"Dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny."
W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu i wszechobecnej sztucznej inteligencji dla wielu młodych ludzi rocznica wydarzeń historycznych to jedna z niewielu znaczących uroczystości. Młodzież, żyjąc w zwariowanym tempie, neguje wszelkie wartości, odrzuca jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością.
W naszej szkole jest jednak inaczej. U nas wszyscy uczniowie doskonale znają historię swojego kraju i nikt nie buntuje się przeciw uczczeniu ważnych faktów, które miały ogromny wpływ na to, jakimi ludźmi dzisiaj jesteśmy. Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, powoli umiera i nie buduje nowej przyszłości. Właśnie dlatego nie tylko na lekcjach, ale także podczas uroczystych akademii uzmysławiamy młodym ludziom, jak ważną rolę i znaczenie w obecnej sytuacji mają słowa: WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA.
Dla upamiętnienia kolejnej rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego MASKA wraz z chórem przygotowali wspaniałą lekcję historii, z której dowiedzieliśmy się, że ustawa zasadnicza była wielkim osiągnięciem polskiego narodu i stała się jednym z symboli naszej niepodległości, a także była ogromnym powodem do dumy dla Polaków. Dziś odbieramy ją jako świadectwo wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy wówczas tę konstytucję stworzyli po to, by ratować Rzeczypospolitą. Podczas akademii nie zabrakło nazwisk wielkich ludzi, którzy mieli istotny wpływ na losy naszego kraju. Przywołano więc króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Adama Czartoryskiego, Stanisława Małachowskiego czy Hugo Kołłątaja. Niezwykle symboliczny był też polonez, podczas którego król przy asyście posłów wprowadził do szkoły biało - czerwoną KONSTYTUCJĘ. Ta dostojna para, przechadzająca się wśród publiczności, wywołała na widzach ogromne wrażenie. Niezwykłą atmosferę uroczystości podkreśliły też historyczne kostiumy artystów, a o patriotycznej wymowie spektaklu świadczyły narodowe barwy, symbole i pieśni prezentowane przez szkolny chór. Nie zabrakło także odświętnych strojów wśród całej społeczności uczniowskiej.
Program artystyczny w nietuzinkowy sposób pobudził uczucia patriotyczne oraz pogłębił wiedzę uczniów na temat tak ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Treści dotyczące ojczyzny, wyłożone w przystępny sposób, dotarły także do najmłodszych widzów, którzy z ogromnym zaangażowaniem obserwowali to, co wydarzyło się na scenie.
Po zakończeniu występów głos zabrała jeszcze pani dyrektor, która podziękowała młodym artystom i życzyła wszystkim przeżywania wyjątkowych chwil związanych ze świętami majowymi w swoich rodzinnych domach.
Victoria Początek