Szkoła uczy, ale podróże kształcą
Nasza wizyta w Bělotínie
Historia naszej współpracy z Základní a Mateřská škola Bělotín jest już bardzo długa. Zarówno nasi uczniowie jak i czescy mieli okazję odwiedzać się kilkukrotnie podczas realizacji różnych projektów. Spotkania te były bardzo owocne i obfitowały w wiele pozytywnych wydarzeń i emocji.
W dniach 18 i 19 kwietnia odbył się kolejny wyjazd do naszych przyjaciół z partnerskiej gminy. Tym razem zostali zaproszeni uczniowie klasy 6 i 7 wraz z opiekunami.
Głównym celem wyjazdu było ponowne nawiązanie bliższych kontaktów między polskimi i czeskimi uczniami i być może stworzenie wspólnego projektu.
Kolejny raz mieliśmy okazję przekonać się, że szkoła uczy, ale to podróże kształcą, gdyż dają młodym ludziom niepowtarzalną okazję zdobycia nowych doświadczeń, poszerzenia horyzontów i doskonalenia umiejętności językowych.
Dwa dni naszego pobytu wypełnione były po brzegi wspaniałymi zajęciami. Nauczyciele i uczniowie czeskiej szkoły przygotowali dla nas ogrom atrakcji.
Po niezwykle miłym i uroczystym powitaniu ,,chlebem i solą, zjedzeniu pysznego obiadu, udaliśmy się do zamku Helfsztyn - pochodzącego z XIV w. inależącego do największych zamków Europy. Naszym przewodnikiem był dyrektor szkoły - pan Tomasz oraz grupa jego uczniów. Podział na grupy sprzyjał integracji i przełamaniu bariery językowej. Trzeba przyznać, ze nasi podopieczni szybko znaleźli wspólny język.
Ten świetnie zachowany i odrestaurowany obiekt zrobił na nas wielkie wrażenie. Z dużą przyjemnością podziwialiśmy roztaczające się widoki z wysokiej wieży. Po intensywnym zwiedzaniu i robieniu zdjęć, wróciliśmy do szkoły, a tam czekały na nas kolejne atrakcje.
Wybór był duży, można było uczestniczyć w warsztatach i ozdobić sobie torbę lub wykonać notes. Na sportowców czekały rozgrywki sportowe: unihokej, tenis stołowy, ścianka wspinaczkowa. Było coś dla fanów esportu, gracze mogli się sprawdzić w komputerowej rywalizacji. Można było również pobawić się drukarką 3D i wydrukować sobie breloczek.
Nie zabrakło również warsztatów kulinarnych, chętni własnoręcznie wykonali i upiekli pyszne bułeczki, których potem mogliśmy skosztować podczas kolacji.
To był dzień pełen wrażeń, niesamowitej energii, podziwu i trochę zazdrości, że mają tak wspaniale wyposażoną szkołę.
Drugiego dnia pobytu mogliśmy również doświadczyć, że Bělotín, gmina i niezwykle urokliwa miejscowość, o której pierwsza wzmianka pochodzi z XIII wieku, oferuje cały wachlarz atrakcji. Tym razem eksplorując świat podziemny.
Najpierw mogliśmy podziwiać najgłębszą zalaną jaskinię świata zwaną Przepaścią Hranicką - powstałą poprzez zawalenie stropu jaskini, którą wyżłobiły w wapieniach agresywne, kwaśne wody mineralne, napływające szczelinami ku powierzchni. We wrześniu 2016r. zdalnie kierowany robot osiągnął rekordową głębokość 404m. Hranicka przepaść dzięki temu została uznana za najgłębszą zalaną jaskinię świata. Jej całkowita głębokość wynosi aktualnie 473,5m., jednak jeszcze nie sięgnięto dna. Może, jak zażartował pan Tomasz, sięga aż Australii:)
Następnie nadszedł czas na - Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe - unikalny system jaskiń, który powstał w wyniku tzw. krasowienia hydrotermalnego, czyli rozpuszczania wapieni w podgrzanych wodach mineralnych bogatych w dwutlenek węgla. Panujące w jaskini specyficzne warunki mikroklimatyczne umożliwiły powstanie unikalnej szaty naciekowej. Ściany zdobią kryształy wyjątkowego minerału - aragonitu i różnego typu nacieków hydrotermalnych; np. stalagmity raftowe lub kuliste polewy naciekowe, wszystkim kojarzące się z pączkami posypanymi pudrem.
Zauroczeni pięknem przyrody i troszkę zmęczeni, wróciliśmy na obiad, by następnie pożegnać się z naszymi czeskimi przyjaciółmi.
Wszystko co piękne, szybko się kończy. Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy prezent. Wyjeżdżaliśmy pełni pozytywnych wrażeń i ogromnego podziwu dla wspaniałej organizacji naszego pobytu.
Podsumowując, takie wyjazdy pomagają przełamywać barierę kulturową i językową, a co za tym idzie, zwiększają motywację do nauki języków obcych, dają szansę poznania nowych przyjaciół i są szkołą tolerancji.
Wielkie podziękowania składamy Panu Dyrektorowi i Nauczycielom Základní a Mateřská škola Bělotín za wielki profesjonalizm, wspaniałe przyjęcie i wspaniałą gościnność. Takowe należą się również pani dyrektor Elżbiecie Cieśli i opiekunom p. Sabinie Nowak i p. Dorocie Leja-Kauffman - za opiekę, zaangażowanie i przygotowanie wyjazdu.
A. Szewczyk