczuwać przywiązanie, i przyjaźń do człowieka.
Po seansie uczestnicy wycieczki mieli czas wolny w galerii, była to dobra okazja do zakupów oraz odwiedzenia Mc Donaldsa,
W drodze powrotnej p. Beata Jendruś opowiedziała o wielu ciekawostkach historycznych Opola, np. o słynnym kościółku na "górce“ i cudownym źródełku św. Wojciecha.
Czwartoklasiści wrócili do domu zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń. Już czekają na kolejne wyjazdy.
Klasa 4 a
Kolejni zwycięzcy!
14.11.2024Z dumą informujemy, iż nasze uczennice: Oliwia Jaguś – klasa 2 oraz Kamila Leś- klasa 6, odniosły zwycięstwo biorąc udział w konkursie plastycznym „Odpoczywaj na wsi” organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oliwka zajęła miejsce 1, natomiast Kamila miejsce 2. Prace obu dziewczyn przeszły do etapu ogólnopolskiego.
Wyróżnienia otrzymali: Viktoria Gallus, Adam Miemiec, Patryk Joszko, Paulina Glegoła.
Konkurs plastyczny „Ptaki naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi” organizowany przez Powiatowe Centrum Kultury Strzelce Opolskie, zakończył się dla naszych uczniów otrzymaniem wyróżnień. W sobotę 09.11.2024 r. swoje wyróżnienia odebrali: Anna Macioł, Jakub Budny, Oliwia Kubilas oraz Jan Budny.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Izabela Eichhorn
CENNA LEKCJA PATRIOTYZMU
11.11.2024„Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha. Rzecz w tym, aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie uciekać.”
Aleksander Kamiński
Gdy po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność, Polacy wreszcie mogli odetchnąć pełną piersią. Dziś, w ramach świętowania rocznicy tego wydarzenia, cała społeczność uczniowska zebrała się na uroczystej akademii, aby wspólnie uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. Widzowie oglądający słowno - muzyczną inscenizację przypomnieli sobie fakty z życia naszego narodu. Wszyscy uzmysłowili sobie, że po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska mogła nareszcie powrócić na mapę Europy jako suwerenne państwo, a walka o niepodległość naszego kraju silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu aresztowanymi i prześladowanymi.
Akademię rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, oddając hołd wszystkim tym, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolnością. Uczniowie należący do Koła Historycznego pod czujnym okiem pani Beaty Jendruś wraz z członkami Szkolnego Koła Teatralnego przygotowali wzruszający program artystyczny, który przypomniał nam kluczowe wydarzenia z historii naszego kraju. Spektakl uzmysłowił wszystkim, że trudne drogi do wolności wytyczane były przez nieustraszonych bohaterów, którzy walczyli o to, by Polska była niepodległa.
W trakcie występu zostały przywołane historyczne postaci, które w niełatwych warunkach tak wytrwale kultywowały polskość, rozwijając myśl polityczną, kulturę i obyczaje charakterystyczne dla naszego narodu. Podczas uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej, natomiast grupa taneczna wykonała unikatowy układ choreograficzny, ukazujący historię jednego z działaczy niepodległościowych - Karola Levittoux, który tragicznie zakończył swój żywot w więziennej celi. Inscenizacja miała na celu w sposób przekrojowy przedstawić ważniejsze fakty historyczne z czasów niewoli naszego państwa. Był więc i tradycyjny polonez prowadzony przez Tadeusza i Zosię - bohaterów epopei Adama Mickiewicza, i odwiedziny Józefa Piłsudskiego, i słowa Jana Pawła II, które tak dobrze pamiętamy, a także szereg innych scen z historii Polski. W atmosferze pełnej zadumy i refleksji mogliśmy także wysłuchać pieśni legionowych, które od pokoleń łączą nas z przeszłością i uczą szacunku do tradycji. Szkolny chór pod batutą pani Iwony Cierpich wzruszył wszystkich widzów na tyle, że pozostali uczniowie także śpiewali znane i lubiane pieśni. Zdecydowanie można było poczuć dumę z naszej historii oraz odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o niej.
Uczestnicząc w corocznych obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić młodym Polakom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność czy patriotyzm. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych artystów mogliśmy przeżyć ten wyjątkowy dzień w sposób, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Victoria Początek
Włączyliśmy się do akcji „SZKOŁA DO HYMNU”
08.11.2024„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy.”
Józef Wybicki
8 listopada po raz kolejny nasi uczniowie oraz nauczyciele wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Punktualnie o symbolicznej godzinie 11:11, podobnie jak w innych placówkach oświatowych w całej Polsce, tak i w naszej szkole zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego".
W ten sposób włączyliśmy społeczność uczniowską we wspólne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to już siódma edycja inicjatywy, która zintegrowała uczniów z całego kraju w patriotycznym świętowaniu tego wyjątkowego wydarzenia oraz pogłębianiu wiedzy z historii naszego kraju.
Hymn narodowy, wydobywający się jednocześnie z dwustu gardeł, wybrzmiał w szkolnej auli bardzo dostojnie i efektownie, a zaangażowanie dzieci i młodzieży w akcję pokazało, jaką niesłabnącą moc ma kontynuowanie tej pięknej tradycji, której celem jest zachęcenie młode pokolenie do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
Victoria Początek
Dzień postaci z bajek
06.11.2024Kopciuszek, Bella, Elsa czy Myszka Miki - to bohaterowie, filmów i bajek, których nie trzeba nikomu przedstawiać.
5 listopada z inicjatywy Samorządu Szkolnego obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek i tym samym uczciliśmy urodziny Walta Disneya, jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci i twórcy postaci Myszki Miki i Kaczora Donalda.
Każda z klas wybrała swoją ulubioną bajkę i przebrała się za jej bohaterów, następnie zaprezentowała się w krótkiej scence.
Okazało się, że nasza szkoła pełna jest miłośników bajek i do czytania nikogo specjalnie zachęcać nie trzeba. Występy i piękne stroje przyciągały uwagę wszystkich.
Każda klasa miała inny pomysł na swoje przedstawienie, było bardzo radośnie, kolorowo, ale co najważniejsze pouczająco. Bo bajki nie tylko bawią, ale również uczą poprzez historie pełne przygód, emocji i morałów. Niektóre postaci są dla nas bardzo ważne i stają się dla nas wzorami do naśladowania.
To był doskonały sposób na wyrażenie kreatywności, a także świetna zabawa nie tylko dla uczniów.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Opiekunka Samorządu Szkolnego
A. Szewczyk
Pasowanie pierwszoklasistów
04.11.2024W środę 31 października odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Do grona uczniów naszej szkoły dołączyło 24 pierwszaków. Przed przystąpieniem do uroczystego ślubowania musieli oni "zdać egzamin" i wykonać szereg trudnych zadań przygotowanych przez samorząd szkolny. Swoje zadania przygotowane mieli również rodzice pierwszaków. Oni jednak bez trudu poradzili sobie z wszystkimi zadaniami i zostali przyjęci w szereg uczniów Szkoły podstawowej w Kolonowskiem.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
Cecylia Rathmann
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie