Wszystkim od dawna wiadomo, że podróże kształcą. Tę teorię postanowili sprawdzić w praktyce uczniowie klas 5a i 5b, którzy 16 października wraz z wychowawcami wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Tężni Solankowej usytuowanej w Parku św. Kingi w Wieliczce. Poznaliśmy zalety tej niezwykłej budowli, wdychaliśmy dobroczynne dla naszego organizmu związki lecznicze, jednocześnie napawając się pięknem krajobrazu z tarasu widokowego. Następnie rozpoczęliśmy trzygodzinną wędrówkę w głąb czasu i odkrywaliśmy różnorodne oblicza zabytkowej Kopalni Soli, która od wieków pozostaje żywym pomnikiem polskiej historii. Niezwykłe, monumentalne posągi wykonane z soli zrobiły na nas ogromne wrażenie, a wycieczka 135 metrów w głąb ziemi rozbudziła wyobraźnię. Oczywiście nie obyło się bez polizania każdej rzeźby, na co nasza przewodniczka sprytnie przymykała oko.
Później, by poczuć magię jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, przenieśliśmy się do Krakowa. Chłonęliśmy atmosferę miasta, zwiedzając wznoszący się na wapiennym wzgórzu Wawel wraz z gotycką Katedrą, która jest nekropolią królów polskich oraz bohaterów narodowych. Drewnianymi, wąskimi schodami weszliśmy na szczyt katedralnej wieży, gdzie zawieszono szereg dzwonów z największym Dzwonem Zygmunta. Nie obyło się także bez odwiedzenia jaskini wypłukanej wodami Wisły zwanej Smoczą Jamą, gdyż zgodnie z legendą zamieszkiwał w niej Smok Wawelski, z którym koniecznie musieliśmy zrobić sobie zdjęcie. Ciekawym miejscem podczas naszej wędrówki okazał się pałac biskupi ze słynnym "Oknem Papieskim" – miejscem spotkań papieży Jana Pawła II z młodzieżą.
Odwiedziliśmy także najbardziej charakterystyczny punkt na Starym Mieście czyli Rynek Główny wraz z Sukiennicami oraz Kościołem Mariackim, gdzie mieliśmy okazję podziwiać słynny Ołtarz wielkiego mistrza Wita Stwosza. Nie zapomnieliśmy również o tym, że w pobliżu Rynku zachowały się najstarsze zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego z pięknym dziedzińcem Collegium Maius, który również obraliśmy sobie za cel. Spacerowaliśmy także uliczkami Kazimierza - dawnej dzielnicy żydowskiej, podziwialiśmy wyroby artystyczne tamtejszych rzemieślników i artystów.
Wycieczka została przygotowana w taki sposób, by w krótkim czasie dostarczyć maksymalnej ilości wrażeń oraz wartości edukacyjnych. Ogrom informacji podanych w sposób doświadczalny jest jednym z najbardziej efektywnych form przyswajania wiedzy. Uczniowie na długo zapamiętają opowiedziane przez przewodnika historie, uwiecznione na zdjęciach zabytki naszej kultury, a zacieśnione podczas wycieczki więzy koleżeństwa pomogą przyjemniej spędzić czas w murach szkoły.
Victoria Początek