W minioną sobotę 24.09 członkowie i sympatycy naszego Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego uczestniczyli w 41. Zlocie Młodzieży Szkolnej „Góra Św. Anny 2022”, zorganizowanym przez Oddział PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem, a równocześnie w ogólnopolskiej IX Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej Zarządu Głównego PTTK , połączonej z Dniem Turysty.
To już 41 raz młodzi turyści skupieni w OZ PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem przemierzali w jesiennej aurze szlaki Parku Krajobrazowego- Góra Świętej Anny.
Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała odpoczynkowi i poznawaniu walorów krajobrazowych i przyrodniczych rejonu Góry Św. Anny.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia parku i terenu, rekonstruowanego obecnie, barokowego zamku rodu hrabiowskiego von Gaschin w Żyrowej, z którego historią zapoznała nas pani przewodnik
z Parku Krajobrazowego – Góra św. Anny.
Zamek, a właściwie XVII-wieczny pałac dawnych właścicieli tej ziemi, odnawiany obecnie przez nowego właściciela pana Joachima Wiesiollka, zachwyca swą barokową architekturą i z pietyzmem odnawianymi detalami. Pałac wkrótce otworzy swe podwoje dla gości i turystów jako hotel.
Z Żyrowej powędrowaliśmy malowniczym, „górskim” szlakiem, przez rezerwat Lesisko, stary folwark
i przedwojenny skalny amfiteatr, pod Pomnik Czynu Powstańczego dłuta Xawerego Dunikowskiego na Górze Św. Anny, a stamtąd do Domu Pielgrzyma.
Po obiedzie i konkursach wiedzy o walorach i przeszłości Góry Św. Anny, odwiedziliśmy barokowe sanktuarium Św. Anny Samotrzeciej z cudowną figurką, Rajski Plac, Grotę Lurdzką (wzorowaną na grocie NMP we francuskim Lourdes), wykutą w dawnym kamieniołomie w latach 1912-13, by resztę czasu spędzić na zakupie pamiątek „pod budami” oraz delektowaniu się smakowitymi lodami.
W drodze do autokaru, rzuciliśmy jeszcze szybkie spojrzenie z platformy widokowej na rezerwat geologiczny utworzony na południowo-zachodnim zboczu góry, w dawnym kamieniołomie bazaltu i wapienia, na miejscu wulkanu działającego 27 mln lat temu.
Aktywnie spędzona sobota, w gronie rówieśników, w pięknych okolicznościach przyrody, na pewno pozostawi uczestnikom miłe wspomnienia i spory zakres wiedzy o bogactwie kulturowym tego regionu Opolszczyzny.
Opiekun SKKT PTTK
Beata Jendruś