Biblioteka/Pedagog - zachęcamy do odwiedzin :).
Szkoła z Gigantami
04.05.2021Drodzy uczniowie! Już w maju możecie wziąć udział w webinarach 👨💻 "Szkoła z Gigantami: Programowanie w 4 wymiarach gamingu", w trakcie których, w zależności od grupy wiekowej, w Scratchu przeniesiecie się do świata gier lub stworzycie własne strony internetowe nawiązujące do Waszych ulubionych gier. Ale to nie wszystko!
🧮 "Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty i maturzysty" to część webinarów, w trakcie których będą omawiane i rozwiązywane zadania, jakie mogą wystąpić na tych ważnych egzaminach!
Biorąc udział w "Szkole z Gigantami" możemy wspólnie zawalczyć o nagrody dla całej szkoły, a także o voucher na kurs programowania dla jednego z Was!
Dołączcie do wydarzenia na Facebooku, aby Was nic nie ominęło! https://www.facebook.com/events/356646989038340/
Sprawdźcie szczegóły i wypełnijcie indywidulanie formularz zapisowy, aby zarezerwować miejsce na wybranych zajęciach: szkolazgigantami.pl
Na zajęcia zapraszają @Giganci Programowania.
Zapraszamy,
zespół Gigantów Programowania
„Wiwat maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj!”
29.04.2021Od momentu uchwalenia Konstytucji minęło 230 lat. Z okazji tej okrągłej rocznicy uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawczynią Victorią Początek przygotowali wirtualny apel przypominający historię tego ważnego wydarzenia.
Kilka słów o historii
Podpisanie Konstytucji 3 Maja w 1791 r. było przełomowym precedensem w historii naszego kraju. Została ona uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Była to najważniejsza reforma tego Sejmu. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.
Zachęcamy do obejrzenia apelu w całości - filmik
KONKURSY MAJOWE
01.05.2021I
KONKURSY zw. z 100. rocznicą powstań śląskich
1/ KONKURS dla uczniów klas IV-VIII
Przygotuj planszę, fotorelację pt.
„ŚLADY WYDARZEŃ, PAMIĄTKI ZWIĄZANE Z POWSTANIAMI ŚLĄSKIMI 1919-20-21
W NASZEJ GMINIE I W WOJ. OPOLSKIM”
Szukamy w naszej gminie, województwie opolskim śladów wydarzeń zw. z walkami powstańczymi,z plebiscytem 1921 r., pamiątek z okresu powstań śląskich i plebiscytu…
/zdjęcia: grobów powstańców, tablic, pomników upamiętniających powstania śląskie, muzeów,wystaw, pamiątek po powstańcach itp./
2/ KONKURS dla uczniów klas VI-VIII
- na najciekawszą prezentację dot. 3 powstań śląskich 1919-20-21 i plebiscytu 1921 r.
lub konkretnych postaci - bohaterów powstań śląskich
/może mamy w naszej miejscowości, gminie takie postacie???/.
3/ KONKURS dla uczniów klas I-III
- spośród zaproponowanych przez IPN „kolorowanek” wybierz jedną
i ją pokoloruj, zapoznaj się z opisem obrazka;
Książeczka z obrazkami do pokolorowania w załączeniu - kolorowanka
---------------------------------------------------------------------------------------
Zdjęcia prac, prezentacje proszę przesłać na adres e-mailowy:
b.jendrus@pspkol.onmicrosoft.com lub przynieść do szkoły, po powrocie do zdalnej nauki - do dnia 30 V do naucz. historii p. B. Jendruś
/uczniowie klas I-III mogą przekazać wychowawcom/.
Prace proszę podpisać (imię, nazwisko, klasa)
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, a za udział w konkursach -uczestnicy otrzymają punkty z zachowania lub oceny z historii.
II
KONKURSY zw.
z 230 rocznicą Uchwalenia
Konstytucji 3 Maja
1/ KONKURS FOTO dla wszystkich uczniów
„BIAŁO-CZERWONA POLSKA”
- konkurs foto na najciekawsze zdjęcie przedstawiające Was lub przedmioty, miejsca, przyrodę wokół Was TYLKO w BIAŁO - CZERWONYCH barwach.
