• NA DWÓCH KÓŁKACH… W NOWY SEZON TURYSTYCZNY 2024

            19.05.2024

            Za nami dwie rowerowe imprezy turystyczne, zorganizowane przez OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem.

            20 kwietnia wyruszyliśmy na szlak rowerowy w ramach XXIII Wiosennego Rajdu Rowerowego PTTK "Ścieżkami Gmin Doliny Małej Panwi - Wiosna 2024", zaś w minioną sobotę 11.05. na długą rowerową wędrówkę ku polanie Regolowiec – tradycyjnej mecie 43 ZLOTU ŚLADAMI DAWNEGO HUTNICTWA „REGOLOWIEC 2024.”

             

            XXIII WIOSENNY RAJD ROWEROWY PTTK „SZLAKAMI GMIN DOLINY MAŁEJ PANWI – WIOSNA 2024”

            Na starcie pierwszej wyprawy, mimo dość zniechęcającej pogody,  stawili się prawie wszyscy uczestnicy - 40 uczniów i niezawodny zespół rodziców. Deszcz „wisiał w powietrzu”, od czasu do czasu siąpiło, ale nasza grupa z PSP Kolonowskie i PSP Staniszcze Wlk.-Kolonowskie 3, w dobrych humorach przemierzała piękny leśny szlak od leśniczówki Jaźwin na polanę Pilawówka z wiatą turystyczną i malowniczym stawem, by zakończyć wycieczkę w Dzikiej Chacie, w Kolonowskiem. Na mecie czekał na nas turystyczny poczęstunek i konkursy sprawnościowe oraz konkurs plastyczny, organizowane przez OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem. Mimo, że deszcz już padał w najlepsze, młodzi ludzie gromadnie uczestniczyli w przygotowanych konkurencjach, a zdobywcy punktowanych miejsc zostali obdarowani nagrodami.

            W konkursie plastycznym pt. PTTK w Dzikiej Chacie, godnie zaprezentowały naszą szkołę:

            Karolina Muszkiet – II miejsce

            Paulina Leja – III miejsce

            Oliwia Kubilas – V miejsce.

            W konkursach sprawnościowych miejsca nagrodzone zdobyli:

            - w konkursie kolarskim 

            Łukasz Gerus – II miejsce

            Alex Foryś – III miejsce

            Marek Czupała – IV miejsce

            Paweł Garbas – VI miejsce

            - w rzucie piłeczkami 

            Magdalena Morawiec – I miejsce

            Adam Rathmann –II miejsce

            Julianna Czupała – III miejsce

            Oskar Foryś – V miejsce

            w rzucie lotką 

            p. Joanna Zganiacz – I miejsce

            p.Iwona Smieskol – II miejsce

            w rzucie krążkami 

            Adam Rathmann – IV miejsce

            Hanna Smieskol – VII miejsce

             

             

             

            43 ZLOT ŚLADAMI DAWNEGO HUTNICTWA „REGOLOWIEC 2024”

            Doskonałe humory, fajna atmosfera i znacznie lepsza pogoda towarzyszyły naszej kolejnej wyprawie szlakami 43 Zlotu Śladami Dawnego Hutnictwa „Regolowiec 2024”.

            Trasę mieliśmy dość ambitną, ponad 30 km do przejechania, ale nikt nie narzekał, nawet nasi najmłodsi kolarze z klasy drugiej. Wszyscy jechali sprawnie, a rowery na szczęście „wytrzymały”, mimo drobnych usterek…

            W minioną sobotę 11.05., o godz. 8:00 rano podążyliśmy 30-osobową grupką, ze wsparciem niezawodnych rodziców, do Fosowskiego, a stamtąd wraz z drużynami z PSP Staniszcze Wlk. Kolonowskie 3 oraz PSP Staniszcze MałeSpórok wyruszyliśmy w kierunku Myśliny, dalej leśnymi ścieżkami do osady – Kolejka, a stamtąd na Regolowiec. Trasa, mimo że długa, była wygodna, szeroka i urozmaicona malowniczymi stawkami retencyjnymi, przy których mogliśmy odpocząć, podziwiać piękno otaczającej nas przyrody, albo „postraszyć” kijanki  i rybki, które zaciekawione gromadziły się przy brzegach. Na mecie zlotu –na polanie Regolowiec , po skonsumowaniu smacznej kiełbaski i odbudowaniu poziomu energii czekoladowymi Grześkami, przystąpiliśmy do udziału w konkursach, przygotowanych przez OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem – organizatora Zlotu oraz przez Nadleśnictwo Zawadzkie.

            W konkursie leśno – przyrodniczym, pięknie zaprezentowały nas: Julka Szymik z kl.7 – zdobywczyni I miejsca i Olivia Kubilas – III miejsce.

            Tradycyjny , bo  już 43 konkurs wiedzy krajoznawczo-historycznej, wymagał od uczestników sporej wiedzy o historii hutnictwa w Dolinie Małej Panwi, o Oddziale Zakładowym PTTK ”Huta Andrzej” oraz znajomości walorów krajoznawczych regionu.

            I tu najszerszą wiedzą wykazała się Karolina Muszkiet – zdobywczyni I miejsca i Marcin Joszko (VI m ).

            W konkurencjach sprawnościowych wzięli udział chyba „wszyscy” zgromadzeni na Regolowcu.

            Bawili się wszyscy, a niektórzy dodatkowo zdobyli nagrody. I w tym miejscu należy wyróżnić tych, którym udało się „stanąć na podium” w poszczególnych konkursach:

            - w konkursie kolarskim:

            I miejsce  Marek Czupała (kategoria seniorzy)

            III miejsce  Alex Foryś (kat.seniorzy)

            III miejsce – Paweł Garbas (kat. juniorzy)

             

            - w rzucie piłkami:

            VI miejsce  Tomek Bogdoł

            VII miejsce  p. Dorota Leja-Kaufmann

             

            - w rzucie lotką:

            VII miejsce – Igor Nowakowski

             

            - w rzucie krążkami:

            II miejsce  p. Joanna Zganiacz

             

            Czterej najmłodsi uczestnicy naszej wyprawy: Laura Matusek, Julka Jainta, Hania Smieskol i Kajtek Morawiec z klasy drugiej, zostali również obdarowani upominkami - Dla najmłodszego uczestnika Zlotu.

             

            Dziękujemy OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem za możliwość uczestnictwa w tych ciekawych imprezach turystycznych, które już od kilku dekad organizują dla młodzieży i seniorów z naszego terenu oraz dziękujemy opiekunom i Rodzicom, za czuwanie nad bezpieczeństwem młodych pasjonatów wypraw rowerowych.

             

            Opiekun SKKT PTTK

            Beata Jendruś

          • Wyniki konkursu plastycznego

            14.05.2024

            Z okazji uroczystych obchodów 90 rocznicy urodzin Jana Goczoła - polityka i poety z Rozmierzy, Strzelecki Ośrodek Kultury, w celu przypomnienia twórczości i uczczenia jego pamięci, zorganizował konkurs plastyczny, pt. "Śląskie krajobrazy wg Pana Jana". Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej ilustrującej wybrany utwór poety. Doskonale z tego zadania wywiązała się nasza uczennica - Paulina Leja, która wykonując ilustrację do wiersza "Niedziela na wsi", zdobyła 2 miejsce w powiecie, w swojej kategorii. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek 13.05.2024 r. w strzeleckim Domu Kultury. Gratulujemy sukcesu!

             

            Izabela Eichhorn

          • Konkurs matematyczny dla uczniów klas II i III

            14.05.2024

            Pod koniec kwietnia po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny dla uczniów klas II i III. Wyłoniono 11 najlepszych małych matematyków, którzy następnie 7 maja wzięli udziałw konkursie na szczeblu gminnym.

            Najlepsi matematycy z klas II:

            Szymon Kalisz, Julia Dudarewicz, Michał Szymik, Wojciech Garbas, Franciszek Klisz.

            Najlepsi matematycy z klas III:

            Grycz Nikodem, Kosek Natalia, Rodzewicz Hanna, Lopes Jorge Mateusz, Czok Izabela, Witkowska Ewa.

            Nikodem Grycz okazał się jednym ze zwycięzców Gminnego Konkursu Matematycznegoi zakwalifikował się do etapu powiatowego, który odbędzie się 4 czerwca br.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za Nikodema!

            Uczniowie klasy 3b

          • UCZTA CZYTELNICZA W KLASIE PIERWSZEJ

            12.05.2024

            Było coś dla ducha... i dla ciała... W trwającym od 8 do 15 maja Tygodniu Bibliotek uroczyście zakończyliśmy czytelniczy projekt „POCZYTAJ MI KOLEŻANKO/KOLEGO” realizowany w klasach 5 a oraz 1, podczas którego piątoklasiści czytali pierwszoklasistom wybrane książki, a także realizowali przygotowane przez siebie zadania sprawdzające poziom zrozumienia czytanego tekstu przez młodszych uczniów. Projekt trwał od września i miał na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie pierwszoklasistów do samodzielnego czytania.

            Jego kulminacja przypadła na piątek 10 maja. Tego dnia uczniowie klasy pierwszej przynieśli do szkoły swoje ulubione książki i na forum klasy z wielkim przejęciem, ale i dumą zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze. Od czasu rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej bardzo je rozwinęli. Tego dnia było się czym pochwalić. Czytanie z odpowiednią intonacją, w odpowiednim tempie, płynne, poprawne, wyraźne, (czasem jeszcze wspomagane głoskowaniem lub sylabizowaniem) stało się swoistym festiwalem czytelniczym. Największą frajdą i satysfakcją było dla uczniów czytanie tekstów z książek samodzielnie wybranych. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że umiejętność czytania to coś niezwykle cennego, otwierającego możliwość sięgania po teksty wiążące się z ich zainteresowaniami, zaspakajająca ciekawość, dostarczająca odpowiedzi na ogrom  dziecięcych pytań.

            A my dorośli dodamy jeszcze, iż czytanie jest fundamentem edukacji i sukcesów w nauce, przyczynia się do rozwijania wiary w siebie, do rozwijania umiejętności społecznych, ćwiczy pamięć, rozwija koncentrację, ułatwia naukę, rozwija zainteresowania, wyobraźnię... i można tak wymieniać bez końca.

            Kolejnym ekscytującym punktem tego dnia było „Pasowanie na czytelnika”, które odbyło się w naszej szkolnej bibliotece. Był to moment podniosły i wyjątkowy. Stanie się pełnoprawnym czytelnikiem napełniło pierwszoklasistów dumą i ekscytacją. Ten niecodzienny fakt potwierdzają piękne okolicznościowe dyplomy.

            „Witamy Cię w naszej bibliotece. Staraj się czerpać z książek jak najwięcej mądrości i radości. Szanuj je, jak najbliższych sercu przyjaciół” - to słowa, których celem było przypieczętowanie nowej dziecięcej przyjaźni z tekstem literackim, którą w ciągu roku rozbudzano poprzez różne działania np. „Czytam na medal”, „Poczytaj mi koleżanko/kolego”, program Instytutu Książki „Czytelnicza wyprawka dla pierwszoklasisty“ czy też „Misiowe książeczki” oraz „Pchli Targ” – akcje, podczas których uczniowie wymieniali się m.in. książkami.

            Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia było małe co nieco, również z akcentem czytelniczym, a mianowicie babeczki z dedykacją „Słodkiego czytania!”.  Mamy nadzieję, iż owa słodkość będzie przejawiała się  w przyjemności, pasji oraz radości czytania, poprzez które otwarte zostaną dzieciom drzwi do świata wyobraźni, wiedzy, wzruszeń...

             

            Diana Bugajewska, Victoria Początek

          • WĘDRUJEMY SZLAKIEM ORLICH GNIAZD. POZNAJEMY UROKI JURY KRAKOWSKO - CZĘSTOCHOWSKIEJ

            12.05.2024

            Szlak Orlich Gniazd to zachwycająca trasa turystyczna prowadząca tropem średniowiecznych zamków zbudowanych na monumentalnych skałach. Skąd wzięła się nazwa  Orle Gniazda? Czemu miały służyć? Jakie tajemnice kryją te niezwykłe budowle? Na te pytania mieli uzyskać odpowiedzi piątoklasiści, którzy 8 maja wyruszyli w ekscytującą podróż na teren Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

            Jak się później okazało Szlak Orlich Gniazd to wspaniała atrakcja i jedno z ciekawszych miejsc na mapie turystycznej Polski. System obronnych twierdz Kazimierza Wielkiego zrobił na nas ogromne wrażenie. Już z okien autokaru dostrzegliśmy ruiny zamku w Mirowie, który mimo swoich niedużych rozmiarów przykuł naszą uwagę. Jednak to odbudowana warownia w Bobolicach była pierwszym celem naszej wyprawy. Położony na malowniczym, skalistym wzgórzu zamek to jedna z bardziej znanych budowli leżących w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Niedaleko obiektu przebiega tzw. Grzęda Mirowska, przy której koniecznie musieliśmy się sfotografować. To skaliste pasmo tworzą niezwykle efektowne ostańce skalne, w których powstały płytkie groty i całkiem ciekawe jaskinie. Niejeden z nas chętnie zademonstrowałby swoje umiejętności wspinaczkowe, jednak w tym miejscu takie popisy kaskaderskie były zabronione, a nasi opiekunowie pilnowali skrzętnie, by ten zakaz nie został złamany. Pozostało nam nacieszyć oczy jaszczurką wygrzewającą się w wiosennym słońcu i ruszyć do zamku, który otworzył przed nami swoje tajemnice. Na miejscu podziwialiśmy dawne zbroje, armaty, broń i inne atrybuty służące do walki. Sprawdzaliśmy również czy dawny system kar był faktycznie skuteczny, a także podziwialiśmy piękne widoki z zamkowego tarasu.

            Kolejnym celem naszej podróży była największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, czyli zamek w Ogrodzieńcu. Gdy ujrzeliśmy go na własne oczy, bez wątpienia stwierdziliśmy, że jest to jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Majestatycznym ruinom malowniczości dodawały fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury tej budowli. Na miejscu czekała już na nas urocza przewodniczka w stroju pasującym do epoki, o której bardzo ciekawie opowiadała. Poznaliśmy wiele interesujących historii, m.in. o Maćku Borkowicu, który został tu skazany na śmierć głodową za sprzeciwienie się królowi czy o słynnych najazdach na to miejsce. Najbardziej zaciekawiła nas legenda o wielkim czarnym psie ciągnącym za sobą ogromny łańcuch. Ponoć w księżycowe noce na murach zamku jego duch pojawia się, by straszyć turystów. Jak twierdzą wtajemniczeni - w tym i nasza przewodniczka - jest to dusza bogatego i okrutnego kasztelana krakowskiego, Stanisława Warszyckiego, jednego z panów Zamku Ogrodzieniec.

            Pogoda tego dnia była fantastyczna, widoki okazały się obłędne, a przez to i humory dopisywały nam podwójnie. Nasza przewodniczka wykorzystała ten fakt i postanowiła zaprowadzić nas w jeszcze jedno niezwykłe miejsce, odpowiadając po drodze niesamowite historie z nim związane. Tak więc dotarliśmy do Wgórza Birów, gdzie znajduje się zbudowany z kamienia i drewna gród królewski, który został wystylizowany na słowiańską twierdzę. Kompleks składający się z wału drewniano – kamiennego, wieży bramnej oraz strażniczej i obserwacyjnej, a także chaty, w której zorganizowana jest ekspozycja muzealna bardzo przypadł nam do gustu. Jedną z ciekawszych atrakcji tego miejsca była możliwość sfotografowania się z postaciami filmu animowanego "Krudowie", co oczywiście niezwłocznie musieliśmy zrobić. Zwiedziliśmy również znajdującą się nieopodal jaskinię, do której zaprowadziła nas przewodniczka. Ciekawie było wysłuchać historii o mieszkających w takich warunkach naszych przodkach. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki.

            Tak więc po pokonaniu setek schodów, przejściu dwudziestu tysięcy kroków oraz udziale w żywej lekcji historii, geografii, przyrody, pełni wrażeń, uzbrojeni w ogromną dawkę wiedzy i naładowani pozytywną energią wróciliśmy do Kolonowskiego. To była naprawdę udana eskapada. Już nie możemy doczekać się kolejnego takiego wyjazdu...

             

            Victoria Początek

          • "Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”

            01.05.2024

            Święto Konstytucji 3 Maja to bardzo ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. W kraju organizowane są różnorakie uroczystości, pochody czy koncerty, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Podobnie było i u nas...

            29 kwietnia, tuż przed dłuższym weekendem w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pod hasłem "Nauczmy się na pamięć tego kraju..." Program artystyczny został przygotowany przez uczniów szkolnego koła teatralnego oraz chór.

            Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu w niezwykle podniosłym nastroju. Następnie młodzi aktorzy przenieśli nas do sali lekcyjnej, w której zastanawiali się, jak zaskoczyć historyczkę, by nauczycielka nie zrobiła klasówki.

            Uczniowie, usiłując uniknąć konfrontacji ze sprawdzianem, wymyślali różne formy przekonania pani pedagog, że sprawdzenie ich wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja jest zupełnie niepotrzebne. Przygotowali scenkę historyczną, kłócili się o fakty z dziejów naszego kraju, przeprowadzili sondę uliczną wśród Polaków, obejrzeli filmy i prezentacje, czytali Konstytucję, recytowali okolicznościowe wiersze, a nawet odtworzyli słynny obraz Jana Matejki, by na samym końcu stwierdzić, że właściwie już nie muszą odwoływać klasówki, gdyż taka forma współpracy była doskonałą techniką na powtórzenie materiału. Takim sposobem uczniowie niepostrzeżenie przygotowali się do pisania pracy klasowej i nikt już nie wspominał o jej odwołaniu. Artyści z koła teatralnego dość niekonwencjonalnie przybliżyli wszystkim sceny z historii naszego kraju, kiedy to Sejm Wielki uchwalił Ustawę Zasadniczą.

            Mocnym punktem programu artystycznego była także oprawa muzyczna. Szkolny chór pod batutą pani Iwony Cierpich odśpiewał wzruszającą pieśń "Ojczyzno ma" oraz kultowy utwór "Mury". Obie piosenki doskonale podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości i były komentarzem do uczniowskich występów.

            Akademia w nieco humorystyczny sposób pomogła uczniom lepiej poznać i zrozumieć fakty związane z Konstytucją 3 Maja, a także przygotowała do celebrowania tego święta w domach rodzinnych. Skłoniła również do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, ale także była niewątpliwą okazją do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że możemy nazywać się Polakami.

             

            Victoria Początek

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
        • 77 46 11 126
        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland