GÓRA GROSZA - podsumowanie ogólnopolskiej akcji
19.03.2024W środę 28 lutego w naszej szkole zakończyliśmy trwającą od listopada akcję Górę Grosza. Każdego dnia strumień groszaków spływał do naszych słoików , każda ,nawet o najmniejszym nominale, moneta miała znaczenie. Wszystkie klasy włączyły się w segregację poszczególnych monet, by następnie Samorząd, przy znaczącej pomocy pani Beaty Derengowskiej, mógł zająć się ważeniem i liczeniem. A było tego trochę, bo NASZA GÓRA GROSZA WAŻYŁA 80 KG.
A oto wyniki:
1 miejsce - klasa 2a - 16 osób, 308,39zł = 19,27 zł/os.
2 miejsce - klasa 5b - 17 osób, 239,60zł = 14,09 zł/os.
3 miejsce - klasa 6a - 20 osób, 233,70zł = 11,68 zł/os.
4 miejsce - klasa 3a - 16 osób, 175,18zł = 10,94 zł/os.
5 miejsce - klasa 4a - 26 osób, 275,66zł = 10,60 zł/os.
6 miejsce - klasa 3b - 16 osób, 153,69zł = 9,60 zł/os.
7 miejsce - klasa 2b - 18 osób, 166,16zł = 9,23 zł/os.
8 miejsce - klasa 7a - 20 osób, 174,41zł = 8,72 zł/os.
9 miejsce - klasa 5a - 19 osób, 114,37zł = 6,01 zł/os.
10 miejsce - klasa 1a - 22 osób, 111,58zł = 5,07 zł/os.
11 miejsce - klasa 8a - 6 osób, 21,64zł = 3,60 zł/os.
Łącznie nasza szkoła zebrała: 1974,38 zł
To jest niesamowity wynik! Jesteśmy z Was bardzo dumni!
GRATULUJEMY
Radość klasy 2a z wygranej :)
Przewodnicząca szkoły
Karolina Muszkiet
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
17.03.2024Samorząd Szkolny zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do włączenia się w akcję 21 marca - załóż skarpetki nie do pary!
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Święto obchodzone jest 21 marca, a ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.
Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa.
Celem naszej akcji jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne i zasługują na nasz szacunek, tolerancję oraz akceptację.
Samorząd Szkolny
KINOWE SZALEŃSTWO W SALONIE SPA
17.03.202415 marca szkolna świetlica przybrała nieco inny wygląd i zyskała nowe przeznaczenie. Na jeden wieczór stała się salonem kosmetycznym, a nieco później salą kinową. A to wszystko za sprawą zorganizowanej z inicjatywy chłopaków z klasy 5a imprezy z okazji Dnia Kobiet, która była niespodzianką dla koleżanek z klasy.
Uczniowie wyposażeni w materace, karimaty, śpiwory, koce, poduszki i dobre humory wkroczyli do świetlicy punktualnie o 17.00. Na zaskoczone dziewczynki czekały już stanowiska BEAUTY & SPA przygotowane przez panią Agnieszkę Morawiec, która była pomysłodawczynią tego projektu. Uczniowie podzielili się na grupy i chętnie zaangażowali się w robienie naturalnych maseczek oraz pachnących kul do kąpieli. Przy spokojnej, relaksacyjnej muzyce można było ukoić nerwy po całym dniu nauki. Podczas tworzenia upiększających eliksirów dziewczynkom pomagała pani Krystyna Czupała, która również zaangażowała się w to przedsięwzięcie.
Po tej dawce relaksu na naszą młodzież czekała uczta kulinarna w postaci świeżutkiej, gorącej pizzy, a po sycącym posiłku piątoklasiści zajęli wygodne miejsca przed świetlicowym ekranem i rozpoczęli filmową przygodę z filmem "Zaginiony pies".
Atmosfera podczas całego wieczoru była niezwykle przyjazna. Każdy z uczestników mógł odpocząć, zrelaksować się i obejrzeć film, który poruszył serca i duszę młodych kinomanów. Wzruszająca historia zaginionego pieska i jego chorego właściciela nauczyła młodzież odpowiedzialności za swoje czyny. Zwróciła też ich uwagę na ważny aspekt przyjaźni, o którą należy dbać i ją doceniać.
Miłe rozmowy i uśmiechy sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili. Wspólnie spędzone godziny upłynęły bardzo szybko i nawet sprzątanie szkolnego korytarza oraz świetlicy w zgranym towarzystwie okazało się przyjemnością.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w organizację wieczoru filmowego. Ta przygoda pozytywnie wpłynęła na integrację zespołu klasowego i na pewno na długo zapadnie w pamięć jego uczestnikom.
Victoria Początek
Młodzi Zawodowcy na start!
14.03.2024W miniony wtorek 12.03. b.r. uczniowie kl. 8 i 7 (w ramach szkolnego doradztwa zawodowego) uczestniczyli w warsztatach Młodzi Zawodowcy na start, zorganizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Podczas kilkugodzinnych warsztatów uczniowie mieli możliwość poznania kilku specjalizacji zawodowych dosłownie „od kuchni”. Pod okiem starszych koleżanek i kolegów oraz nauczycieli zawodów, uczyli się wypiekać babeczki w pracowni gastronomicznej, odbyli musztrę wojskową i kurs z samoobrony wraz z przedstawicielami klas mundurowych, przygotowali własnoręcznie wizytówki w ramach warsztatów z grafiki komputerowej i poligrafii cyfrowej, zapoznali się z zadaniami technika logistyka, fryzjera, technika mechatronika… . Młodzież chętnie i z dużym zaangażowaniem brała udział w tych zajęciach. Wyjazd dostarczył wszystkim wielu wrażeń, a zdobyte podczas zajęć doświadczenia na pewno pomogą podjąć trafną decyzję związaną z wyborem własnej ścieżki kariery zawodowej.
B. Jendruś
Konkurs wielkanocny!
10.03.2024W związku ze zbliżającymi się świętami serdecznie zapraszamy uczniów klas IV - VI do wzięcia udziału w szkolnym konkursie „Wielkanocny decoupage z jajem”.
Co należy zrobić?
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie techniką zdobniczą (decoupage) pisanki wielkanocnej, wykorzystując do tego celu styropianowe jajko i papierową serwetkę. Zachęcam do uruchomienia wyobraźni i wykorzystania rzeczy, które posiadacie w domu.
Co to jest decoupage?
Decoupage to metoda zdobnicza polegająca na przyklejaniu specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek na odpowiednio przygotowane powierzchnie. Efekt, jaki daje ta technika, ma przypominać wzory malowane pędzlem.
Jajka decoupage: co jest potrzebne do ich zrobienia?
Potrzebujesz:
- jajka ze styropianu,
- farby,
- papieru (serwetki) ze wzorami, którymi chcesz ozdobić jaja,
- pędzelka,
- miseczki z wodą,
- kleju do papieru typu wikol,
- lakieru.
Cele konkursu:
- poszerzenie wiedzy z zakresu techniki zdobniczej – „decoupage”,
- aktywizowanie uzdolnień uczniów,
- zachęcenie do ekspresji twórczej,
- rozwijanie zamiłowań technicznych i plastycznych,
- kultywowanie tradycji,
- doskonalenie sprawności manualnej.
Trzy zwycięskie prace zostaną nagrodzone oceną z techniki, a pozostali uczestnicy otrzymają punkty z zachowania.
Na prace konkursowe czekam do 22 marca 2024!
Sabina Nowak
Jak świętowaliśmy Dzień Kobiet?
10.03.2024"Ósmego marca marcowy wiatr
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr
i każdej Pani podawał kwiat!"
W szkolnym kalendarzu czerwonym kolorem zaznaczona jest data 8 marca. Dzień Kobiet jest jednym z tych sympatycznych świąt, w które nasza społeczność uczniowska angażuje się z ogromnym zapałem.