-------------------------------------------------------------------
Podpisane zdjęcia /imię, nazwisko, klasa/ - przesłać do 15 V na adres: b.jendrus@pspkol.onmicrosoft.com
2/ KONKURS dla kl. IV-VIII
Uczniowie klas IV-VIII obejrzyjcie FILM poświęcony uchwaleniu KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r.
LINK: https://www.nck.pl/aktualnosci/konstytucja-3-maja-animacja-edukacyjna
i podpiszcie postacie – zaznaczone odpowiednio numerkami
na obrazie Jana Matejki „KONSTYTUCJA 3 MAJA”
-------------------------------------------------------------------------------
Wykonane zadanie konkursowe – obraz z podpisanymi uczestnikami wydarzenia – przesłać do 15 V na adres: b.jendrus@pspkol.onmicrosoft.com
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, a za udział w konkursach -uczestnicy otrzymają punkty z zachowania lub oceny z historii.
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
01.05.2021230. rocznica uchwalenia
KONSTYTUCJI 3 MAJA
W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja została uchwalona w 1791 r. przez Sejm Czteroletni, pod nazwą „Ustawa Rządowa”. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki- spisaną ustawą zasadniczą. Była odważną próbą naprawy państwa, zreformowania ustroju upadającej Polski szlacheckiej w duchu nowych ideałów oświeceniowych i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, zreformowała ustrój, przekreślając prawa kardynalne, narzucone przez obce mocarstwa. Wprowadzała zasadę trójpodziału władzy na: prawodawczą-Sejm, wykonawczą-Straż Praw i sądowniczą, regulowała zagadnienia religii panującej, statusu szlachty i ziemiaństwa, mieszczan, chłopów, sprawy wojska. Została obalona w wyniku zbrojnej interwencji Rosji, która wypowiedziała Polsce wojnę w 1792r., a w 1793r. Rosja i Prusy dokonały II rozbioru Polski.
100. rocznica powstań śląskich
01.05.2021100 ROCZNICA
III Powstania Śląskiego
W maju obchodzimy setną rocznicę III Powstania Śląskiego,
w którym Polacy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska
do odrodzonego po I wojnie św. państwa polskiego
Trzecie Powstanie Śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów (1919-20-21) polskiej ludności na Śląsku.
Jego efektem było przyznanie Polsce większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano.
III powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, walki trwały dwa miesiące.
Plebiscyt na Górnym Śląsku
Wybuch 3 powstania poprzedził plebiscyt/głosowanie ludności, który odbył się 20 marca 1921 roku.
Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość - 40,3% uprawnionych.
Zdecydowano więc o przyznaniu prawie całego obszaru Śląska - Niemcom, do Polski miały należeć tylko 2 powiaty: pszczyński i rybnicki.
Nie pogodzili się z tą decyzją Polacy, zdecydowali o podjęciu działań zbrojnych i wybuchu kolejnego, trzeciego powstania.
Wybuch III powstania śląskiego
W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. rozpoczęło się III powstanie. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy – Wojciech Korfanty.
Powstańcy początkowo zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, ale później musieli stoczyć jeszcze wiele bitew o zachowanie zdobytego terenu.
Najpoważniejsze, najkrwawsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny,
co upamiętnia Pomnik Czynu Powstańczego i wystawy tematyczne w Muzeum Czynu Powstańczego. Walki powstańcze trwały do lipca 1921 r., kiedy to walczące ze sobą strony - rozdzieliły wojska międzysojusznicze i ogłosiły zakończenie powstania.
W III Powstaniu Śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków, poległo ponad 1200 powstańców.
Podział Górnego Śląska
W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska.
Z obszaru plebiscytowego - czyli ponad 11 tys. km kw., zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono jego wschodnią, przemysłową część tj. 29% terenu i 46% ludności
(rejon z Katowicami, Chorzowem, Rybnikiem, Lublińcem, Tarnowskimi Górami i Pszczyną).
Śląsk Opolski i Dolny pozostał w granicach państwa niemieckiego do końca II wojny św.
OBEJRZYJCIE KRÓTKĄ PREZENTACJĘ POŚWIĘCONĄ TYM WYDARZENIOM, PRZYGOTOWANĄ PRZEZ WASZE KOLEŻANKI Z KLASY VIII – UCZESTNICZKI KÓŁKA HISTORYCZNEGO - Prezentacja
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO UDZIAŁU W NASZYCH KONKURSACH!
Atrakcyjny świat przyrody i nauki
04.05.2021Nie od dziś wiadomo, że zabawa, to najlepszy sposób na naukę. Bez stresu, dzienników, ocen i obowiązkowego odpytywania, młodzież po raz kolejny miała okazję zapoznać się z przyrodą, biologią i ekosystemem. Tym razem warsztaty edukacyjne z projektu H2O dla BIO odbyły się 28 kwietnia i były prowadzone online. Obejmowały one uczniów z klas IV – VII. W ramach zajęć młodzież poznała życie i obyczaje traszek żyjących na terenie Opolszczyzny podczas lekcji zatytułowanej „Moc natury”. W trakcie zajęć „Woda życia”, „Strażnicy czystej wody” oraz „Zaroślówka” uczniowie dowiedzieli się, jak gospodarować zasobami wodnymi, w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich człowiekowi oraz jak można oczyszczać wodę, by była zdatna do powtórnego wykorzystania. W „stacji meteo” młodzi ludzie poznali rodzaje chmur i nauczyli się prognozowania pogody. Uczniowie bardzo aktywnie i z ogromnym entuzjazmem uczestniczyli w warsztatach online i chętnie brali udział w ćwiczeniach, konkursach, quizach, grach i zabawach. Okazało się, taka forma nauki jest dla młodzieży atrakcyjna, a zdobyta w ten sposób wiedza na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Wyobraźnia bez granic
21.04.2021Albert Einstein powiedział: ,,Jeżeli chcecie, aby wasze dzieci były inteligentne czytajcie im baśnie. Jeżeli chcecie, aby były jeszcze bardziej inteligentne, czytajcie im jeszcze więcej baśni".
Większej rekomendacji chyba nie potrzeba, gdyż nie od dziś wiadomo, że czytanie albo opowiadanie dzieciom baśni to świetny sposób na wspomaganie ich rozwoju, kształtowanie tożsamości i budowanie dojrzałej osobowości.
Baśnie pomagają dziecku poradzić sobie z lękami i problemami egzystencjalnymi, z jakimi musi się zmierzyć dorastając. Niosą one mądrość wielu pokoleń, mogą być wskazówką w trudnej sytuacji. Dziecko potrzebuje poczucia, że jest sprawiedliwość i nie zostanie ukarane za nic, potrzebuje wiary, że dobro zwycięża zło.
Uczniowie klasy czwartej zainspirowani baśniami, a w szczególności baśnią H. Ch. Andersena „Dzielny ołowiany żołnierz” za pomocą swojej wyobraźni i kreatywności ożywili swoje zabawki. Napisali scenariusze, wybrali aktorów i nagrali krótkie filmiki.
Udowodnili, że są pomysłowi, twórczy, inteligentni, zaangażowani i nie boją się wyzwań. W swoje zadanie włożyli dużo pracy i serca, i sprawili swojej nauczycielce duuuuużą radość :).
Zapraszamy do obejrzenia filmików zrealizowanych przez niezwykle utalentowanych uczniów klasy 4 - FILMIKI.
Wyłączmy telewizory, odłóżmy telefony i czytajmy! Wspólne czytanie to doskonały sposób na budowanie więzi.
A. Sz.
Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom, rodzicom!
31.03.2021Życzymy zdrowych, ciepłych i pełnych radosnej nadziei świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą.
Samorząd Szkolny
Ozdoba wielkanocna metodą decoupage
03.04.2021Wyniki konkursu na ozdobę wielkanocną metodą decoupage:
I miejsce – Dawid Dreja – klasa 6
II miejsce – Jakub Smieskol – klasa 7a
III miejsce – Łukasz Mańczyk – klasa 5
Gratulacje! Uczestnikom bardzo dziękuję za zaangażowanie i udział :). Wszystkie prace można zobaczyć tutaj.
WIELKANOCNE TRADYCJE DAWNIEJ I DZIŚ
30.03.2021Uczniowie klasy VII a podczas lekcji wychowawczej rozmawiali o wielkanocnych tradycjach kultywowanych w swoich domach. Przy tej okazji jedna z uczennic przedstawiła swoim kolegom i koleżankom różnice między dawnymi i ówczesnymi obchodami tego święta, a wszystko w łatwej oraz przystępnej formie - prezentacji multimedialnej, z którą możecie się zapoznać tutaj - Wielkanoc.
ZAKOŃCZENIE KONKURSU
30.03.2021Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w naszych wiosennych konkursach! Największą aktywnością wykazała się klasa IV. GRATULACJE!
Wszystkie stylizacje jak i wiersze wykonane przez Was są olśniewające i zdumiewające. Wymyślenie takiej, a później wykonanie to nie lada sztuka! A wszystkie Panie Wiosny były zachwycające. Zdjęcia do obejrzenia tutaj oraz w naszej galerii.
Pisanie wierszy wymaga wielkiej kreatywności, tej jednak niektórym nie brakuje.
A oto wiersze :)
Przywitała do Nas wiosna
Piękna i radosna
Już słoneczko mocno świeci
Cieszą się wszystkie dzieci
Wokół wszystko się zieleni
Kolorowe kwiatki kwitną
A na ich widok wszyscy z wrażenia milkną
Za oknami słychać ptaków śpiew
Pięknie ćwierkają i po gałązkach drzew skaczą.
Maja Joszko
Roztańczona wiosna
Wiosna na łące kwiaty kwitnące
roztańczone kwiaty mamy
W tę przepiękną wiosnę
Już bociany się zleciały
z motylami tańczyć chciały
Gdy już wszystko mamy,
to do tańca zapraszamy
Ptaki śpiewają a dzieci się bawią
Wszyscy się radują bo już wiosnę mamy!
Jakub Wrzodak
Wiosna…
Wiosno, wiosno kochana,
przyjdź do nas z samego rana,
my się Zimy już boimy i za Tobą bardzo tęsknimy.
Kiedyś dzieci Marzannę topiły,
i słońcem, ciepłem, wcześniej się cieszyły,
teraz zakaz topienia… i śmiecenia…
to pozostały nam tylko marzenia,
ale i bez tego radę damy,
i wiosny się też doczekamy!
Emilia Rozik
Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy!
K. Wacławczyk
Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną ;)
24.03.2021Szczegóły konkursu - KARTKA WIELKANOCNA
Na prace oczekuję na aplikacji Microsoft Teams w zespołach klasowych z informatyki :).
NAUCZANIE ZDALNE
18.03.2021Szanowni Państwo
Informujemy, że od poniedziałku tj. 22.03.2021r. wszystkie klasy uczą się zdalnie.
Przypomina się, że dni 1 -6 kwietnia 2021 są wolne od zajęć lekcyjnych (przerwa świąteczna).
Tak więc od 22 marca wszyscy uczymy się online.
Jak dotychczas istnieje możliwość wypożyczenia szkolnego laptopa. Sprzęt komputerowy będzie mógł wypożyczyć rodzic po podpisaniu stosownej umowy.
Laptopy będą wydawane przez p. Sabinę Nowak w piątek (tj. 19.03) w godz. 14.00 - 15.00
Plan lekcji online klasy I-VIII - wszystkie klasy na nauczaniu zdalnym
1. 08:00 - 08:30
2. 08:40 - 09:10
3. 09:20 - 09:50
4. 10:00 - 10:30
5. 10:40 - 11:10
6. 11:20 - 11:50
7. 12:00 - 12:30
8. 12:40 - 13:10
Z poważaniem Elżbieta Cieśla - dyr. szkoły
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie