Radując się pięknem Betlejemskiej Nocy
życzę
wszystkim moim Współpracownikom, Rodzicom, Uczniom,
by jej blask opromieniał myśli, słowa i czyny.
Niech Boże Dziecię błogosławi
każdy dzień Nowego Roku 2025.
Dyrekcja PSP NR 1 w Kolonowskiem
Radując się pięknem Betlejemskiej Nocy
życzę
wszystkim moim Współpracownikom, Rodzicom, Uczniom,
by jej blask opromieniał myśli, słowa i czyny.
Niech Boże Dziecię błogosławi
każdy dzień Nowego Roku 2025.
Dyrekcja PSP NR 1 w Kolonowskiem
Ostatni przedświąteczny dzień w szkole obfitował w niezwykłe atrakcje. Jedną z nich był imponujący świąteczny koncert, podczas którego uczniowie, przygotowani przez panie: Iwonę Cierpich, Dianę Bugajewską, Cecylię Rathmann i Victorię Początek, mogli zaprezentować swoje talenty wokalne, instrumentalne i taneczne. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne wprowadziło widzów w niepowtarzalną atmosferę najpiękniejszych świąt w roku. Widowisko połączyło tradycję z nowoczesnością, a występy małych artystów sprawiły, że ten dzień stał się jeszcze bardziej magiczny.
Podczas koncertu mogliśmy zobaczyć wspaniałe układy choreograficzne, a także usłyszeć najpiękniejsze kolędy, pastorałki oraz pieśni świąteczne w wykonaniu naszych uczniów. Scenografia, oświetlenie, stroje, a także muzyka zostały tak dobrane, by stworzyć niezapomnianą aurę, która na długo pozostanie w sercach widzów. Przez wszystkie gatunki muzyczne poprowadziły nas prowadzące imprezę uczennice klasy ósmej - Paulina Leja i Julia Szymik. W trakcie koncertu nie brakowało zarówno tradycyjnych, znanych wszystkim utworów, jak i nowych, często zaskakujących aranżacji. Takie połączenie klasyki z nowoczesnością sprawiło, że wydarzenie okazało się niepowtarzalne. Mogliśmy zobaczyć występy solistów, duetów, a także całych zespołów uczniowskich, których nietuzinkowe wykonania sprawiły, że każda prezentacja była prawdziwą ucztą dla zmysłów. Dzięki takim uroczystościom nasze ostatnie spotkanie w tym roku kalendarzowym stało się jeszcze bardziej wyjątkowe i pełne wzruszeń.
Victoria Początek
Świąteczny czas w naszej szkole to chwile pełne ciepła i radości, które uczniowie spędzili w gronie koleżanek, kolegów i nauczycieli podczas wigilijnych spotkań świątecznych. Klasowe uroczystości stały się okazją do integracji, wspólnego kolędowania i celebrowania bożonarodzeniowych tradycji. Wychowawcy stworzyli niezapomnianą atmosferę, ucząc uczniów zasad świątecznego savoir-vivre’u oraz zachęcając do składania życzeń i łamania się opłatkiem.
Jednak najważniejszym wydarzeniem tego niezwykłego dnia było uczestniczenie w inscenizacji jasełek. Była to podniosła uroczystość pełna magii, wzruszeń oraz radości, która zgromadziła całą społeczność szkolną oraz zaproszonych gości. Spektakl został starannie przygotowany przez siostrę Sawianę, która zaangażowała do występu uczniów klasy piątej. Piękna scenografia, kostiumy, rekwizyty wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a młodzi aktorzy przedstawili znane z "Biblii" sceny narodzin Chrystusa.
Widowisko, w którym muzyka, taniec, scenki historyczne oraz recytacja przeplatały się ze sobą, było wystawione z dużym rozmachem i tworzyło niezapomnianą atmosferę. Sceny przedstawiające Maryję i Józefa budziły głębokie wzruszenie, przypominając o duchowej istocie Bożego Narodzenia, a także niosąc ze sobą nadzieję i optymizm.
O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni wokaliści przygotowani przez panią Iwonę Cierpich. Chór uczniowski, śpiewając znane kolędy, pieśni i pastorałki, wspaniale przygotował młodzież do celebrowania tradycji.
