To, że w tym roku Dzień Dziecka będzie inny niż wszystkie obchodzone do tej pory, było wiadomo od dawna. Jednak wcale nie musi to oznaczać, że to święto będzie gorsze bądź mniej uroczyste. Wręcz przeciwnie, czas pandemii dał nam dużo czasu na przewartościowanie różnych spraw i otworzył oczy na nowe pomysły. Dzieci nie potrzebują tysiąca prezentów, wyjścia do sali zabaw czy drogich zabawek do tego, żeby poczuły się docenione, kochane i szczęśliwe. Okazuje się, że po powrocie do szkoły uczniom wystarczy spotkanie w gronie znajomych z ciekawie zorganizowaną grą zespołową, urozmaiconą słodkościami i lodami. Oczywiście wszystko odbyło się na świeżym powietrzu, zachowując reżim sanitarny. Do tego dorzuciliśmy kolorowe balony, wesołą muzykę, konkursy, zawody w berka, zabawę w chowanego, podchody i Dzień Dziecka na długo pozostanie w pamięci naszych milusińskich. Mimo pandemii nie zapomnieliśmy o tym, aby bezpiecznie i wesoło celebrować święto tych, którzy są dla nas najważniejsi.
Znowu ,,Pan Tadeusz”
09.06.2021W dniach 25, 26, 27 maja 2021 r. odbyły się egzaminy ósmoklasistów. Każdy z nich rozpoczynał się o godz. 9.00, w kolejności: język polski, matematyka i język obcy nowożytny (angielski lub niemiecki).
Pierwszego dnia zmierzyliśmy się z językiem polskim, na który mieliśmy 120 min. Według nas test był dosyć trudny.
Kolejny raz musieliśmy analizować fragment „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, którego nikt się nie spodziewał, bo był w ubiegłym roku i na próbnym egzaminie. Rozprawka również okazała się być bardzo problematyczna. Naszym zadaniem było udowodnienie na przykładach z lektur, że w trudnej sytuacji człowiek poznaje samego siebie.”
Następnego dnia stanęliśmy oko w oko z królową nauk. Zdaniem wielu najtrudniejszym zadaniem okazała się Ania i jej brak pieniędzy na jedzenie dla pieska oraz jedno z zadań zamkniętych, które dotyczyło podatków, z których obliczeniem niejeden dorosły ma problemy.
Ostatniego dnia przystąpiliśmy do pisania niemieckiego lub angielskiego. Zdecydowana większość uważa, że był to najprostszy egzamin spośród wszystkich. Tematem e-maila w angielskim był konkurs przyrodniczy, a w niemieckim opieka nad psem sąsiadów.
Podsumowując, mimo że egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony na podstawie ograniczonego zakresu wymagań podstawy programowej okazał się dla nas dość trudny.
Jesteśmy jednak pełni nadziei, że nie będzie tak źle i dostaniemy się do wymarzonych szkół, bo jak powiedział Walt Disney: "Jeśli możesz sobie coś wymarzyć, możesz to zrobić."
M. Koprek, kl. 8
ANKIETA
02.06.2021Szanowni Państwo
Departament Szkolnictwa Artystycznego Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zwrócił się do Ministerstwa Edukacji i Nauki z prośbą o wypełnienie ankiet diagnozujących organizowanie zajęć tanecznych w szkołach podstawowych (kl. IV-VIII) i w szkołach ponadpodstawowych.
Ankiety zostały opracowane przez Instytut Muzyki i Tańca w związku z realizacją programu ,,TańczMY w szkole’’ i są skierowane do czterech grup odbiorców: dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, rodziców/opiekunów dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych (z wyłączeniem szkół artystycznych).
1. Ankieta dla rodziców: https://forms.office.com/r/UqcfQ82nG2
2. Ankieta dla uczniów: https://forms.office.com/r/bAM4qqYcVk
Wyniki ankiet pozwolą ocenić stopień zainteresowania tańcem wśród dzieci i młodzieży w ww. szkołach, a także pomogą w ustaleniu przyczyn obecnej sytuacji wyrażonej w danych o niewielkiej liczbie szkół, w których uczniowie uczęszczają na zajęcia taneczne w ramach dopuszczalnych form realizacji zajęć wychowania fizycznego, którego celem jest m.in. upowszechnianie tańca w ramach wychowania fizycznego oraz wprowadzanie treści dotyczących historii i teorii tańca w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także zainicjowanie współpracy pedagogów z placówkami edukacyjnymi.
W ramach programu realizowane będą następujące obszary tematyczne:
1. Wpływ tańca na rozwój fizyczny człowieka.
2. Wpływ tańca na rozwój społeczno-kulturowy człowieka.
3. Wpływ tańca na rozwój psychiczno-emocjonalny człowieka.
4. Znaczenie edukacji tanecznej w rozwoju dzieci i młodzieży.
Instytut Muzyki i Tańca, poprzez realizację programu ,,TańczMY w szkole” pragnie zachęcić szkoły do umożliwienia uczniom udziału w zajęciach tanecznych - w ramach dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. O tym, jaki to będzie rodzaj tańca, decydować będą szkoły: dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, rodzice i opiekunowie – stąd konieczne jest przeprowadzenie ankiet diagnozujących.
Planowana jest również organizacja szkoleń metodycznych w zakresie tańca, skierowanych do nauczycieli wychowania fizycznego, dzięki którym będą oni mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i prowadzić zajęcia taneczne na najwyższym poziomie.
Termin wypełnienia ankiet upłynie w dniu 4 czerwca 2021 r.
40. JUBILEUSZOWY ZLOT PTTK
30.05.2021ZAPROSZENIE
do udziału
w 40. JUBILEUSZOWYM ZLOCIE PTTK
„ŚLADAMI DAWNEGO HUTNICTWA - REGOLOWIEC 2021"
dn. 12.06.2021 r.
Zapraszam chętnych uczniów (również dorośli opiekunowie są mile widziani - jako uczestnicy) do udziału w 40 - stym JUBILEUSZOWYM ZLOCIE PTTK „ŚLADAMI DAWNEGO HUTNICTWA - REGOLOWIEC 2021" organizowanym przez Oddział Zakładowy PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem dn. 12.06.2021 r. (sobota).
Koszt uczestnictwa: 10 zł (członkowie PTTK) i 15 zł (pozostali).
Wyjazd spod szkoły - godz. 8.30 (należy przybyć nieco wcześniej).
Przejazd drogami publicznymi i ścieżkami leśnymi:
do ul. Opolskiej - przejście przez drogę – następnie ul. Haraszowską i ul. Słoneczną do drogi leśnej Kolonowskie (Haraszowskie) – Pludry (Drogą Pluderską) – dalej zieloną trasą rowerową Nr 19 - Staw Pluderski Nr 5 – zieloną trasą rowerową Nr 19 i ścieżką leśną - do Stawu Pluderskiego Nr 2 - drogą leśną do Pluder – Drogą Pluderską- Huta Regolowiec.
Na mecie rajdu - oficjalne rozpoczęcie imprezy, posiłek turystyczny, konkursy sprawnościowe, wiedzy krajoznawczo - turyst. i in. Powrót około godz. 15:30 - 16.00.
- Należy posiadać sprawny rower!
- Zalecane kaski rowerowe.
- WSKAZANA –nieprzemakalna peleryna przeciwdeszczowa!
Zgłoszenia wraz z wpisowym przyjmuję do ŚRODY dn. 02.06.; ostatecznie do wtorku 08.06.
Opiekun SKKT PTTK
Beata Jendruś
POWRÓT WSZYSTKICH UCZNIÓW DO SZKOŁY
27.05.2021SZANOWNI RODZICE, DRODZY UCZNIOWIE
Od poniedziałki 31.05 br wszyscy uczniowie wracają do szkoły. Pamiętajmy jednak, że pandemia nie minęła, więc bądźmy ostrożni. Zchowajmy dystans oraz zakrywajmy usta i nos we wspólnych przestrzeniach (szatnia, korytarz, toaleta).