Z tej okazji również w tym roku szkolnym w każdej klasie pojawiły się kwiaty, życzenia, słodkości i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. Wszystkie klasy świętowały ten dzień na swój sposób, ale jedno jest pewne - zarówno uczennice jak i panie podczas tego święta poczuły się wyjątkowo uroczyście. A to wszystko za sprawą chłopców, którzy roztoczyli wokół dam prawdziwie dżentelmeńską aurę i wprawili je w doskonały nastrój.
Grupa chłopców pod dowództwem pana Tomasza Kubika przygotowała repertuar piosenek, życzeń, kwiatów i słodkich upominków i zaprezentowała swój krótki program artystyczny we wszystkich klasach. Występy młodych dżentelmenów zostały nagrodzone uśmiechami, brawami oraz podziękowaniami ze strony dziewczynek i nauczycielek.
To był naprawdę wzruszający czas. Dziękujemy serdecznie!
Victoria Początek
Mój wymarzony pokój
08.03.2024Jak to jest być projektantem wnętrz? Przekonać się o tym mogli uczniowie klas trzecich na lekcjach języka niemieckiego. Ich zadaniem było stworzenie projektu "Mein Wunschzimmer", czyli mój wymarzony pokój, i przeniesienie go... do tekturowego pudełka. Z różnych dostępnych materiałów musieli zbudować meble i inne elementy wyposażenia, a także upiększyć swoje "pokoje" dekoracjami. Pracowali w parach lub samodzielnie i prześcigali się w pomysłach. W niektórych pokojach można dostrzec ogromne łóżka czy telewizory, w innych kwiaty, kolorową pościel, a nawet jaccuzi. Miniaturowe pokoje naprawdę robią wrażenie!
Weronika Węgrzyńska
Kosmiczna przygoda - nasza wizyta w Mobilnym Planetarium
08.03.20246 marca uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną szansę na podziwianie kosmosu bez wychodzenia z sali lekcyjnej.
Na naszej hali sportowej wyrosło mobilne planetarium, w którym odbył się pokaz astronomiczny. Starsze klasy dzięki filmowi "Voyager. Niekończąca się podróż" udały się w najbardziej odległą misję kosmiczną w historii ludzkości. Klasy I - III zobaczyły Magiczny globus - powstawanie nocy i dnia.
Wystrzelone w 1977 roku bliźniacze sondy kosmiczne Voyager 1 i Voyager 2 rozpoczęły swój lot, aby odkryć sekrety najdalszych planet w naszym Układzie Słonecznym.
Ponieważ obie sondy nadal nawigują po rozległej przestrzeni międzygwiezdnej, cały czas przesyłają na Ziemię dane zebrane podczas swoich przygód, pozwalając nam lepiej zrozumieć to niezbadane terytorium. Są niczym dwie butelki wrzucone do kosmicznego oceanu, każda sonda jest wyposażona w pozłacaną płytę zawierającą obrazy, dźwięki, pozdrowienia i muzykę, pokazujące różnorodność życia i kultury na Ziemi.
Mamy nadzieję, że jeśli jakaś obca cywilizacja znajdzie kiedyś te zapisy, będzie w stanie rozszyfrować, zawarte w nich informacje.
Udział w pokazie był niezwykle interesujący, miał on za zadanie zaszczepić wśród dzieci i młodzieży chęć poszerzania wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie. Z pewnością to uczynił.
Planetarium to unikatowe narzędzie dydaktyczne, które w przystępny oraz interesujący sposób zapoznaje uczestników ze zjawiskami astronomicznymi oraz geograficznymi zachodzącymi na niebie.
Ta nietypowa lekcja to doskonała propozycja dla każdego młodego odkrywcy, który chce zrozumieć otaczającą go rzeczywistość.
