Pouczająca lekcja patriotyzmu, odwagi i poświęcenia, czyli o trudach życia w czasie II wojny światowej ukazana w spektaklu „Kolumbowie”
O czasach wojny powiedziano już tak wiele, jednak wydaje się, że wciąż jest to zbyt mało, by oddać pełny obraz tragedii tamtych czasów i uświadomić wszystkim, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza dzisiaj, gdy za naszą granicą mają miejsce sytuacje podobne do tych sprzed prawie stu lat.
16 listopada uczniowie klas 7 – 8 w Kinoteatrze w Zawadzkiem mieli okazję obejrzeć spektakl pt. ”Kolumbowie”, opracowany i przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie wprowadziło naszą młodzież do świata pokolenia Kolumbów, czyli młodych ludzi skazanych i straconych przez okrutny los. Bohaterowie urodzeni niedługo po zakończeniu I wojny światowej, czyli około 1920 r., często nazywani byli także pokoleniem „czasu burz” i „apokalipsy spełnionej”.
Aktorzy przekazali widzom niezwykle pouczającą historię o patriotyzmie, ofiarności, odwadze i poświęceniu, ale także o dramatycznych wyborach, cierpieniu, strachu, niespełnionej miłości i rozwianych marzeniach. Dzięki inscenizacji uczniowie poznali historię pięciorga przyjaciół – Ireny, Tadeusza, Anny, Franka oraz Zygmunta, którzy musieli szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów. Okazuje się, że w bardzo młodym wieku zostali członkami podziemnej organizacji walczącej z niemieckim okupantem – przewozili broń, ratowali z obozów koncentracyjnych niewinnych ludzi, brali udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych, walczyli w powstaniu warszawskim.
Sztukę „Kolumbowie” powinniśmy potraktować jako swoisty apel do młodego pokolenia, które czasy wojny zna tylko z filmów lub opowiadań. Młodzi artyści Narodowego Teatru Edukacji, przy użyciu magii teatru, zwracają się z prośbą do współczesnego widza o pielęgnowanie narodowej tożsamości i pamięci o tragicznej historii naszego kraju. Opowiadając o czasach II wojny światowej, aktorzy postawili sobie za cel przypomnienie młodym widzom o ich narodowej tożsamości, a także o tych, którzy poświęcili życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Takie przesłanie odniosło skutek i uświadomiło naszym uczniom, że powinni docenić to, iż żyją w czasach, w których nie muszą martwić się o lepsze jutro.
Victoria Początek