Wszystkie występy, zarówno te aktorskie, jak i wokalne, wywarły ogromne wrażenie na publiczności. Uczniowie wykazali się nie tylko talentem, ale także ogromnym zaangażowaniem, dzięki czemu tegoroczne jasełka zapamiętamy jako wyjątkowe wydarzenie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego pięknego widowiska, a także zaproszonym gościom za ich obecność i współtworzenie tej niezapomnianej atmosfery. Ten wyjątkowy dzień był czasem pełnym uśmiechu, radości, bliskości i wzajemnej życzliwości. Uczestniczenie w jasełkach uzmysłowiło nam, jak ważne jest bycie razem i pielęgnowanie relacji w duchu Świąt Bożego Narodzenia.
Victoria Początek
Tydzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia to w naszej szkole czas wyjątkowy. Wspólne strojenie choinki, pojawiające się świąteczne ozdoby i dekoracje, próby kolęd i jasełek… wprowadzają atmosferę ciepła, magii i wyjątkowości, a ich efektem jest najpiękniejszy dzień roku, czyli ostatni dzień przed bożonarodzeniową przerwą, kiedy cała społeczność szkolna odbywa wspólną lekcję – celebruje Boże Narodzenie.
Chęć aktywnego udziału w tych wydarzeniach stała się dla uczniów klasy 2 inspiracją do przygotowania klasowego przedstawienia pt. „Spotkanie z Betlejemską Gwiazdką”. Motywacją do ogromnego zaangażowania w jego przygotowywanie była dla dzieci wyjątkowa publiczność – rodzice i najbliżsi członkowie rodziny. To dla nich uczniowie starali się zagrać swe role najlepiej jak potrafią, co zaowocowało wspaniałą grą i śpiewem. 19 grudnia licznie przybyła publiczność, w ferworze świątecznego zabiegania i przygotowań, na chwilę zatrzymała się i poddała świątecznej zadumie. Spotkanie z betlejemską gwiazdką poszukującą wśród ludzi dobrych uczynków, przeplatane tańcem aniołów i pięknie zaśpiewanymi pastorałkami wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój i wywołało wiele wzruszeń. Uczniowie przygotowali dla swych rodziców również wyjątkową niespodziankę – bożonarodzeniową pocztę. Świąteczne listy i kartki z piękną treścią oraz osobliwą grafiką, kolejny raz wzruszyły dumnych ze swych pociech rodziców.
Spotkanie zakończyło się słodkim, świątecznym poczęstunkiem, zabawami i rozmowami. Tego wieczoru zarówno dzieci jak i rodzice odczuli niezwykłą satysfakcję i dumę. Magia świąt działa…😊.
Diana Bugajewska
W dniu 17.12.2024 r. klasa VII brała udział w warsztatach regionalnych, które miały na celu zwrócić uwagę młodych ludzi na tradycje naszego regionu i jego wielokulturowość, wyróżniającą Opolszczyznę na tle innych województw.
Zajęcia rozpoczęła krótka prelekcja i prezentacja multimedialna na temat miast, powiatów oraz ciekawostek architektonicznych i kulturowych naszego województwa.
Pierwsza część zakończyła się krótkim konkursem wiedzy o regionie (były również nagrody).
Następnie odbyła się degustacja kołocza śląskiego. Poprzedził ją film edukacyjny na temat jego wyrobu i znaczenia.
Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik mógł własnoręcznie ozdobić torbę kwietnym regionalnym wzorem. Prowadzący przygotował do tego zadania specjalne mazaki oraz wzorniki.
Dziękujemy serdecznie Panu Maciejowi Pawlakowi za przeprowadzenie ciekawych zajęć.
Wychowawca klasy VII
Drodzy nauczyciele, uczniowie, rodzice i wszyscy pracownicy szkoły!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wielu wspólnych chwil przy rodzinnym stole - w blasku świec i zapachu choinki, w otoczeniu najbliższych sercu i najpiękniejszych emocji, wzruszeń, radości oczekiwania oraz satysfakcji obdarowania.
Niech się spełnią świąteczne życzenia,
te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i małe,
te mówione głośno lub wcale.
Niech się spełnią te wszystkie
krok po kroku, tego życzymy w Nowym Roku.
Samorząd Szkolny
Po raz dwudziesty na muzycznym szlaku piosenki turystycznej…
- krótka relacja z udziału w XX FESTIWALU PIOSENKI TURYSTYCZNEJ PTTK
zorganizowanego przez OZ/PTTK” Huta Andrzej” w Zawadzkiem
Gdy na dworze zimno i mokro, miło usiąść w cieple i przy dźwiękach piosenek turystycznych powspominać letnie wędrówki, żar płonącego ogniska i rozgwieżdżone niebo nad górskimi halami…
I nam przydarzyła się w miniony piątek 13 XII b.r., taka miła, muzyczna odskocznia od codziennej szkolnej rutyny, gdy razem z setką innych młodszych i starszych miłośników turystycznego śpiewania spotkaliśmy się w Zawadzkiem na XX Festiwalu Piosenki Turystycznej, zorganizowanym przez nasz OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem. Na widowni zawadczańskiego kinoteatru zasiedli młodzi turyści - przedstawiciele 6 szkół z gmin: Zawadzkie, Kolonowskie i Jemielnica. Spotkali się, by zaśpiewać piosenki turystyczne i pobyć razem, nawet teraz, gdy na dworze zimno, a na szlakach pusto.
Zaprezentowali się w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I - IV i V - VIII, zespoły oraz soliści/duety.
Prezentacje konkursowe 19 piosenek, w wykonaniu 11-tu solistów/duetów i 9-ciu zespołów, poprzedziło wzruszające, a jednocześnie zabawne widowisko muzyczno-słowne „Kopciuszek po śląsku” zagrane przez młodziutkich aktorów ze Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego ”Zielony zakątek” przy Zespole Szkół Specjalnych w Zawadzkiem. Przestawienie zostało przyjęte gromkimi brawami publiczności, a młodzi artyści nagrodzeni wielkim pucharem i upominkami.
Po tym miłym wstępie przyszedł czas na konkursową prezentację piosenek turystycznych.
Bardzo wysoki poziom wykonania prezentowanych piosenek nie ułatwił pracy jurorom. Werdykt ogłoszono po długich obradach.
Przedstawiciele naszej szkoły wyśpiewali:
II miejsce w kategorii klas V - VIII – solistka SONIA DUDAREWICZ, prezentując nastrojową piosenkę pt. „Chcę”, z własnym akompaniamentem na gitarze.
III miejsce w kategorii kl. V - VIII – zespół wokalny z kl. V – VII - piosenką grupy Wołosatki pt. „Wam” .
Na III miejscu w kategorii zespoły młodsze – uplasował się zespół wokalny dziewczynek z klas IV-tych z piosenką pt. „Wstawaj, szkoda dnia!”.
Nasza najmłodsza uczestniczka – Małgosia Kubów z kl. III a zdobyła II miejsce w kategorii soliści/duety młodsze, w pięknie i żywiołowo zaśpiewanej piosence pt. ”Wędrowiec”.
Uczestnicy festiwalu obdarowani pucharami, dyplomami, upominkami oraz gadżetami turystycznymi, ufundowanymi przez OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem oraz Stowarzyszenie LGD Kraina Dinozaurów z uśmiechem wracali do domów w piątkowe późne popołudnie.
Serdeczne gratulacje dla naszych reprezentantów za ich piękny występ, a szczególne gratulacje i podziękowania dla pani Iwony Cierpich za przygotowanie młodych artystów - turystów do festiwalu.
Opiekun SKKT PTTK
Beata Jendruś
W dniu 11 grudnia w naszej szkole miał miejsce kiermasz książki pod hasłem „KSIĄŻKA POD CHOINKĘ“ organizowany już kolejny raz przez bibliotekę szkolną przy współpracy z wolontariuszami. Uczniowie mieli możliwość zakupienia niedrogiej książki dla siebie bądź dla rodzeństwa lub rodziców jako prezent gwiazdkowy.
Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie uczniów klas młodszych, którzy chętnie kupowali zarówno książeczki do czytania jak również kolorowanki oraz książeczki z naklejkami.
Uczniowie klas starszych mogli natomiast zainwestować w książki pogłębiające ich wiedzę z różnych dziedzin np. z matematyki, biologii czy języka niemieckiego. Ponadto było wiele nowości książkowych, które zachęcały do czytania.
Nie byłoby tej imprezy, gdyby nie rzetelna pomoc wolontariuszek: Pauliny, Wanesy, Karoliny i Liliany, które wiele czasu poświęciły na przygotowanie afiszy, dekorację oraz sprzedaż książek.
Zainteresowanie kiermaszem kolejny raz pokazało, że nasi uczniowie lubią czytać, a książka to uniwersalny prezent zarówno dla młodszych jak i dla starszych.
Maria Poloczek - bibliotekarka
Choinka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Jej wspólne strojenie to już tradycja w naszej szkole. Przedstawiciele każdej klasy zawieszali na drzewku własnoręcznie wykonane ozdoby, łańcuchy oraz lampki. Zapanowała niepowtarzalna, świąteczna atmosfera, w której wszyscy mogliśmy cieszyć się magiczną chwilą i poczuć, że święta tuż, tuż.
Niemal wszyscy uważają, że choinka była w naszych domach od zawsze. Nic bardziej mylnego. Jej historia w Polsce jest bardzo młoda.
Pierwsze ozdabiane drzewka pojawiły się w szlacheckich i mieszczańskich domach dopiero w wieku XIX, a zwyczaj ten przywędrował z Niemiec, a potem dotarł do pozostałych krajów Europy.
Kto wpadł na to, by zielone drzewko stało się symbolem Bożego Narodzenia, do końca nie wiadomo. Wiadomo jednak, że bez choinki, nikt z nas nie wyobraża sobie świąt.
Dziękujemy Radzie Rodziców za piękne, zielone drzewko, które sprawiło nam wielką radość.
Samorząd Szkolny
14 listopada br. odbyło się zebranie komisji konkursowej, która dokonała oceny prac wykonanych przez dzieci w ramach konkursu "Odpoczywaj na wsi"- etap ogólnopolski. Komisja przyznała zaszczytne 3 miejsce naszej uczennicy Oliwii Jaguś. Po odbiór nagród Oliwka była zaproszona 10.12.2024 r. aż do Warszawy gdzie dumnie reprezentowała siebie, swoich rodziców i naszą szkołę. Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Serdecznie gratulujemy!
Izabela Eichhorn
W tym roku zadanie konkursowe polegało na wykonaniu anioła w formie przestrzennej. Prace były ocenianie w czterech kategoriach, a łącznie wpłynęło 208 prac. Komisja konkursowa postanowiła przyznać 1 miejsce, w kategorii uczniów klas 1-3, naszej uczennicy: Viktorii Gallus. Jej recyklingowy anioł zdecydowanie zachwycił komisję. Wręczenie nagród odbyło się 08.12.2024 r. w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. Gratulujemy sukcesu!
Izabela Eichhorn
Nadszedł wreszcie 6 grudnia - dzień realizacji prezentu, który każda klasa otrzymała od świętego Mikołaja.
Niezwykle podekscytowani, uczniowie naszej szkoły udali się do Opola (klasy młodsze autokarem, starsi PKP) do kina HELIOS, by poznać dalsze przygody polinezyjskiej księżniczki.
Tym razem Vaiana wyruszyła na wyprawę, mającą na celu odnalezienie legendarnej zaginionej wyspy, znanej jako Motofetū.
Wszyscy świetnie bawili się na filmie, gdyż obfitował on w niezwykłe przygody, zapierające dech w piersi widoki, śmieszne dialogi i wpadające w ucho piosenki.
A co najważniejsze niósł przesłanie, że nikt z nas nie zdoła pokonać przeciwności losu w pojedynkę, ale potrzebne jest wsparcie przyjaciół.
Po seansie klasy młodsze wróciły do szkoły, a starsi mieli czas dla siebie, z czego skwapliwie skorzystali, udając się np. do McDonalds-a.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer na jarmark bożonarodzeniowy, na którym było wiele atrakcji, np. jazda mini - kolejką górską i podziwianie panoramy miasta z "diabelskiego młyna" i kosztowanie lokalnych przysmaków.
Następnie udaliśmy się na stację PKP, kiedy zajęliśmy miejsca w specjalnie przeznaczonym dla nas wagonie, czekała na nas kolejna niespodzianka. Panie konduktorki przebrane za elfy obdarowały wszystkie dzieci słodyczami, a opiekunów czerwonymi torbami. Załoga PKP Cargo poczuła ducha świąt - dziękujemy. W końcu to MIKOŁAJKI.
Wyjazd mikołajkowy okazał się strzałem w dziesiątkę, to doskonały sposób na świętowanie. Bardzo nam się spodobał, było inaczej niż zwykle. Uświadomił nam potrzebę tworzenia relacji osobowych, rozumienia emocji, wzmocnił poczucie własnej wartości i indywidualności.
Dziękujemy Radzie Rodziców oraz nauczycielom za perfekcyjną organizację i opiekę.
Kółko Redakcyjne
Grudzień, to czas oczekiwania, w szczególności dla dzieci, gdyż wszystkie wyczekują świętego Mikołaja. Często w listach przesyłają mu pozdrowienia, opowiadają o kłopotach i radościach. Czasami proszą o pomoc.
Tak się składa, że w poniedziałek w naszej szkole pojawili się wysłannicy świętego, z tajemniczym przesłaniem, skierowanym dla każdej klasy.
Okazało się, że, uczniowie naszej szkoły byli niezwykle grzeczni i zasłużyli na prezent, którym jest bilet do kina na długo oczekiwany przez wszystkich film pt.: "Vaiana 2". Niespodzianka była wielka, a radość dzieci bezcenna.
Wyjazd odbędzie się 6 grudnia. Zapowiadają się niezapomniane mikołajki :). Relacja wkrótce.
Dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie.
Samorząd Szkolny
Umiejętność szybkiego, wręcz bezwzrokowego pisania na klawiaturze jest cenną wartością dla każdego z nas, niezależnie od wieku. Oczywiście najbardziej korzystne jest rozpoczęcie nauki tej metody pisania jeszcze w dzieciństwie, kiedy mózg jest najbardziej chłonny. Obecnie coraz więcej zajęć w szkołach i na uczelniach jest prowadzonych przy użyciu komputerów. W rezultacie dzieci, które potrafią szybko pisać, mają przewagę nad rówieśnikami na wczesnym etapie edukacji, co pomaga im odnosić sukcesy w przyszłości.
Aby sprostać temu wyzwaniu i sprawdzić umiejętności młodzieży, nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Online w Pisaniu na Klawiaturze, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Interinfo Polska - organizacja non-profit, która działa na rzecz popularyzacji umiejętności metodycznego pisania na klawiaturze. Nasi uczniowie przystąpili do dwunastej edycji tego konkursu, która miała swój finał w grudniu br. W dotychczasowych edycjach wzięły już udział tysiące osób z całej Polski.
Wyzwanie konkursowe skierowane było do osób, które chciały sprawdzić lub poprawić swoje umiejętności pisania na klawiaturze, rywalizując z uczestnikami z całego kraju. Również w naszej placówce nie brakowało chętnych, którzy mieli ochotę zmierzyć się z tym niełatwym zadaniem.
Wyniki w ogólnopolskim rankingu indywidualnym, w którym zmagało się 296 uczestników, przedstawiają się następująco:
50 - Fabian Muc - klasa 8,
65 - Karolina Muszkiet - klasa 8,
116 - Paulina Leja - klasa 8,
126 - Julia Szymik - klasa 8,
129 - Nadia Puzik - klasa 4a,
141 - Julia Palus - klasa 5,
148 - Oliwia Puzik - klasa 5,
202 - Patryk Joszko - klasa 5,
210 - Tomasz Bogdoł - klasa 6b,
213 - Marcin Joszko - klasa 8,
228 - Jakub Wrzodak - klasa 8.
W rankingu drużynowym nasi uczniowie odnieśli spory sukces. Szkolna drużyna, w której skład wchodzili Fabian Muc, Karolina Muszkiet oraz Paulina Leja, zajęła 15. miejsce na 45 zespołów z całego kraju.
Nauka szybkiego pisania na klawiaturze nie jest łatwa. Nie można się tego nauczyć podczas jednodniowej praktyki. Praca z klawiaturą wymaga wielu powtórzeń. Takie ćwiczenia uczą dzieci cierpliwości, ale także tego, że codzienna praca przynosi pozytywne rezultaty na dłuższą metę. Może się okazać, że w niedalekiej przyszłości ta umiejętność będzie niewątpliwą zaletą podczas poszukiwania pracy, gdyż pozwala wyróżnić się na tle innych kandydatów i daje pracodawcy sygnał, że ma do czynienia z osobą dokładną, sumienną i precyzyjną. I takich właśnie absolwentów nasza placówka stara się wychowywać.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, a także gratulujemy sporych umiejętności w tej trudnej dziedzinie.
Victoria Początek
Jarmarki świąteczne na dobre zagościły już w większości miast naszego kraju. Tradycyjne koncerty, warsztaty artystyczne, konkursy, animacje dla dzieci, występy, pokazy taneczne oraz bożonarodzeniowe smakołyki – to tylko część atrakcji, jakie czekają gości odwiedzających kiermasze.
Na tegorocznym jarmarku organizowanym przez Bibliotekę i Centrum Kultury w Kolonowskiem, który odbył się 1 grudnia na terenie OSP w Kolonowskiem, nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Stało się już tradycją, że nasi podopieczni rokrocznie występują na scenie, uświetniając wraz z wieloma innymi lokalnymi artystami to niezwykłe wydarzenie.
W trakcie uroczystości mieliśmy okazję zaprezentować wspaniały układ choreograficzny przygotowany przez uczennice klasy pierwszej pod opieką pani Cecylii Rathmann. Śliczne dziewczynki w zwiewnych sukieneczkach wirowały na scenie w rytm muzyki "Silent Night" niczym płatki śniegu poruszane delikatnym wietrzykiem. Po tym nietuzinkowym i pełnym uroku występie malutkich śnieżynek przyszła kolej na starszą grupę. Młodzież należąca do Szkolnego Koła Teatralnego MASKA zaprezentowała taniec "Fallen Angels", który został ułożony specjalnie na tę okazję przez opiekunkę zespołu. Skrzydlate tancerki pokazały nieco poważniejsze, ale równie interesujące oblicze świąt. Oba występy wzbudziły ogromne zainteresowanie publiczności, o czym świadczyła wypełniona po brzegi sala oraz gromkie brawa, którymi widzowie nagrodzili naszych artystów. Dzięki prezentacjom naszych uczniów oraz występom innych bohaterów jarmarku zdecydowanie można już było poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, a przecież o to właśnie chodzi w tego typu przedsięwzięciach.
Ta jedna z najbardziej ciepłych i klimatycznych imprez w mieście zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie i entuzjazm uczestników. Jest to wydarzenie z bogatą, wieloletnią tradycją i cieszymy się ogromnie, że mogliśmy stanowić jego część.
Victoria Początek
Andrzejki, zwane także ostatkami lub jendrzejkami, to wieczór wróżb, w czasie którego staramy się poznać naszą przyszłość. Jest to okazja do wspaniałej zabawy i spotkań ze znajomymi. Przypadają one na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja - patrona panien na wydaniu. Św. Andrzej miał im pomóc w poznaniu przyszłego męża i określeniu daty zamążpójścia.
Obrzędy andrzejkowe mają w Polsce długą tradycję, a pierwsze oficjalne wzmianki o nich pochodzą z XVI w. Geneza andrzejek związana jest z początkiem kultury chrześcijańskiej i kształtowania się kalendarza liturgicznego- była to ostatnia okazja do hucznych zabaw przed okresem Adwentu.
27 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki dla klas 1-3. Impreza została zorganizowana i przeprowadzona przez Samorząd Szkolny, który przygotował wiele atrakcji, np. komnata wróżb, konkursy i zabawy. Chętni uczniowie mogli dowiedzieć się, jaka czeka ich przyszłość, jakie imię będzie miała przyszła sympatia itd.
W roli animatorów świetnie się spisali członkowie Samorządu z klas szóstych. Ich zabawne przebrania były zachętą do zabawy.
Starsza grupa świętowała 28 listopada, na nich też czekało wiele atrakcji, świetna muzyka, smaczne przekąski i wyjątkowa atmosfera.
Kolejną niespodzianką były otrzęsiny! Klasa IV musiała zdać egzamin z wiedzy oraz przejść próbę odwagi, wypijając sok z cytryny z uśmiechem na ustach. Zdali celująco. Samorząd Szkolny wręczył im dyplom i powitał w gronie starszaków.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
To wszytko mogło odbyć się dzięki zaangażowaniu Samorządu Szkolnego i Rady Rodziców, którzy zadbali o wystrój naszego korytarza szkolnego, przygotowując nawet specjalną ściankę do zdjęć oraz smaczne przekąski.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację zabawy, a w szczególności nauczycielom i rodzicom.
Do zobaczenia za rok.
Samorząd Szkolny
Powered by aSc EduPage