A. Szewczyk
Smaczna lekcja języka angielskiego ;)
28.02.2024Ostatnio na lekcjach języka angielskiego, przy okazji omawiania tematów związanych z jedzeniem, uczniowie klasy 4 mieli możliwość przygotowania czegoś smacznego. Jedni postawili na kreatywność, tworząc jadalne obrazy i kompozycje, inni przygotowali kolorowe sałatki, a jeszcze inni - kuszące desery. W całej klasie pysznie pachniało, a uczniowie, poza szlifowaniem swoich umiejętności kulinarnych, utrwalili nazwy użytych składników w języku angielskim.
Weronika Węgrzyńska
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
22.02.202421 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego). Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. i ma w swoim założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
To, że język polski - obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego - to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, przekonujemy się każdego dnia.
Sprawia to skomplikowana ortografia i gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski, do których trzeba mieć naprawdę giętki aparat mowy.
Dlatego też Samorząd Szkolny i uczniowie z Kółka Redakcyjnego zaplanowali i przygotowali na ten dzień efektywny i atrakcyjny sposób utrwalenia niełatwej wiedzy o języku polskim, kształcąc przy tym kompetencje kluczowe.
Uczniowie klas I - III mogli sprawdzić swoją znajomość zasad pisowni w krótkim quizie i trzeba przyznać, że świetnie sobie poradzili. Za dobre odpowiedzi były słodkie nagrody .
Na uczniów klas starszych czekał test językowo - ortograficzny. Tutaj należało wykazać się znajomością reguł ortograficznych oraz doskonałą poprawnością językową.
Niektórzy mieli twardy, a nie ciężki orzech do zgryzienia, bo co wybrać: wziąć czy wziąść, poszłem czy poszedłem, ten pomarańcz czy ta pomarańcza. Najtrudniejszym jednak okazało się słowo: "zasuwka" .Mało kto pamiętał, że to wyjątek!
Najlepszą "ekspertką" językowo - ortograficzną okazała się uczennica klasy Vb - Julia Rogawska, II -miejsce zajęła Ewa Przewoźnik z kl.VII, a III - miejsce Filip Rodzewicz i Patrycja Gołębicka z kl.Va.
Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników zabawy.
Nasi uczniowie włączając się w Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego udowodnili, jak ważne jest podnoszenie naszej świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za język ojczysty.
Szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.
A. Szewczyk
Ostatkowe wodzenie niedźwiedzia
15.02.2024We wtorek 13 lutego naszą szkołę odwiedził Ber. Nie był on sam, towarzyszyła mu liczna świta: diabeł, para młoda, baba z wózkiem, śmiertki oraz wiele innych postaci...
Zwyczaj wodzenia niedźwiedzia, zwany także berami czy bakusami, znany był już w średniowieczu. Dawniej był to obrzęd o znaczeniu magicznym. Niedźwiedź i jego towarzysze przedstawili nam krótką historię tego obrzędu w formie wesołego przedstawienia. Ber odwiedził każdą klasę, po to, żeby zabawić uczniów, pochwalić za dobre uczynki, oraz wypisać mandaty. Diabeł i śmiertka postraszyli niegrzeczne dzieci, a kominiarz wymazał wszystkich sadzą. Cyganka wywróżyła nam lepszą przyszłość, a pielęgniarki dały tabletki na szkolny stres. Ksiądz pokropił nas wodą święconą, żebyśmy nie brali przykładu z diabła.
Tego dnia obchodziliśmy również walentynki, więc pielęgniarki korzystając z okazji, rozdały pocztę walentynkową. By zapewnić szczęście w klasie, gospodynie zatańczyły z berem do muzyki, którą pięknie grali uczniowie. SU poprosił Żyda, by zbierał datki na szkolne wydatki.
Ber nie zapomniał odwiedzić pracowników szkoły i powróżyć im na nowy rok. Mamy nadzieję, że wróci do nas w przyszłym roku, bo ważne jest kultywowanie naszej tradycji!
Ta wspaniała impreza została zorganizowana przez uczniów Kółka Historycznego pod kierunkiem jego opiekunki Pani Beaty Jendruś.
Karolina M., Julia Sz. - kl. 7
Czy mundurek szkolny musi być nudny?
12.02.2024Okazuje się, że uczniowie klas piątych mają bardzo ciekawe pomysły na to, jak mógłby wyglądać ich mundurek szkolny. Swoje projekty A school uniform wykonali podczas zajęć. Jedne nastawione na wygodę, inne w stylu sportowym, a także bardzo eleganckie. Wszystkie propozycje są bardzo interesujące. Kto wie, może kiedyś takie mundurki będziemy nosić w naszej szkole? Gratuluję pomysłowości!
Joanna Zganiacz
Oglądamy "Dziady", czyli nasza lekcja obcowania ze sztuką
08.02.2024Przywoływanie duchów? Rozmowy ze zmarłymi? Mickiewicz? Dramat, w którym bohaterowie mówią jakimś "dziwnym" językiem? Nuda i flaki z olejem... Nic z tych rzeczy!
O tym, że teatr również może być ciekawy, na własnej skórze przekonała się niedawno nasza szkolna brać. 7 lutego uczniowie klas VI - VIII wyjechali do Domu Kultury w Dobrodzieniu, by tam w przestronnej, ale niezwykle przytulnej sali obejrzeć spektakl teatralny pt. "Dziady" cz. II. Sztukę przygotowali aktorzy z wrocławskiego teatru "Artenes". Młodzież miała okazję obejrzeć przedstawienie zrealizowane na postawie utworu Adama Mickiewicza, które znajduje się w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych.
Spektakl nie był odzwierciedleniem jednej z nudnych książek. Była to pełna rozmachu i kolorów opowieść o miłości silniejszej niż śmierć. To wciągające widowisko informowało o podziale świata na wyzyskujących oraz wyzyskiwanych, a także o potędze poezji, która ma moc przełamywania wszelkich barier.
Historia w bardzo smaczny sposób została okraszona piękną muzyką, oddającymi nastrój piosenkami, a przesłanie płynące z dzieła dotarło ze zwielokrotnioną siłą do młodych umysłów.
To był spektakularny koncert gry aktorskiej. Niecodzienna, lekko przerażająca muzyka oddawała fenomenalny nastrój utworu. Para unosząca się nad sceną dodawała spektaklowi elementu grozy, co dodatkowo pobudzało emocje widzów.
Uczniowie poznali pogański obrzęd, panujący w XIX wieku w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii. Dowiedzieli się, że jego celem było niesienie pomocy duszom zmarłych ludzi. Przywoływanie duchów miało na celu ulżenie ich cierpieniom i zrozumienie ich win. Ten stary obyczaj był formą połączenia się z tymi, którzy odeszli oraz chęcią ponownego nawiązania kontaktu z nimi.
Czteroosobowa grupa aktorska wiernie odtworzyła pierwowzór dramatu Adama Mickiewicza, wprowadzając widza w zawiłą tematykę pomysłu autora. Dzięki wartości dodanej, którą okazały się fragmenty życiorysu wieszcza narodowego, widzowie mogli dokładniej zrozumieć, co i dlaczego miało miejsce w cmentarnej kaplicy. Szczególną uwagę młodzieży przykuły wyraziste charakteryzacje ptaków oraz widma. Brawurowo zagrana postać strasznego pana również zasługiwała na dodatkowe oklaski. To, co działo się na scenie, było pozytywnym zaskoczeniem dla uczniów. Młodzież zrozumiała, że nie należy zamykać się na taki rodzaj sztuki. Co prawda teatr to nie kino, ale dostarcza tyle samo emocji, wzruszeń i bodźców.
Wyjazd był formą obcowania z kulturą. W naoczny sposób przybliżył uniwersalne wartości dramatu romantycznego, stał się żywą lekcją cennych wskazówek, które warto zapamiętać. Był też osobistą refleksją na temat życia i śmierci, a także konsekwencji, jakie człowiek ponosi za swoje czyny...
Victoria Początek
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie