22 października uczniowie dwóch klas szóstych mieli okazję odwiedzić Wrocław, czyli miasto charakteryzujące się barwną przeszłością, które jest pełne atrakcji dla turystów w każdym wieku. Celem wycieczki było poznanie historii miejscowości oraz jej rozwoju kulturalnego i gospodarczego. Uczniowie zwiedzili najważniejsze zabytki Wrocławia zgromadzone w centrum tej niebanalnej aglomeracji. Szóstoklasiści zachwycili się wspaniałymi zabudowaniami, architekturą, podziwiali gotyckie kościoły, a także jeden z najpiękniejszych ratuszy europejskich oraz rynek – przez wielu uznawany za najbardziej efektowny w Polsce. Ze wszystkimi szczegółami architektonicznymi zaznajamiał uczniów pan Roman Sandorski, który od czasów studenckich silnie związany jest z Wrocławiem.
Dziecięcego ducha rozbudziło wśród młodzieży "śledzenie" uroczych wrocławskich krasnali. Uczniowie, podzieleni na grupy, wyposażeni w plany miasta, naklejki i aparaty fotograficzne, wyruszyli w teren, by z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym mieszkańcom miasta oraz zapoznać z ich historią. Ta swoista gra terenowa miała na celu doskonalenie umiejętności pracy w zespole, ćwiczenie skuteczności posługiwania się mapą, odkrywanie znajomości topografii terenu, kształtowanie zdolności orientacji w nieznanej przestrzeni, a także rozwijanie refleksu i spostrzegawczości u uczniów.
Patriotyzm młodych Polaków został wzmocniony podczas podziwiania kolejnego punktu programu - Panoramy Racławickiej, gdyż była ona głównym celem wyprawy i jednym z miejsc najczęściej polecanych do odwiedzenia we Wrocławiu. Oglądanie samego obrazu przedstawiającego bitwę pod Racławicami było jedynie częścią doświadczenia, jakim jest wizyta w muzeum. Zapoznanie się z historią bitwy oraz wysłuchanie ciekawej opowieści o powstawaniu panoramy było żywą lekcją historii naszego kraju. Zwiedzanie wystawy zakończyło się udziałem w seansie filmowym w Małej Rotundzie. Multimedialna prezentacja przebiegu bitwy oraz makieta na bieżąco wyświetlająca mapki powiązane z wydarzeniami historycznymi tworzyły ciekawe podsumowanie głównej części, jaką było podziwianie malowidła.
Ostatnim punktem na liście ciekawych miejsc do zwiedzenia był wjazd na wieżę najwyższego budynku Wrocławia - Sky Tower oraz podziwianie malowniczej panoramy miasta z tarasu widokowego usytuowanego na wysokości 200 metrów. Poruszanie się multimedialną windą na 49. piętro było dla uczniów nielada przeżyciem. Odkrywając tę wyjątkową atrakcję, szóstoklasiści doświadczyli niezapomnianych chwil, a także spojrzeli na Wrocław z zupełnie innej perspektywy.
Po tych ekstremalnych doznaniach nikt już nie miał wątpliwości, że ten dzień można zaliczyć do niezwykle udanych. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć odwiedzin w uwielbianej przez młodzież restauracji, w której furorę robią ostatnio zestawy Bambi.
A potem zostało już tylko wsiąść do autokaru i udać się w podróż do domu, gdzie na swoje pociechy czekali stęsknieni rodzice.
Victoria Początek