Do szkoły wchodziny według wcześniej ustalonego harmonogramu:
klasa godzina wejście
I 7.45 Wejście ewakuacyjne przy budynku dawnego gimnazjum
IIa i IIb 7.45 Wejście główne do szkoły podstawowej
III 7.50 Wejście główne do szkoły podstawowej
IV 7.55 Wejście główne do szkoły podstawowej
V 7.50 Wejście główne do szkoły podstawowej
VI 7.55 Wejście od strony dawnego gimnazjum
VIIa i VIIb 7.50 Wejście od strony dawnego gimnazjum
VIII 7.45 Wejście od strony dawnego gimnazjum
Nauczyciel wychodzi po uczniów przed rozpoczęciem zajęć przed budynek szkoły o wyznaczonej godzinie dlatego zobowiązuje się uczniów do punktualnego stawienia się przed budynkiem szkoły (w razie planowanego spóźnienia ucznia na lekcje, należy wcześniej poinformować o tym wychowawcę). Uczniowie dezynfekują ręce, udają się do szatni, a następnie całą klasą przechodzą do wyznaczonej sali lekcyjnej. Po skończonych zajęciach uczniowie danej klasy wyprowadzani są przez nauczyciela do szatni i opuszczają budynek szkoły
Każdej klasie przydzielona zostaje sala lekcyjna, w której odbywają się wszystkie zajęcia. Wyjątek stanowi lekcja wychowania fizycznego i zajęć komputerowych. Sale zostają przydzielone według następującego porządku:
kl. I – sala na I piętrze
kl. II a – była sala matematyczna
kl. II b – pozostaje w swojej sali
kl. III - sala po kl. III
kl. IV – sala przyrodnicza
kl. V – sala matematyczna 2
kl. VI – sala j. niemieckiego
kl. VII a – sala polonistyczna
kl. VII b – sala matematyczna
kl. VIII – sala chemiczna
Każda klasa spędza przerwę pod nadzorem nauczyciela z zachowaniem zalecanej bezpiecznej odległości. Zaleca się, aby uczniowie przebywali na podwórku szkolnym podczas przerw. Klasy I – V do 3. przerwy lekcyjnej, pozostałe klasy od 4. przerwy lekcyjnej.
W przypadku korzystnej pogody uczniowie spędzają przerwę na dworze w odpowiednich sektorach. Wprowadza się sektory w następujących przestrzeniach terenu szkoły:
SEKTOR 1: obszar przy wejściu do dawnego gimnazjum;
SEKTOR 2: obszar między biblioteką miejską a stojakami na rowery;
SEKTOR 3: obszar przy wejściu głównym do szkoły;
SEKTOR 4: obszar przy furtce do wejścia głównego do szkoły;
SEKTOR 5: obszar przy bramie wjazdowej na parking szkolny;
SEKTOR 6: obszar na końcu parkingu szkolnego;
SEKTOR 7: obszar przy placu zabaw.
Przydział klas do odpowiednich sektorów:
Od pierwszej do czwartej przerwy lekcyjnej:
SEKTOR 1: Klasa I
SEKTOR 2:
SEKTOR 3: Klasa IIa
SEKTOR 4: Klasa V
SEKTOR 5: Klasa IIb
SEKTOR 6: Klasa III
SEKTOR 7: Klasa IV
Od czwartej przerwy lekcyjnej:
SEKTOR 1: Klasa VIII
SEKTOR 2: Klasa VI
SEKTOR 3: Klasa VIa
SEKTOR 4: Klasa V
SEKTOR 5: Klasa VIb
SEKTOR 6: Klasa III
SEKTOR 7: Klasa IV
Poszczególne klasy mają wydzielone części korytarzy, na których spędzają przerwy w razie niepogody:
kl. I – korytarz na I piętrze przy swojej klasie
kl. II a i II b – długi korytarz na piętrze podzielony na pół
kl. III i V – dolny korytarz
kl. IV – korytarz (sala) obok klasy przyrodniczej
kl. VI i VIII – korytarz na piętrze po gimnazjum
kl. VII a i VII b – korytarz dolny po gimnazjum
Elżbieta Cieśla
ODWIEDZAMY GROBY POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
28.05.2021ODWIEDZAMY GROBY POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W 100 ROCZNICĘ III POWSTANIA ŚLĄSKIEG0 I BITWY O GÓRĘ ŚW. ANNY - 21 V
Dla upamiętnienia 100 Rocznicy III Powstania Śląskiego i bitwy o Górę Św. Anny – w piątek 21 V, uczestniczki kółka historycznego odwiedziły Cmentarz Parafialny w Staniszczach Wlk./Fosowskiem, by zapalić znicze na zbiorowej mogile powstańców śląskich oraz symbolicznym pomniku… - Miejscu Pamięci Narodowej.
Wiele śladów po powstaniach śląskich pozostało jeszcze w naszym regionie, a szczególnie na Górze św. Anny – Pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego, które odwiedzamy podczas wypraw PTTK-owskich we wrześniu.
Warto poznać takie miejsca, podobnie jak warto znać dzieje regionu, w którym żyjemy.
B. Jendruś
NAUCZANIE HYBRYDOWE
11.05.2021Procedury hybrydowego nauczania
- Od 17.05.2021 r. do 28.05.2021 r. w szkole realizowane będzie nauczanie hybrydowe.
- Oprócz uczniów klas I – III do szkoły wrócą uczniowie klas IV – VIII.
- Wyszczególnione klasy IV – VIII będą uczyły się w szkole zgodnie z harmonogramem, pozostałe w tym czasie uczą się zdalnie.
- W dn. 25 – 27 maja w szkole odbędą się egzaminy ósmoklasistów, są to dni wolne od zajęć edukacyjnych dla klas I – VII.
- W tych dniach będzie działała świetlica w godz. 08:00 – 15:30. Zapisy u wychowawców klas.
- W okresie trwania nauczania hybrydowego dla klas IV – VIII obiady nie będą wydawane.
- W szkole obowiązują w dalszym ciągu procedury bezpieczeństwa.
Harmonogram nauki hybrydowej
I tydzień nauki hybrydowej (17.05 – 21.05)
poniedziałek – 17.05 – w szkole – klasy IV, V, VIII – pozostałe klasy online
wtorek 18.05 – w szkole – klasy IV, V, VIII – pozostałe klasy online
środa 19.05 – w szkole – klasy VI, VII a, VIII – pozostałe klasy online
czwartek 20.05 – w szkole – klasy VI, VII b, VIII – pozostałe klasy online
piątek 21.05 – w szkole – klasy VII a, VII b, VIII – pozostałe klasy online
II tydzień nauki hybrydowej (24.05 – 28.05)
poniedziałek – 24.05 – w szkole – klasy IV, V, VIII – pozostałe klasy online
wtorek – czwartek (25 – 27.05) – egzamin ósmoklasisty (dni wolne dla klas I – VII)
piątek 28.05 – w szkole – VII a, VII b, VIII – pozostałe klasy online
Plan lekcji stacjonarnych klasy I – VIII
1. 08:00 – 08:45
2. 08:55 – 09:40
3. 09:50 – 10:35
4. 10:50 – 11:35
5. 11:50 – 12:35
6. 12:45 – 13:30
7. 13:40 – 14:25
8. 14:35 – 15:20
Plan lekcji online klasy IV – VIII
1. 08:00 – 08:30
2. 08:55 – 09:25
3. 09:50 – 10:20
4. 10:50 – 11:20
5. 11:50 – 12:20
6. 12:45 – 13:15
7. 13:40 – 14:10
8. 14:35 – 15:05
Przydział sal w czasie nauczania hybrydowego:
Klasy I – III – bez zmian
Klasa IV – sala językowa – język niemiecki
Klasa V – sala polonistyczna nr 2
Klasa VI – sala językowa – język niemiecki
Klasa VII a – sala polonistyczna nr 2
Klasa VII b – sala chemiczna
Klasa VIII – sala matematyczna nr 2
Godziny wejścia do szkoły.
klasa I 07:45 wejście od strony świetlicy szkolnej
klasy IIa i IIb 07:45 wejście główne do szkoły podstawowej
klasa III 07:50 wejście główne do szkoły podstawowej
klasa IV 07:55 wejście główne do szkoły podstawowej
klasa V 07:50 wejście główne do szkoły podstawowej
klasa VI 07:55 wejście od strony dawnego gimnazjum
klasa VIIa 07:40 wejście od strony dawnego gimnazjum
klasa VIIb 07:50 wejście od strony dawnego gimnazjum
klasa VIII 07:45 wejście od strony dawnego gimnazjum
Każda klasa spędza przerwę pod nadzorem nauczyciela z zachowaniem zalecanej bezpiecznej odległości. Zaleca się, aby uczniowie przebywali na podwórku szkolnym podczas przerw.
Klasy I – V do 3. przerwy lekcyjnej, pozostałe klasy od 4. przerwy lekcyjnej.
W przypadku korzystnej pogody uczniowie spędzają przerwę na dworze w odpowiednich sektorach. Wprowadza się sektory w następujących przestrzeniach terenu szkoły:
Klasa I – obszar przy wejściu do dawnego gimnazjumKlasa II a – obszar przy wejściu głównym do szkoły
Klasa II b – obszar przy bramie wjazdowej na parking szkolny
Klasa III – obszar na końcu parkingu szkolnego
Klasa IV – obszar między biblioteką miejską a stojakami na rowery
Klasa V – obszar przy furtce do wejścia głównego do szkoły
Klasa VI – obszar między biblioteką miejską a stojakami na rowery
Klasa VII a – obszar przy wejściu głównym do szkoły
Klasa VII b – obszar przy bramie wjazdowej na parking szkolny
Klasa VIII – obszar przy wejściu do dawnego gimnazjum
Poszczególne klasy mają wydzielone części korytarzy, na których spędzają przerwy w razie niepogody:
Klasa I – korytarz na I piętrze przy swojej klasie
Klasa II a i II b – długi korytarz na piętrze podzielony na pół
Klasa III – dolny korytarz
Klasa IV – korytarz na piętrze po gimnazjum
Klasa V – korytarz na piętrze po gimnazjum
Klasa VI – korytarz na piętrze po gimnazjum
Klasa VII a i VII b – korytarz na piętrze po gimnazjum
Klasa VIII – korytarz dolny po gimnazjum
Przydział szatni tak, jak na początku roku szkolnego!
Elżbieta Cieśla - dyr.szkoły
Szkoła z Gigantami
04.05.2021Drodzy uczniowie! Już w maju możecie wziąć udział w webinarach 👨💻 "Szkoła z Gigantami: Programowanie w 4 wymiarach gamingu", w trakcie których, w zależności od grupy wiekowej, w Scratchu przeniesiecie się do świata gier lub stworzycie własne strony internetowe nawiązujące do Waszych ulubionych gier. Ale to nie wszystko!
🧮 "Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty i maturzysty" to część webinarów, w trakcie których będą omawiane i rozwiązywane zadania, jakie mogą wystąpić na tych ważnych egzaminach!
Biorąc udział w "Szkole z Gigantami" możemy wspólnie zawalczyć o nagrody dla całej szkoły, a także o voucher na kurs programowania dla jednego z Was!
Dołączcie do wydarzenia na Facebooku, aby Was nic nie ominęło! https://www.facebook.com/events/356646989038340/
Sprawdźcie szczegóły i wypełnijcie indywidulanie formularz zapisowy, aby zarezerwować miejsce na wybranych zajęciach: szkolazgigantami.pl
Na zajęcia zapraszają @Giganci Programowania.
Zapraszamy,
zespół Gigantów Programowania
„Wiwat maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj!”
29.04.2021Od momentu uchwalenia Konstytucji minęło 230 lat. Z okazji tej okrągłej rocznicy uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawczynią Victorią Początek przygotowali wirtualny apel przypominający historię tego ważnego wydarzenia.
Kilka słów o historii
Podpisanie Konstytucji 3 Maja w 1791 r. było przełomowym precedensem w historii naszego kraju. Została ona uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Była to najważniejsza reforma tego Sejmu. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.
Zachęcamy do obejrzenia apelu w całości - filmik
KONKURSY MAJOWE
01.05.2021I
KONKURSY zw. z 100. rocznicą powstań śląskich
1/ KONKURS dla uczniów klas IV-VIII
Przygotuj planszę, fotorelację pt.
„ŚLADY WYDARZEŃ, PAMIĄTKI ZWIĄZANE Z POWSTANIAMI ŚLĄSKIMI 1919-20-21
W NASZEJ GMINIE I W WOJ. OPOLSKIM”
Szukamy w naszej gminie, województwie opolskim śladów wydarzeń zw. z walkami powstańczymi,z plebiscytem 1921 r., pamiątek z okresu powstań śląskich i plebiscytu…
/zdjęcia: grobów powstańców, tablic, pomników upamiętniających powstania śląskie, muzeów,wystaw, pamiątek po powstańcach itp./
2/ KONKURS dla uczniów klas VI-VIII
- na najciekawszą prezentację dot. 3 powstań śląskich 1919-20-21 i plebiscytu 1921 r.
lub konkretnych postaci - bohaterów powstań śląskich
/może mamy w naszej miejscowości, gminie takie postacie???/.
3/ KONKURS dla uczniów klas I-III
- spośród zaproponowanych przez IPN „kolorowanek” wybierz jedną
i ją pokoloruj, zapoznaj się z opisem obrazka;
Książeczka z obrazkami do pokolorowania w załączeniu - kolorowanka
---------------------------------------------------------------------------------------
Zdjęcia prac, prezentacje proszę przesłać na adres e-mailowy:
b.jendrus@pspkol.onmicrosoft.com lub przynieść do szkoły, po powrocie do zdalnej nauki - do dnia 30 V do naucz. historii p. B. Jendruś
/uczniowie klas I-III mogą przekazać wychowawcom/.
Prace proszę podpisać (imię, nazwisko, klasa)
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, a za udział w konkursach -uczestnicy otrzymają punkty z zachowania lub oceny z historii.
II
KONKURSY zw.
z 230 rocznicą Uchwalenia
Konstytucji 3 Maja
1/ KONKURS FOTO dla wszystkich uczniów
„BIAŁO-CZERWONA POLSKA”
- konkurs foto na najciekawsze zdjęcie przedstawiające Was lub przedmioty, miejsca, przyrodę wokół Was TYLKO w BIAŁO - CZERWONYCH barwach.
-------------------------------------------------------------------
Podpisane zdjęcia /imię, nazwisko, klasa/ - przesłać do 15 V na adres: b.jendrus@pspkol.onmicrosoft.com
2/ KONKURS dla kl. IV-VIII
Uczniowie klas IV-VIII obejrzyjcie FILM poświęcony uchwaleniu KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r.
LINK: https://www.nck.pl/aktualnosci/konstytucja-3-maja-animacja-edukacyjna
i podpiszcie postacie – zaznaczone odpowiednio numerkami
na obrazie Jana Matejki „KONSTYTUCJA 3 MAJA”
-------------------------------------------------------------------------------
Wykonane zadanie konkursowe – obraz z podpisanymi uczestnikami wydarzenia – przesłać do 15 V na adres: b.jendrus@pspkol.onmicrosoft.com
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, a za udział w konkursach -uczestnicy otrzymają punkty z zachowania lub oceny z historii.
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
01.05.2021230. rocznica uchwalenia
KONSTYTUCJI 3 MAJA
W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja została uchwalona w 1791 r. przez Sejm Czteroletni, pod nazwą „Ustawa Rządowa”. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki- spisaną ustawą zasadniczą. Była odważną próbą naprawy państwa, zreformowania ustroju upadającej Polski szlacheckiej w duchu nowych ideałów oświeceniowych i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, zreformowała ustrój, przekreślając prawa kardynalne, narzucone przez obce mocarstwa. Wprowadzała zasadę trójpodziału władzy na: prawodawczą-Sejm, wykonawczą-Straż Praw i sądowniczą, regulowała zagadnienia religii panującej, statusu szlachty i ziemiaństwa, mieszczan, chłopów, sprawy wojska. Została obalona w wyniku zbrojnej interwencji Rosji, która wypowiedziała Polsce wojnę w 1792r., a w 1793r. Rosja i Prusy dokonały II rozbioru Polski.
100. rocznica powstań śląskich
01.05.2021100 ROCZNICA
III Powstania Śląskiego
W maju obchodzimy setną rocznicę III Powstania Śląskiego,
w którym Polacy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska
do odrodzonego po I wojnie św. państwa polskiego
Trzecie Powstanie Śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów (1919-20-21) polskiej ludności na Śląsku.
Jego efektem było przyznanie Polsce większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano.
III powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, walki trwały dwa miesiące.
Plebiscyt na Górnym Śląsku
Wybuch 3 powstania poprzedził plebiscyt/głosowanie ludności, który odbył się 20 marca 1921 roku.
Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość - 40,3% uprawnionych.
Zdecydowano więc o przyznaniu prawie całego obszaru Śląska - Niemcom, do Polski miały należeć tylko 2 powiaty: pszczyński i rybnicki.
Nie pogodzili się z tą decyzją Polacy, zdecydowali o podjęciu działań zbrojnych i wybuchu kolejnego, trzeciego powstania.
Wybuch III powstania śląskiego
W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. rozpoczęło się III powstanie. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy – Wojciech Korfanty.
Powstańcy początkowo zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, ale później musieli stoczyć jeszcze wiele bitew o zachowanie zdobytego terenu.
Najpoważniejsze, najkrwawsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny,
co upamiętnia Pomnik Czynu Powstańczego i wystawy tematyczne w Muzeum Czynu Powstańczego. Walki powstańcze trwały do lipca 1921 r., kiedy to walczące ze sobą strony - rozdzieliły wojska międzysojusznicze i ogłosiły zakończenie powstania.
W III Powstaniu Śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków, poległo ponad 1200 powstańców.
Podział Górnego Śląska
W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska.
Z obszaru plebiscytowego - czyli ponad 11 tys. km kw., zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono jego wschodnią, przemysłową część tj. 29% terenu i 46% ludności
(rejon z Katowicami, Chorzowem, Rybnikiem, Lublińcem, Tarnowskimi Górami i Pszczyną).
Śląsk Opolski i Dolny pozostał w granicach państwa niemieckiego do końca II wojny św.
OBEJRZYJCIE KRÓTKĄ PREZENTACJĘ POŚWIĘCONĄ TYM WYDARZENIOM, PRZYGOTOWANĄ PRZEZ WASZE KOLEŻANKI Z KLASY VIII – UCZESTNICZKI KÓŁKA HISTORYCZNEGO - Prezentacja
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO UDZIAŁU W NASZYCH KONKURSACH!
Atrakcyjny świat przyrody i nauki
04.05.2021Nie od dziś wiadomo, że zabawa, to najlepszy sposób na naukę. Bez stresu, dzienników, ocen i obowiązkowego odpytywania, młodzież po raz kolejny miała okazję zapoznać się z przyrodą, biologią i ekosystemem. Tym razem warsztaty edukacyjne z projektu H2O dla BIO odbyły się 28 kwietnia i były prowadzone online. Obejmowały one uczniów z klas IV – VII. W ramach zajęć młodzież poznała życie i obyczaje traszek żyjących na terenie Opolszczyzny podczas lekcji zatytułowanej „Moc natury”. W trakcie zajęć „Woda życia”, „Strażnicy czystej wody” oraz „Zaroślówka” uczniowie dowiedzieli się, jak gospodarować zasobami wodnymi, w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich człowiekowi oraz jak można oczyszczać wodę, by była zdatna do powtórnego wykorzystania. W „stacji meteo” młodzi ludzie poznali rodzaje chmur i nauczyli się prognozowania pogody. Uczniowie bardzo aktywnie i z ogromnym entuzjazmem uczestniczyli w warsztatach online i chętnie brali udział w ćwiczeniach, konkursach, quizach, grach i zabawach. Okazało się, taka forma nauki jest dla młodzieży atrakcyjna, a zdobyta w ten sposób wiedza na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie