• Kręgle i ognisko, czyli obchodów dnia chłopaka ciąg dalszy...

            06.10.2023

            4 października uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w kręgielni "POD LASEM" w Kolonowskiem. Celem wyjścia było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów nietypową dyscypliną sportu oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Spotkanie zorganizowane było w ramach obchodów dnia chłopaka i zostało połączone z wieczornym biesiadowaniem przy ognisku. Uczniowie mieli możliwość poznania jeden ze sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu, a także uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.

            Gra w kręgle była dla dzieci wspaniałą rozrywką i oderwaniem się od codziennej nauki. Piątoklasiści świetnie radzili sobie z tą dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów oraz rywalizacja między dwiema drużynami. Pobyt w kręgielni dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

            Jeszcze więcej radości sprawiła dzieciom wspólna biesiada przy ognisku. Samodzielne pieczenie kiełbasek i chleba było nauką radzenia sobie z codziennymi obowiązkami bez pomocy rodziców. Taki własnoręcznie przygotowany posiłek wyjątkowo smakował piątoklasistom, gdyż niektórzy zjedli podwójne, a inni nawet potrójne porcje.

            Spotkanie integracyjne zakończyło się wspólnym karmieniem ryb hodowlanych, pływających w pobliskim stawie oraz zabawą na placu zabaw. Nie obyło się również bez sesji zdjęciowej, do której uczniowie chętnie pozowali. To była niezapomniana przygoda.

             

            Victoria Początek

          • Hejter! - czy warto niszczyć życie innym?

            04.10.2023

            Hejt to zjawisko obecnie już powszechne, a przy tym szkodliwe i groźne. Definicja hejtu jest prosta: to przekraczanie ustalonych norm społecznych, obrażanie i poniżanie innych ze względu na wygląd, pochodzenie czy poglądy.

            2 października mieliśmy okazję zobaczyć spektakl pt. „Hejter”.

            Został on zrealizowany przez aktorów z Teatru Profilaktycznego Alert. Cyberprzemoc, kradzież tożsamości i obrażanie w Internecie to problemy, z którymi każdy może się spotkać i będzie musiał sobie z nimi radzić.

            Spektakl pokazał nam, do czego może doprowadzić działanie hejtera.

            Główny bohater przedstawienia, Gerard, aby osiągnąć upragnioną pracę i awans, dopuścił się wielu złych czynów.

            Najpierw ukradł Alicji - swojej koleżance z pracy,  rękopis scenariusza i użył go do własnych celów.

            Potem przez jego haniebne działanie - czyli ohydne wpisy w Internecie,  rozpadło się życie jego szefa Huberta.

            Mogliśmy zaobserwować, jak poprzez ciągłe kłamstwa i manipulacje zmieniała się relacja głównego bohatera z jego dziewczyną.

            Życie w ciągłym kłamstwie doprowadziłoby go do śmierci samobójczej, gdyby w porę się nie opamiętał.

            Ważne jest uświadomienie, że hejt w Internecie jest szczególnie groźny dla dzieci i nastolatków, ponieważ najmłodsi nie mają jeszcze wykształconych skutecznych mechanizmów obronnych. Nie wiedzą, jak bronić się przed zaszczuciem, nadmiernym stresem i smutkiem, a wszelkie krytyczne komentarze biorą do siebie. .

            Dzięki pogadance, która odbyła się po spektaklu, wiemy, że za hejtowanie w Internecie grożą grzywny, a nawet więzienie, poznaliśmy też numer telefonu organizacji, która zajmuje się problemem przemocy w Internecie.

            To było bardzo pouczające wydarzenie.

             

             

            Julia, Paulina, Maja, Karolina, Tomek - kl. 7

            A. Sz.

          • Teatralnie o profilaktyce

            02.10.2023

            Październik przywitaliśmy niezwykle kulturalnie, gdyż od razu pierwszego dnia miesiąca wyruszyliśmy do Kinoteatru w Zawadzkiem na przedstawienie profilaktyczne pt. „Dzieci@sieci” przygotowane przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Ten niezwykły spektakl opowiadał o współczesnej młodzieży, która od najmłodszych lat wychowuje się w środowisku medialnym i jest przyzwyczajona do otaczającej nas wirtualnej rzeczywistości.

