Korzystając z ministerialnego programu „Poznajemy Polskę”, uczniowie klas VI – VIII wybrali się na kolejną wycieczkę z tego cyklu. Był to dwudniowy wyjazd do Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska, który odbył się 12-13 maja. W ciągu dwóch dni pobytu nie byliśmy w stanie skorzystać ze wszystkich atrakcji tego pięknego miasta, ale i tak staraliśmy się wykorzystać ten czas do maksimum.
Pierwszym celem naszej eskapady był słynny Punkt Widokowy - Sky Tower. Jest to jedna z największych turystycznych atrakcji tego miasta. Z położonego ok. 200 metrów nad ziemią przeszklonego tarasu można podziwiać zachodnią i północną część Wrocławia. Oglądaliśmy krajobrazy, które zza okien robią niesamowite wrażenie. Wszyscy byliśmy spragnieni oszałamiających widoków, których w małym miasteczku nie można podziwiać. Niektórzy uczniowie bali się podejść do ogromnej szyby ze względu na lęk wysokości. Ostatecznie wygrała jednak ciekawość i nawet ci najbardziej bojaźliwi przełamali swój strach.
Po ekstremalnych przeżyciach na wysokości 49. piętra udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie podziwialiśmy wystawę sztuki znajdującą się na pierwszym piętrze, zatytułowaną „Sztuka śląska XVI–XIX w.” Mieliśmy okazję obejrzeć obrazy najwybitniejszego malarza śląskiego baroku - Michaela Leopolda Willmanna. Obok dzieł malarstwa podziwialiśmy wiele znakomitych przykładów rzeźby barokowej, które niegdyś stanowiły wyposażenie wrocławskich i dolnośląskich kościołów. Największą naszą uwagę przykuło jednak dawne rzemiosło artystyczne, takie jak: broń, wyroby złotnicze, kamionka śląska, fajans, porcelana szkło i gobeliny.
Będąc we Wrocławiu nie można nie zobaczyć Panoramy Racławickiej. To jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Około południa zawitaliśmy do tej części muzeum, w której znajduje się obecnie to arcydzieło. Przewodniczka zaprowadziła nas do Małej Rotundy, gdzie w bardzo ciekawy sposób dowiedzieliśmy się, jak Polacy przygotowali się do wojny, jak byli ubrani i w jakich miejscach walczyli. Po tej dawce wiedzy historycznej udaliśmy się na sam szczyt muzeum i wówczas naszym oczom ukazała się słynna panorama. Olbrzymie dzieło przedstawia bitwę pod Racławicami. Dowiedzieliśmy się, że obraz ma ponad 100 metrów długości i 15 metrów wysokości. Malowidło wywołało na nas ogromne wrażenie. Okazało się, że za sprawą dzieła, mieliśmy okazję być w centrum tych historycznych wydarzeń, co dodatkowo podkreśliły eksponaty znajdujące się przed panoramą. Był to jeden z najbardziej emocjonalnych momentów naszej wycieczki.
Kolejną atrakcją, która czekała nas tego dnia, był rejs statkiem po Odrze. Płynąc, mogliśmy odpocząć i zarazem podziwiać uroki Wrocławia. Po dopłynięciu do celu podziwialiśmy kolejne ważne miejsca we Wrocławiu – Halę Stulecia oraz wspaniałą Iglicę. Później odwiedziliśmy Ogród Japoński, który jest namiastką prawdziwej kultury japońskiej w Polsce. Mogliśmy spacerować pomiędzy alejkami prowadzącymi poprzez cały kompleks lub usiąść nad brzegiem stawu i rozkoszować się promieniami popołudniowego słońca.
Po pokonaniu wielokilometrowej trasy wróciliśmy do autokaru, którym dotarliśmy do hotelu w Świdnicy. Pełni nowych, ciekawych i niesamowitych wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
Victoria Początek