„Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha. Rzecz w tym, aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie uciekać.”
Aleksander Kamiński
Gdy po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność, Polacy wreszcie mogli odetchnąć pełną piersią. Dziś, w ramach świętowania rocznicy tego wydarzenia, cała społeczność uczniowska zebrała się na uroczystej akademii, aby wspólnie uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. Widzowie oglądający słowno - muzyczną inscenizację przypomnieli sobie fakty z życia naszego narodu. Wszyscy uzmysłowili sobie, że po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska mogła nareszcie powrócić na mapę Europy jako suwerenne państwo, a walka o niepodległość naszego kraju silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu aresztowanymi i prześladowanymi.
Akademię rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, oddając hołd wszystkim tym, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolnością. Uczniowie należący do Koła Historycznego pod czujnym okiem pani Beaty Jendruś wraz z członkami Szkolnego Koła Teatralnego przygotowali wzruszający program artystyczny, który przypomniał nam kluczowe wydarzenia z historii naszego kraju. Spektakl uzmysłowił wszystkim, że trudne drogi do wolności wytyczane były przez nieustraszonych bohaterów, którzy walczyli o to, by Polska była niepodległa.
W trakcie występu zostały przywołane historyczne postaci, które w niełatwych warunkach tak wytrwale kultywowały polskość, rozwijając myśl polityczną, kulturę i obyczaje charakterystyczne dla naszego narodu. Podczas uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej, natomiast grupa taneczna wykonała unikatowy układ choreograficzny, ukazujący historię jednego z działaczy niepodległościowych - Karola Levittoux, który tragicznie zakończył swój żywot w więziennej celi. Inscenizacja miała na celu w sposób przekrojowy przedstawić ważniejsze fakty historyczne z czasów niewoli naszego państwa. Był więc i tradycyjny polonez prowadzony przez Tadeusza i Zosię - bohaterów epopei Adama Mickiewicza, i odwiedziny Józefa Piłsudskiego, i słowa Jana Pawła II, które tak dobrze pamiętamy, a także szereg innych scen z historii Polski. W atmosferze pełnej zadumy i refleksji mogliśmy także wysłuchać pieśni legionowych, które od pokoleń łączą nas z przeszłością i uczą szacunku do tradycji. Szkolny chór pod batutą pani Iwony Cierpich wzruszył wszystkich widzów na tyle, że pozostali uczniowie także śpiewali znane i lubiane pieśni. Zdecydowanie można było poczuć dumę z naszej historii oraz odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o niej.
Uczestnicząc w corocznych obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić młodym Polakom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność czy patriotyzm. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych artystów mogliśmy przeżyć ten wyjątkowy dzień w sposób, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Victoria Początek