            W dzisiejszych czasach aktywność medialna dzieci bywa coraz bardziej ryzykowna i niepokojąca. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z mocy zagrożeń czekających na nich wirtualnej przestrzeni. Spektakl uczy przede wszystkim tego, w jaki sposób należy uświadamiać dzieci, że Internet może okazać się niebezpieczny. Aktorzy z teatru Alert pokazują, w jaki sposób rozmawiać z młodzieżą, jednocześnie ucząc ich funkcjonowania we współczesnej sieciowej rzeczywistości.

            Uczniowie klas IV-VI mieli okazję obejrzeć ciekawą historię, pełną zabawnych sytuacji i zaskakujących rozwiązań oraz sytuacji, z którymi mogą się na co dzień spotkać podczas surfowania w sieci. Spektakl podkreślił również walory przyjaźni, opowiadał o radzeniu sobie z przeciwnościami, o akceptacji i niezastąpionym, realnym kontakcie z drugim człowiekiem. Najważniejszym przesłaniem grupy teatralnej było jednak pokazanie, że nie można nadmiernie ufać komuś, kto siedzi po drugiej stronie komputera. Przedstawienie miało przestrzec młodych ludzi przed beztroską w wirtualnym świecie i pokazało konsekwencje czyhających w nim zagrożeń. Spektakl nawiązywał także do cyberprzemocy oraz konsekwencji, jakie niesie ze sobą podszywanie się pod innych w Internecie.

            Nasi uczniowie wzięli również udział w warsztatach edukacyjnych po spektaklu i wspólnie stworzyli kodeks posługiwania się Internetem. Poznali również telefony alarmowe, aby w przypadku zagrożenia cyberprzemocą wiedzieli, gdzie mogą zwrócić się o pomoc. To była niezwykle cenna i pouczająca lekcja.

             

            Victoria Początek

          • XXIII RAJD ROWEROWY PTTK ŚCIEŻKAMI GMIN DOLINY MAŁEJ PANWI „JESIEŃ 2023” I IX RAJD ŚLADAMI PETERA SCHRATA

            05.10.2023

            W sobotnie przedpołudnie 30.09. czterdziestoosobowa grupa miłośników turystyki rowerowej z naszej szkoły, pod opieką 5 rodziców i nauczycieli : p.I.Cierpich, p.J.Zganiacz i p.B.Jendruś, wyruszyła na trasę XXIII Rajdu Rowerowego Wokół Gmin Doliny Małej Panwi „ Jesień 2023” i IX Rajdu Śladami Petera Schrata, organ. przez OZ PTTK „ Huta Andrzej” w Zawadzkiem, przy współpracy BiCK w Kolonowskiem.

            Miało być inaczej, i dłuższa trasa, i słoneczna pogoda, ale jak to w życiu bywa, plany czasami trzeba korygować. Deszczowa aura wymusiła późniejszy start i skrócenie zaplanowanej trasy. Zamiast wycieczki malowniczą, leśną Drogą Ceglarską do Osieka, na Kasztal, wyruszyliśmy śladami legendi miejsc historycznych w naszej gminie, a pewnie też śladami Petera Schrata –myśliwego z powieści Georga Hauptstocka, a zarazem patrona tegorocznego rajdu.

            Kim był Georg Hauptstock oraz jego literacki bohater, piewca piękna Doliny Małej Panwi-Peter Schrat, dowiedzieliśmy się z opowieści słowno-muzycznej pana Józefa Kotysia, który zaprosił nas na krótką prelekcję przy kościele ewangelickim w Fosowskiem. Stamtąd już niedaleko do mety naszego rajdu na przystani kajakowej „NATURA 24”.

            Po oficjalnym otwarciu rajdu przez organizatorów z OZ PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem i BiCK w Kolonowskiem oraz przywitaniu drużyn młodzieżowych i seniorów z Zawadzkiego, Staniszcz Małych-Spóroka, Kolonowskiego i Strzelec Opolskich, uczestnicy mogli posilić się pysznymi kiełbaskami, by potem przystąpić do wspólnej zabawy i konkursów sprawnościowych. Młodzi turyści, jak zawsze chętnie wzięli w nich udział. Wśród nagrodzonych uczestników znaleźli się i przedstawiciele naszej szkoły :

            • w wyścigu rowerowym kl. I – V:  Gracjan Romańczuk  III m.

                                                                           Adam Pallek V m.

                                                                          Lena Żyłka VI m.

            • w wyścigu rowerowym kl. VI – VIII: Aleks Foryś  II m.

                                                                          Marek Czupała

            • w konkursie rzutu lotkami: Jakub Wrzodak – I m.

                                                                 Emilia Dudarewicz – II m.

                                                                 Artem Protsenko – IV m.

                                                                Jakub Śmieszkoł – VII m.

            • w konkursie rzutu piłeczkami: Julia Szymik – V m.

                                                                      Adam Miemiec – VI m.

                                                                      Patryk Joszko – VIII m.

            Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy.

            Po wręczeniu uczniom nagród, a drużynom – pucharów, odbyła się loteria fantowa. Niestety nikt z nas nie posiadał „szczęśliwego numerka”, ale niektórzy spośród uczestników mieli jeszcze okazję wygrać drobne upominki w quizie dot. znajomości ciekawych miejsc na przebytej trasie.

            Pełni wrażeń, już w promieniach słońca, uwieczniliśmy swój udział w rajdzie PTTK-owskim

            na pamiątkowej fotografii i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

            To ostatni w tym roku oddziałowy rajd rowerowy, przeprowadzony  w ramach ogólnopolskiej Sztafety Pokoleń, pod hasłem „Wędruj z nami”.

            Zapraszamy na kolejne PTTK-owskie wyprawy  w przyszłym roku.

             

             

            Opiekun SKKT PTTK

            Beata Jendruś

          • Dzień Chłopaka na sportowo i nie tylko :)

            05.10.2023

                     Jak wszystkim wiadomo, sport to zdrowie, dlatego w tym roku Dzień Chłopaka świętowaliśmy  na sportowo i troszkę  wcześniej, bo w piątek, 29 września.

                     Tego dnia nasza szkoła zapełniła  się sportowcami, najwięcej było chyba piłkarzy, ale można było spotkać też reprezentantów innych dyscyplin sportowych.

                     Samorząd Szkolny przygotował wiele niespodzianek dla wszystkich chłopców , np. słodycze, życzenia i  quiz  z wiedzy sportowej z nagrodami. Okazało się, że wśród nas  są znawcy nie tylko piłki nożnej!

             

                     To jednak nie był  koniec świętowania,  gdyż każda klasa miała inny pomysł na spędzenie tego święta.

                     I trzeba przyznać, że to były świetne pomysły.

             

            Oto, jak klasy świętowały.

             

                      Pierwsza klasa obchodziła Dzień Chłopaka w swoim gronie. Solenizanci dostali koszule z origami oraz breloczki z imionami. Wszyscy świętowali przy słodkim poczęstunku, a na sam koniec skorzystali z toru przeszkód, który przygotowała klasa 5a.

             

                     W 2a dziewczynki zaśpiewały chłopakom STO LAT oraz dostali laurki oraz lizaki. W klasie zostały też rozegrane różne konkursy.

             

                     Klasa 2b spędziła to święto w nowej świetlicy szkolnej, w której się wszyscy razem bawili. Oczywiście było sto lat, prezenty. Później chłopcy zagrali na hali sportowej w piłkę nożną.

             

                     Chłopaki z 3a dostali od dziewczynek prezenty.

             

                     3b spędziła Dzień Chłopaka na pikniku. Były tam różne zabawy, poczęstunek oraz oczywiście prezenty.

             

                     Dziewczyny z klasy 4 przygotowały kalambury, w których chłopacy musieli odgadnąć, o którego z nich chodzi. Były także zagadki np. jaka to marka samochodu?

             

                     Dziewczyny z  5a przygotowały swoim chłopcom tor przeszkód, w którym były fizyczne zadania, test sprzątania  i wieszania prania. Później klasa także świętowała na kręgielni i przy ognisku.

             

                      Klasa 5b świętowała Dzień Chłopaka na pikniku na ,,Starym Polu”.  Spędziła tam wspaniale czas na świeżym powietrzu, w pięknym otoczeniu przyrody. Chłopcy musieli wykonać 6 trudnych zadań, np. ułożyć choreografię do piosenki, powiedzieć dowcip, który rozśmieszy Paulinę (nie było to proste).

                     Wykonanie  wszystkich  poleceń doprowadziło ich do nagrody, którą okazały się niezwykłe skarpety i słodycze :).

             

                     Klasa 6 grała w Familiadę oraz świętowała przy ognisku.

             

                     Dziewczyny z klasy 7 zorganizowały podchody wokół terenu szkoły, były także prezenty. Wieczorem wszyscy spotkali się w szkolnej świetlicy, gdzie razem oglądali film. Była również pyszna pizza :).

             

            Wszystkim klasom gratulujemy kreatywności :)

             

                                                                                                          Samorząd Szkolny

             A. Sz.

          • Wyjazd do kina

            24.09.2023

            20 września klasy drugie z wychowawcami  wyjechały do kina Helios w Opolu na film „O psie, który jeździł koleją”. Ta bardzo wzruszająca opowieść nawiązuje do znanej lektury szkolnej o tym samym tytule. Głównymi bohaterami filmu są 11-letnia Zuzia, borykająca się z ciężką chorobą serca i owczarek podróżujący pociągami od Krakowa po Gdańsk. Dziewczynkę czeka trudna i bardzo kosztowna operacja  za granicą. Wielka przyjaźń dziecka z psem pomaga jednak pokonać wszystkie problemy.

            Po kinie dzieci posiliły się w ulubionym przez wszystkich Mc Donalds'ie. Ostatnim przystankiem było Jezioro Średnie w Turawie. Tu, dzięki pięknej, słonecznej pogodzie nasi podopieczni świetnie bawili się na placu zabaw. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

             

            Alina Sandorska

          • Poszukiwacze złota i siła przyjaźni

            24.09.2023

            Wielu z nas marzy o wielkiej przygodzie i znalezieniu skarbu. Rzadko kiedy te marzenia stają się rzeczywistością, jednak to udało się bohaterowi filmu przygodowego pt. "Kompas szkieletora", na  który wybraliśmy się 20 września. Nasza wyprawa do kina była bardzo udana, gdyż w planach mieliśmy nie tylko obejrzenie filmu, ale i spacer nad Jeziorem Turawskim, i wizytę w Mc Donaldzie. Lubimy takie wycieczki, gdy edukacja łączy się z rekreacją. Film przeniósł nas w czasy XIX - wiecznej Ameryki, kiedy to rozpoczęła się "gorączka złota" i pokazał nam, że gdy jesteśmy odważni i mamy przyjaciół, możemy osiągnąć nasz cel. Nie możemy się również poddawać, tylko walczyć do końca.

            Jezioro Turawskie oczarowało nas swoim pięknem, otoczeni wspaniałą przyrodą mogliśmy się relaksować i bawić na świeżym powietrzu. Przyjemne chwile spędzone razem z pewnością zostaną w naszej pamięci. Z niecierpliwością czekamy na następną wycieczkę.

            Klasa 5 b

            z wychowawczynią

          • Narodowe czytanie

            21.09.2023

            Już od początku nowego roku szkolnego nauczyciele i uczniowie naszej szkoły rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa i włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Ta impreza jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość słowa pisanego oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  

            Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie oraz nauczyciele wzięli aktywny udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, które w naszej szkole miało miejsce 20 września br.

            Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji, z którego płynął niezwykle wartościowy przekaz:

            "Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności".

            Widzowie obejrzeli również dwa krótkie filmy, w których Para Prezydencka czytała fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, a także zachęcała do wzięcia udziału w akcji.

            Podczas uroczystości panowała niezwykle dostojna, podniosła atmosfera, a to wszystko za sprawą naszych wspaniałych lektorów, w których wcielili się wybrani nauczyciele na czele z panią dyrektor - Elżbietą Cieślą oraz uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego. Przy odrobinie wyobraźni i odpowiedniej scenografii nasz szkolny korytarz na dwie godziny stał się fragmentem dziewiętnastowiecznego Grodna.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym za chwile wzruszeń, jakich nam dostarczyli, czytając jeden z najważniejszych rozdziałów "Nad Niemnem", poświęcony spotkaniu Justyny i Jana oraz ich wyprawie na Mogiłę. Sprostanie stylowi pisarki było sporym wyzwaniem, jednak nasi artyści poradzili sobie z nim doskonale. Uroczystość miała na celu postawić na słowo „czytanie”, podkreślić je i zaakcentować. Organizatorkom zależało, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść wysłuchanego tekstu. W zrozumieniu tego dość trudnego języka miały młodzieży pomóc historyczne stroje oraz nastrojowe dekoracje. Urozmaiceniem uroczystości były fragmenty muzyczne przygotowane i odśpiewane przez uczniów, a także scenka zaplatania wianków nad tytułową rzeką powieści Orzeszkowej. Dzięki organizacji tej nietuzinkowej akcji nasza szkoła również dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu.

             

            Victoria Początek

        • "Z ekologią za pan brat"
          • "Z ekologią za pan brat"

            26.09.2023

            15 września grupa czwartoklasistów wraz z opiekunami: p. B. Derengowską i p. Elżbietą Cieślą  wyruszyła pociągiem  na warsztaty ekologiczne do Ozimka. Ich organizatorem było Stowarzyszenie LGD „Kraina Dinozaurów”. Na miejscu czekało na nas 15 stoisk, gdzie mogliśmy zgłębiać i uporządkować wiedzę ekologiczną. Prowadzący w ciekawy i atrakcyjny sposób przekazywali wiedzę ze swojej dziedziny. Największą popularnością cieszyło się stoisko z wykorzystaniem energii słonecznej. Napędzane promieniami słonecznymi roboty były wielką frajdą dla uczestników. Dopisywała zarówno pogoda, jak i  humory. Wszyscy pięknie się bawili.  Około  14.30 zmęczeni ale pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.  

                                                                                                                                       B. Derengowska - Kałwak

          • Spotkanie z policjantem

            18.09.2023

            15 września klasę 1 odwiedził pan policjant. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole oraz poza nią. Dzielnicowy przeprowadził z dziećmi rozmowę m.in. na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kontaktów  z osobami obcymi. Nasi pierwszoklasiści wykazali się sporą wiedzą dotyczącą poruszanych tematów. Dziecięca ciekawość i dociekliwość dyktowały wiele pytań. Najciekawsze były te wypływające z wyobraźni np. Czy złapał pan już złodzieja przebranego za policjanta? Spotkanie było bardzo pouczające i wartościowe. Dziękujemy.

             

            Diana Bugajewska

          • Wszyscy mamy talenty

            18.09.2023

            15 września obchodzony jest Dzień Kropki. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów i pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą odwagę, by powiedzieć o tym światu. W klasie 1 odkryto i dostrzeżono tego dnia wiele talentów np. talenty kodowania, spostrzegawczości, staranności, plastyczne i in. Celem podjętej inicjatywy było rozwijanie wśród uczniów poczucia własnej wartości, kreatywności i odkrywanie ich mocnych stron. A wszystko to miało dodać naszym pierwszoklasistom odwagi i przekonania, że szkoła i nauka nie są takie straszne, że wiele zależy od nas samych i naszego zaangażowania. To był wyjątkowy dzień, który zakończyliśmy wspólnym wnioskiem: O talenty trzeba dbać, należy je rozwijać i nie zdziwić się, gdy pojawią się kolejne...:) I tego życzymy naszym wszystkim uczniom: rozwijajcie swe talenty, odkrywajcie mocne strony.

             

            Diana Bugajewska

          • Mamy nowy samorząd

            24.09.2023

            11 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Podstawowym zadaniem samorządu jest aktywizowanie uczniów do działalności społecznej, nauka odpowiedzialności oraz inicjowanie zadań  twórczych.

            Przedstawiciele klas IV - VIII przedstawili się i zaprezentowali swoje „programy wyborcze”.  Następnie odbyło się głosowanie, które było tajne.

            Po oddaniu głosów, nastąpiło liczenie, nad którym pieczę sprawowała opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. A. Szewczyk.

            Największą liczbę głosów uzyskała uczennica klasy VII Karolina Muszkiet i to ona została przewodniczącą szkoły. Na jej zastępcę wybrano Julię Szymik z klasy VII.

            Skarbnikiem został Adam Rathmann z klasy V b.

            Wybrani zostali również członkowie sekcji redakcyjnej; Judyta Pach kl. VI, Janek Grabowski, kl. VI, Natalia Knabel, kl. V a i Julianna Czupała, kl. V a.

            Nowy samorząd planuje już wiele nowych akcji i  zapewnia, że pod jego rządami będzie się Wam lepiej „żyło” w naszej szkole.

            Jeśli macie jakieś propozycje, pomysły lub problemy, możecie je zgłaszać Waszej nowej przewodniczącej Karolinie.

             

            Opiekun S. U.

            A. Szewczyk

          • Aby telefon nie był jedyną przyjemnością człowieka...

            14.09.2023

            Telefon komórkowy we współczesnym świecie stał się nieodłącznym elementem życia człowieka. Dawno już minęły czasy, w których telefon służył wyłącznie do wykonywania połączeń. Dziś używamy tego urządzenia do wszystkiego – słuchania muzyki, oglądania filmów, surfowania po Internecie, robienia zakupów online, robienia zdjęć i nagrywania filmów. To małe multimedialne centrum rozrywki, które można schować do kieszeni i zawsze pozostawać w kontakcie ze światem.

            Dzieci już od najmłodszych lat interesują się tym wyjątkowym osiągnięciem techniki, co niestety nie wpływa korzystnie na ich rozwój. Coraz więcej czasu przebywają w wirtualnym świecie, co może skutkować uzależnieniem od tego małego, sprytnego urządzenia. Jak się okazuje, istnieje bardzo cienka linia pomiędzy używaniem telefonu a jego nadużywaniem. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu problemowi.

            Uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego mówią takiemu zachowaniu stanowcze NIE!!! Przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI stworzyli krótki spot, ostrzegający przed uzależnieniem od "komórki".

            Obejrzyj nagrany przez nas film i zobacz, jak w inny, przyjemny sposób można aktywnie spędzać czas bez telefonu.

             

            Victoria Początek

          • Kolorowa świetlica

            09.09.2023

            5 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy  mieli okazję przebywać w nowej świetlicy szkolnej, którą zawdzięczamy ogromnemu zaangażowaniu i pracy rodziców.

            To piękne pomieszczenie usytuowane jest na parterze i zostało przystosowane do zabawy i nauki. Przytulna, domowa aranżacja w postaci miękkich puf, poduch, foteli, piankowych puzzli, dywanu oraz drewnianych domków - teatrzyków sprzyja wypoczynkowi i rozrywce. Natomiast do nauki zaprojektowano stoliki z wygodnymi krzesełkami oraz ogromnych rozmiarów tablicę interaktywną, która posłuży naszym milusińskim zarówno do rozwoju intelektualnego jak i dostarczy wiele innych bodźców tak potrzebnych młodemu człowiekowi. Ściany świetlicy zdobią piękne naklejki z wizerunkami gór, które wpasowują się w obecnie bardzo popularny trend skandynawski. Całe pomieszczenie zrobiło na uczniach ogromne wrażenie i już od pierwszych chwil użytkownicy świetlicy poczuli się w niej jak w dobrze wyposażonej bajlandii. Nie od dziś wiadomo, że odpoczynek po nauce jest potrzebny, a zabawa jest najlepszą formą rozwoju dzieci, więc nowa świetlica okazała się "strzałem w dziesiątkę".

            W koszty wyposażenia świetlicy w meble, komputery i sprzęt audiowizualny oraz pozostałe atrakcje zaangażowana była Rada Rodziców, za co zarówno uczniowie jak i nauczyciele są ogromnie wdzięczni. Doceniamy inicjatywę wszystkich zaangażowanych w ten projekt osób. Nowa świetlica na pewno spełni swoje zadanie, a przebywanie w niej będzie dla naszych uczniów ogromną przyjemnością.

             

            Victoria Początek

          • Sięgaj gwiazd

            09.09.2023

            „Sięgaj gwiazd”! – pod takim hasłem 04 września 2023 r. odbyło się w naszej szkole rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024.

            O godzinie 8.30 uczniowie i pracownicy szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej. Następnie w szkole odbył się apel, na którym pani dyrektor szkoły powitała uczniów, wszystkich pracowników  naszej szkoły oraz licznie zgromadzonych rodziców. Pani dyrektor zapoznała zebranych z organizacją pracy szkoły oraz przywitała nowych nauczycieli. Pierwszoklasiści, nasi najmłodsi uczniowie, otrzymali legitymacje szkolne, a od klas drugich bukiety kwiatów. Na koniec pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia dobrego roku szkolnego, sukcesów w nauce podczas pokonywania „drogi do gwiazd”.

            Po apelu wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich sal na krótkie spotkanie z wychowawcami. Na uczniów klasy pierwszej czekały w sali miłe niespodzianki – tyty przygotowane przez rodziców.

             

            Alina Sandorska

          • GODZINY DOSTEPNOŚCI NAUCZYCIELI W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

            09.09.2023

            Barton - Kaliciak Mirela              - czwartek 8.40 - 9.40 co drugi tydzień

            Biegańska Agnieszka                 - poniedziałek 14.45 - 15.45

            Bugajewska Diana                      - wtorek 16.15 - 17.15

            Cieśla Elżbieta                             - poniedziałek 14.30 - 15.30

            Cierpich Iwona                             - poniedziałek 15.15 - 16.15

            Derengowska – Kałwak Beata    - poniedziałek 15.15 - 16.15

            Eichhorn Izabela                          - wtorek 14.30 - 15.30

            Jendruś Beata                              - środa 15.45 - 16.45

            s. Sawiana                                    - poniedziałek 14.00 - 15.00

            Kubik Tomasz                               - środa 15.30 - 16.30

            Kurek Sylwia                                 - czwartek 9.50 - 10.50 co drugi tydzień

            Leja-Kaufmann Dorota                 - piątek 16.05 - 17.05

            Mrozik Magdalena                         - czwartek 14.30 - 15.30

            Nowak Sabina                                - czwartek 14.30 - 15.30

            Początek Victoria                           - czwartek 15.20 - 16.20

            Riedel - Nożownik Izabela             - wtorek 7.30 - 8.00

            Rathmann Cecylia                          - poniedziałek 15.20 - 16.20

            Sandorska Alina                             - wtorek 14.00 - 15.00

            Sandorski Roman                           - czwartek 14.30 - 15.30

            Szewczyk Anetta                             - środa 15.45 - 16.45

            Węgrzyńska Weronika                    - czwartek 14.40 - 15.40

            Zganiacz Joanna                             - czwartek 14.30 - 15.30

             

          • KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

            07.09.2023

            4 września                         - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

            11 września                        - zebranie rodziców godz. 1800

              października                     - pasowanie uczniów klas pierwszych

            2, 3 listopada                     - dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych

            11 grudnia                          - konsultacje dla rodziców uczniów zagrożonych  w ramach godzin dostępności

            23 grudnia -1 stycznia         - przerwa świąteczna

            8 stycznia                             - rada klasyfikacyjna

            12 stycznia                           - zebranie ogólne rodziców godz. 1800

            15 - 28 stycznia                    - ferie zimowe

            28 marca - 2 kwietnia            - wiosenna przerwa świąteczna

            2 maja                                   - dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych

            13 maja                                - konsultacje dla rodziców uczniów zagrożonych  w ramach godzin dostępności

            14, 15, 16 maja                    - egzamin ósmoklasisty (dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla 

                                                                                               uczniów klas I - VII)

            17 maja                                 - dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych

            31 maja                                  - dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych

            14 czerwca                             - rada klasyfikacyjna

            18 czerwca                             - egzaminy sprawdzające

            21 czerwca                             - koniec roku szkolnego

            26 czerwca                             - rada podsumowująca

            26 sierpnia                             - egzamin poprawkowy

             

          • POŻEGNALIŚMY ABSOLWENTÓW

            27.06.2023

            Jak co roku świętowanie ostatniego dnia szkoły rozpoczęliśmy mszą świętą. Oficjalna część odbyła się oczywiście w szkole, gdzie uczniowie z rąk swoich wychowawców mogli otrzymać upragnione świadectwo zakończenia roku szkolnego, które jest biletem do rozpoczęcia najprzyjemniejszego okresu w życiu każdego ucznia, czyli wakacji.

            W uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 oraz pożegnania uczniów klasy ósmej wzięli udział uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście. Część oficjalną uświetniło pełne gratulacji i życzeń przemówienie Pani Dyrektor - Elżbiety Cieśli, skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli. Kierując słowa do naszych absolwentów, nawiązała do słów polskiego wieszcza - Adama Mickiewicza. Cytując jego twórczość, zaznaczyła, że "Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami". Podkreśliła również, że absolwenci przeszli przez wszystkie szczeble edukacyjnej drabiny, po to, aby rozpocząć nowy etap w swoim życiu, do którego każdy miał szansę dobrze się przygotować.

            Część oficjalną zakończyło wręczenie dyplomów, świadectw z wyróżnieniem oraz nagród. Absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.

            W związku z zakończeniem roku szkolnego i rozpoczynającymi się wakacjami swoje gratulacje i życzenia do wszystkich uczniów i nauczycieli skierował również Burmistrz Kolonowskiego - Norbert Koston. Wręczył on także stypendia uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w różnych dziedzinach nauki i sportu.

            Po części oficjalnej ósmokladiści zaprezentowali Koncert Życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły. Były piosenki, wiersze, podziękowania i kwiaty. Takie wzruszające momenty są obowiązkowym elementem w życiu szkoły. Niektórzy uczniowie w kąciku ocierali łzy, inni z niepewnością patrzyli w przyszłość. Wszyscy jednak zgodnie przyznali, że to był ciekawy i intensywny okres w ich życiu, którego nigdy nie zapomną. 

            Drodzy Absolwenci!

            Pamiętacie, że jesteście fantastycznymi, młodymi ludźmi, przed którymi świat stoi otworem. Życzymy Wam powodzenia, zadowolenia ze swoich wyborów oraz zdobywania wielu nowych doświadczeń i przeżywania sukcesów, a przede wszystkim wiary we własne możliwości na dalszych etapach Waszej edukacyjnej wędrówki.

             

            Victoria Początek

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
      • 77 46 11 126
      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland